Někteří jsme byli svědky pozoruhodné debaty, která na Facebooku (27. 5.) proběhla mezi sociálním demokratem Liborem Roučkem, který byl v minulosti poslancem českého parlamentu i Evropského parlamentu, a Stanislavem Křečkem. Křeček je také sociální demokrat a nyní zástupce ombudsmanky. Dává nám to vhled do myšlení, jaké v části sociální demokracie zřejmě panuje. To, co pan Křeček představuje, není moc radostné na čtení.
Libor Rouček zveřejnil příspěvek, který se snaží načrtnout, proč je na tom ČSSD tak zle. Citujeme celé:
Příčiny historického debaklu ČSSD?
1. Dlouhodobá neochota a neschopnost řešit problémy kmotrovství, klientelismu, korupce, vnitrostranických machinací a podvodů při sestavování kandidátek;
2. Dlouhodobá neschopnost průběžně modernizovat a otevírat stranu progresivním myšlenkám, lidem, trendům a podmínkám 21. století.
3. Strategicky chybné rozhodnutí účastnit se vlády trestně stíhaného estébáka Babiše.
Nebude-li ČSSD schopna tyto 3 příčiny urychleně řešit, výsledek příštích voleb bude pro ni ještě tragičtější.
V podstatě jsou to body, který by (v nějakém pořadí) napadly mnoho lidí. Pod příspěvkem se pak rozvinula debata, kde se zapojilo více lidí, ale na ukázku jen část, která se týká výměny názorů mezi pány Roučkem a Křečkem:
Stanislav Křeček: Nepochopitelné: jak může být účast ve vládě strany „trestně stíhaného“ považována za chybu, když tato strana vyhrává všechny volby ?
Libor Rouček: Stando, protože jsou ve společnosti také hodnoty mravnosti, morálky, poctivosti, slušnosti atd. Co projde Babišovi neprojde ČSSD, od které lidé očekávají i něco jiného než jen koblihy.
Stanislav Křeček: Tak jo, přesně tento postoj prohrává ČSSD volby… Mravnost a morálka nejsou předmětem politického hlasování…
Libor Rouček: Masaryk by měl z Tebe radost! 😢
Stanislav Křeček: To opravdu není argument..😟😟.
To je opravdu pozoruhodné. „Mravnost a morálka nejsou předmětem politického hlasování…“ A proč by neměly být? Společnost přece funguje na základě toho, že si lidé nějak v principu důvěřují. Pokud bude někdo amorální, není spolehlivý partner a to se týká osobního života, ekonomiky i politiky. Navíc když s podivnou osobou nebo seskupením vytvoříme spojenectví, padne něco z toho stínu i na nás. Krom jiného je to z dlouhodobého hlediska i politická chyba, která se časem vymstí.
Není to totiž ani pragmatické, když už apely na morálku někomu připadají moc abstraktní a jako z dílny krasoduchů. Praktické dopady vidíme už dnes. Babiš si přisvojí jakýkoli úspěch vlády, byť by ho inspirovali sociální demokraté, a cokoli nebude fungovat, svede na ně. Jsou kdykoli nahraditelní, protože v záloze je pořád ještě strana momentálně zhrzeného ale po moci toužícího Tomia Okamury. Ten teď Babiše proklíná, protože ho nepustil k užívání si příjemných statků, ale jistě by na svou křivdu zapomněl, kdyby z toho něco kynulo.
Abychom nevycházeli jen z několika vět, je možné se na názory Stanislava Křečka podívat i jinam. Tak v rozhovoru na Parlamentních listech 2. 5. 2019 byl dotázán: „Jak tedy vnímáte obvinění, že se jedná o snahu Andreje Babiše a Zemana ovládnout justici?“
Křeček: „Jako naprostou pitomost, což musí napadnout každého, kdo má alespoň základní představu o fungování justice a správy věcí veřejných u nás. Opravdu si někdo může vážně myslet, že pokud by někdo chtěl zákulisně ovlivňovat policejní vyšetřování, činil by tak takto okatě? Že nebylo příliš šikovné navrhnout nového ministra den po vyhlášení záměrů policie ve věci Čapí hnízdo, je zcela zřejmé, ale souvislost může nalézat jen ten, kdo si nevidí na špičku onoho svého příslovečného nosu.“
Ohledně Miloše Zemana dostal otázku, zda nějak ovlivňuje spravedlnost u nás.
Křeček: „Pokud si uvědomíme, a je to tak správné, že spravedlnost je něco zcela jiného než rozhodování soudů, pak prezident zcela určitě ke spravedlnosti přispívá. V tom je dokonce, jak si myslím, základ jeho popularity ve veřejnosti.“
Tedy představa, že Zemanova obliba u části veřejnosti spočívá v jeho vyhlášeném smyslu pro spravedlnost, to je skutečně neotřelé. Neměli bychom zapomenout na doplnění čtvrtého bodu. Zkáza ČSSD je dost výrazně i dílem lidí, kteří se neoprostili od zatuchlého zemanismu, který celou stranu nakazil skrz naskrz. Jestli se dá tahle choroba nějak léčit, na to by bylo riskantní si vsadit.