
Petr Fiala, Markéta Adamová Pekarová a Vít Rakušan FOTO: profimedia.cz
FOTO: profimedia.cz
Návrh ODS a TOP 09, který má pacientům umožnit doplatit rozdíl mezi péčí hrazenou zdravotní pojišťovnou a její lepší variantou, nemá podporu všech koaličních poslanců. Hnutí STAN jej podle poslankyně Michaely Šebelové v současné podobě nepodpoří, vidí v něm nedostatky. Lidovci budou mít podle předsedy poslaneckého klubu Aleše Dufka pravděpodobně volné hlasování. ANO a SPD návrh kritizují, návrh nezískal doporučující stanovisko ani na jednání sněmovního zdravotního výboru.
„Věcně s návrhem souhlasíme,“ řekla na tiskové konferenci ve sněmovně Šebelová. „Vidíme v tom návrhu ale celou řadu rizik a bílá místa,“ doplnila. Starostům vadí také to, že návrh není součástí vládní novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, ale poslaneckým pozměňujícím návrhem.
„Není jasně definováno, co je ten standard, na který má pacient nárok,“ uvedla poslankyně. Zároveň podle ní nebyla zpracovaná analýza dopadů, například budoucích nákladů zdravotních pojišťoven. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci ODS a TOP 09 k představení návrhu na dotaz ČTK, zda podobná analýza existuje, neodpověděl. Náklady pojišťoven budou podle něj „minimální“, protože se výkony nyní často účtují jak pojišťovně, tak pacientovi.
„Napravujeme léta zakořeněnou nespravedlnost. Pokud si chcete připlatit za komfortnější výkon u lékaře, tak to není možné,“ uvedla jedna z předkladatelů Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS). Nově by pacient měl platit jen rozdíl mezi cenou základní péče hrazené zdravotní pojišťovnou a její komfortnější variantou.
Jako příklad Němečková uvedla odlehčenou sádru na zlomenou ruku. Za základní ošetření ze sádrového materiálu podle ní zdravotní pojišťovna platí 500 korun. Pacienta odlehčená plastová varianta vyjde na 1000 korun, nově by platil polovinu.
„Pacient nejen často platí celou částku za výkon, ale i ten vlastní výkon. Je v tom nepořádek,“ doplnil Válek. Ceny budou podle něj transparentně zveřejněny. Například u laserové operace křečových žil, která stojí pacienta 39 000 korun, by se cena snížila o 16 000 korun.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jako největší zdravotní pojišťovna podle mluvčí Viktorie Plívové obecně směřování návrhu vítá. „Otázkou je, jak budou technicky řešeny detaily celého procesu, včetně možnosti kontroly ze strany zdravotních pojišťoven nebo související administrace takové péče,“ sdělila.
Návrh bude podle poslance Petra Fifky (ODS) garantovat, že pacient dostane informaci o tom, která léčba je hrazená z veřejného zdravotního pojištění a která je pro něj nejvhodnější. „Nebude docházet k žádnému zneužívání, že by pacientovi byla jako první nabízena volba s doplatkem,“ vysvětlil.
Podle ekonoma Aleše Roda, který je součástí Národní ekonomické rady vlády (NERV), návrh zvýší konkurenci mezi jednotlivými poskytovateli zdravotní péče. V současné době jsou podle něj zařízení, která se specializují jen na výkon za přímou platbu pacientů.