Předseda ČSSD Jan Hamáček oznámí jméno nového ministra kultury na konci května května. Současný šéf úřadu Antonín Staněk (ČSSD) oznámil, že ke konci května rezignuje na svou funkci. Hamáček sdělil, že ministerstvo podle něj potřebuje uklidnit a dostat nový impuls. Staňkovi poděkoval za práci a nasazení.
„Ministr kultury Antonín Staněk mě předem informoval o svém záměru odstoupit z funkce člena vlády do konce tohoto měsíce. Jeho rozhodnutí respektuji a děkuji mu za práci a nasazení na ministerstvu,“ uvedl Hamáček. Podle statutárního místopředsedy ČSSD Romana Onderky bylo nutné situaci zklidnit ve chvíli, kdy tlak na ministra přerostl v tlak na ČSSD.
Staněk se v posledních týdnech ocitl pod tlakem kvůli odvolání ředitelů Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Jeho konec požadovalo několik petic, otevřených dopisů i opozice.
Užší vedení sociální demokracie minulý týden Staňkovi uložilo, aby do konce května připravil výběrová řízení na šéfy NGP a MUO. Staněk dostal také za úkol, zklidnit situaci v kultuře. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček se dosud ministra kultury zastával a odmítal, že by navrhl jeho odvolání. Hamáček se Staňkem situaci probral znovu před svým odjezdem do Ázerbájdžánu, kde je v současnosti na návštěvě.
Staněk šéfy galerie a muzea odvolal 18. dubna. Krátce poté zástupci kulturních institucí a umělci sepsali petici za jeho odvolání. K pondělku ji podepsalo téměř 7000 lidí. V petičním výboru jsou například producent a režisér Václav Marhoul, dokumentaristka Olga Sommerová nebo ředitel Centra současného umění DOX Leoš Válka. Odvolání Fajta a Soukupa kritizovala i sněmovní opozice.
Staňkův konec bude znamenat sedmou změnu pro Babišův kabinet za 11 měsíců fungování. Poslední ministerské změny se uskutečnily 30. dubna, kdy prezident Miloš Zeman jmenoval nové ministry spravedlnosti, průmyslu a obchodu a dopravy. Uskutečnily se také změny v obsazení vicepremiérů.
Staněk stojí za všemi svými rozhodnutími, která učinil. Napsal to v dopise premiérovi Babišovi , ve kterém mu oznámil, že k 31. květnu rezignuje na svou funkci. Vyslyšel tak podle svých slov výzvu předsedy strany Jana Hamáčka. Uvedl také, že zprostil povinnosti mlčení všechny úředníky ministerstva, kteří vypracovali veřejnosprávní audity v Národní galerii Praha a Muzeu umění Olomouc a předává veřejnosti k posouzení všechny jejich výstupy.
O Staňkově možném konci se spekulovalo dlouho, v očích kulturní veřejnosti mu velmi ublížilo zejména právě nedávné rozhodnutí odvolat ředitele dvou zmíněných institucí. „Jsem odhodlán prokázat, že útoky mířené na mou osobu byly jen součástí štvavé kampaně bez ohledu na skutečný stav věcí. Přeji svému nástupci či nástupkyni, aby měli větší úspěch na postu ministra kultury,“ uvedl Staněk, který tuto funkci zastával necelý rok.
„Jakožto ministr, který se zodpovídá prezidentovi ČR, Vám, sociální demokracii a občanům této země, České republiky, si za všemi svými rozhodnutími pevně stojím. Jsou v souladu s mým nejlepším vědomím a svědomím,“ napsal Staněk Babišovi.
„V uplynulých týdnech byla proti mé osobě vedena masívní kampaň bez racionálního zdůvodnění jen proto, že jsem se rozhodl učinit přítrž nehospodárnému, ba protiprávnímu jednání ředitelů dvou prestižních institucí spadajících pod můj resort,“ uvedl. „Ve svém boji za spravedlnost a právo již necítím další podporu z nejvyššího vedení ČSSD, a proto jsem se rozhodl vyhovět výzvě předsedy strany Jana Hamáčka a k 31. květnu rezignuji na post ministra kultury,“ napsal Staněk.
Muzeum umění Olomouc vnímá Staňkův odchod jako satisfakci
Rezignaci Staňka berou zástupci Muzea umění v Olomouci jako velkou satisfakci. Jeho zaměstnanci vyzvali ministra k odchodu z vlády už 21. března. Jejich odmítavý postoj proti ministrovi pak zesílil po dubnovém odvolání dosavadního ředitele Michala Soukupa.
„Nevěřil jsem, že pan ministr Antonín Staněk najde tolik odvahy, aby sám odstoupil z této funkce,“ uvedl v tiskovém prohlášení dosavadní ředitel muzea Michal Soukup, kterého Staněk odvolal z funkce 18. dubna. Poděkoval za velkou podporu veřejnosti, známých osobností i dalších lidí, kteří se postavili na obranu muzea. „Hodně nám pomohla i petice, kterou vyhlásila galerie DOX. Bylo velmi důležité, že jsme měli tuto morální podporu,“ doplnil Soukup.
Zpráva potěšila také zaměstnance muzea, kteří protestní akce organizovali a postavili se za svého ředitele. „Už od první chvíle, kdy Staněk nastoupil do úřadu ministra, bylo jasné, že nám bude škodit. V plné síle se to začalo projevovat již auditem, který probíhal ve strašně zvláštní a dusné atmosféře. Od začátku února, kdy to vedeme, jsme věřili, že to pro nás dopadne dobře,“ řekl dnes ČTK organizátor protestních akcí muzea David Hrbek.
Po odvolání ředitele Soukupa se muzeum zapojilo do petice organizované zástupci Centra pro současné umění DOX, kterou dosud podepsalo přes 7000 lidí. Na příští pondělí plánuje v proluce, kde má SEFO stát, velký koncert s názvem Sbohem pane ministře jako akci namířenou proti setrvání ministra kultury ve funkci. Koncert rušit nebudou. „Koncert bude naopak oslavou této události s tím, že název může zůstat a bude to nedůstojné loučení s ministrem,“ dodal Hrbek.
Zástupci muzea si stále stojí za tím, že odvolání ředitele Soukupa je neplatné, odkazují na výklad právníků. Ministerstvo kultury to však popírá. „Ohledně mého působení v Muzeu umění Olomouc musím poukázat na to, že moje odvolání je neplatné, neboť jsem ho dosud nepřevzal. Bude na rozhodnutí nového vedení ministerstva, jak tuto situaci posoudí, protože důvody k mému odvolání byly zástupné,“ doplnil Soukup. Poukázal také na to, že na něj a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal ministr trestní oznámení. „Zatím nás policie nekontaktovala, takže nevíme, co je jeho obsahem,“ dodal Soukup.
Žalobkyně z olomouckého krajského státního zastupitelství, která se oznámením zabývá, dobu prověřování nedokázala zatím odhadnout. „Je na místě opatrný optimismus, obáváme se, že se bude pan Staněk mstít. Zůstáváme proto obezřetní až do 30. května, kdy má podat demisi, protože ještě není všem dnům konec,“ dodal David Hrbek.