Data z Velké Británie ukazují, že hospitalizace lidí vysokého věku už po aplikaci první dávky vakcíny klesly o 80 procent. Výrazně se snížila také úmrtnost.
Vakcína firmy AstraZeneca, jakož i ta od firem Pfizer a BioNTech prokazují podle aktuální britské studie vysokou účinnost. Každá z nich už po první dávce skýtá ochranu nejméně v 60 procentech případů, sdělil zdravotní úřad Public Health England na základě závěru studie, který ještě budou ověřovat nezávislí experti. Jedná se o jednu z prvních studií založených na datech z reálného očkování, a nikoli na klinických testech.
Ve Spojeném království dostalo první dávku vakcíny již více než 20 milionů lidí, tedy každý třetí dospělý. Vláda hodlá nabídnout očkování každému dospělému do konce července.
Z další, skotské studie, vycházející z očkování obyvatelstva, nedávno vyplynulo, že již po první dávce vakcíny AstraZeneca klesl počet hospitalizací dokonce o 94 procent. Podle studie z Velké Británie se počty pobytů v nemocnici kvůli koronaviru snížily u lidí starších 80 let po první aplikované dávce o 80 procent. Stejně tak poklesl počet úmrtí o 85 procent u lidí starších 70 let. Závěr posledně zmíněné studie vycházel jen z dat o lidech očkovaných vakcínou Pfizer.
„Budeme-li trpěliví a dáme-li tomuto očkovacímu programu čas potřebný k tomu, aby se zcela projevil jeho účinek, pak nám snad už za několik měsíců umožní žít v úplně jiném světě,“ dává naději vládní poradce pro zdravotnictví profesor Jonathan Van-Tam. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock pak poukázal na to, že i ve skupině lidí starších 80 let výrazně poklesl počet úmrtí na covid či s covidem, stejně jako klesl i počet hospitalizací.