Poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák z hnutí Starostové a nezávislí (STAN) je s výsledkem voleb spokojený. Voliči v nich podle něj ukázali, že umí ocenit spolupráci ideově blízkých stran. Hnutí STAN i tyto volby utvrdily v přesvědčení, že i do budoucna má zůstat vůči demokratickým stranám otevřené, a současně odmítat spolupráci se subjekty typu Babišova hnutí ANO.
Jak jste spokojeni s výsledkem voleb do Evropského parlamentu?
Eurovolby pro nás skončily jednoznačně úspěchem. Sestavili jsme kandidátku podpořenou 16 dalšími subjekty a toto proevropské spojenectví voliči nepochybně ocenili. Navíc ještě dva, tři týdny do voleb nás jako obvykle velmi poškozovaly předvolební průzkumy, které nám přisuzovaly třeba jediný mandát. Zisk tří mandátů stejně jako Piráti jsou rozhodně úspěšné volby a to ještě musím vyzdvihnout, že nás mírně oslabila kandidátka kolegy Štětiny.
Opětovné spojení hnutí Starostů s TOP 09 tedy hodnotíte jako správnou cestu pro oba subjekty?
Starostové se zavázali spolupracovat s co nejvíce podobně programově orientovanými stranami nejen pro evropské volby, ale i pro následující krajské volby. Myslím tím jak významné regionální formace, tak i celostátní subjekty jako např. TOP 09 či Strana Zelených. STAN bude usilovat o společný postup v krajských i senátních volbách, protože voliči ukazují, že umí ocenit spolupráci ideově blízkých subjektů, tříštění hlasů se nevyplácí.
Miroslav Kalousek po uzavření volebních místností kritizoval vedení TOP 09 že se dostatečně nesnažila zapojit Jaromíra Štětinu a Pavla Teličku do spojených sil TOP 09, STAN a dalších. Co na to říkáte?
Útoky Miroslava Kalouska jsou, zdá se, jeho politický životní styl. Po úspěšných volbách mi to přijde hloupé, ale já nechci radit, jak nejlépe má pohřbít TOP 09. Osobně jsem za Mirkem Štětinou šel opakovaně a žádal jej, abychom se spojili. On to pro jakýsi osobní spor s Jiřím Pospíšilem zcela vylučoval a odmítal o tom dále jednat. Pokud vím, to stejné vylučoval také Pavel Telička, který se sešel s našimi představiteli těsně před tím, než vznikl jeho HLAS, kdy už jsme měli kandidátku sestavenu. Pan Telička byl ovšem dříve lídr hnutí ANO, proto nám nepřišlo rozumné se hned s ním spojovat v dalších volbách.
Chystáte se s TOP 09 spolupracovat i v dalších volbách a jak?
Chystáme se spolupracovat v krajských volbách se všemi ideově spřátelenými subjekty, STAN tak postupoval už v r. 2016. Najednou cestu spolupráce objevují KDU-ČSL či ČSSD, pro nás to není novum či nucený postup kvůli nějakým obavám, Starostové tak postupují už několik let, kdy jsme si vzali za své motto – spojovat, ne rozdělovat. To však neznamená, že ve všech krajích vzniknou koalice, přeci jen situace kraj od kraje bude jiná, každý subjekt v něm má jinou sílu, nemusí to být kandidátky koaliční, v některých silných krajích – např. Libereckém či Středočeském kraji nabídneme našim partnerům volitelná místa na naší kandidátce, čímž opět prokážeme otevřenost.
Koho budete podporovat do vedení Evropské komise, proč a co očekáváte, jako hlavní výzvy pro Evropu na příštích pět let?
Budu podporovat určitě našeho předsedu frakce p. Webera, protože EPP sice ztratila cca 30 mandátů, ale volby rozhodně vyhrála. Otázkou ovšem je, koho navrhnou hlavy států a premiéři. Za hlavní výzvy příštího období pokládám reformu společné zemědělské politiky, adaptaci na klimatickou změnu a také dohodu o víceletém finančním rámci.
Zdá se, že Andrej Babiš aktuálně získává hlavně voliče levice od ČSSD i KSČM. Volební průzkumy do Poslanecké sněmovny oscilují kolem třiceti procent pro ANO a nebude to nepodobná skupina, jaká svého času volila Jiřího Paroubka. Tomu nestačilo ani 32 procent k sestavení vládní koalice. V té době ale proti stála ODS s ještě větší podporou. Není problém celková roztříštěnost opozice? Nechybí Vám nějaká silná osobnost jako protipól Andreji Babišovi? Chtěli byste po příštích volbách do PS usednout ve vládě?
Roztříštěnost opozice nemusí být vůbec problém, pokud tyto strany získávají aspoň kol 7% v každém kraji, protože pak jejich hlasy nepropadají. Naopak řada voličů ANO může dát ve volbách přednost některému opozičnímu subjektu z důvodu, že třeba lépe odpovídá na jejich programové požadavky. V naší zemi platí mimořádně špatný volební zákon, který oslabuje strany se ziskem 5 – 7 procent hlasů a tyto „přičítá“ vítězi. Hnutí ANO jich v současném období má takto navíc 15 mandátů. Opozici možná nyní chybí hlavní lídr. Ukazuje se, že Piráti to nebudou, protože jen co se chopili vlády v Praze, tak jejich vládnutí působí spíše rozpaky zatím, a to dokonce i u koaličních partnerů. ODS taky nebude hlavní vyzyvatel Babiše, protože to už tvrdí druhé volební období a pořád nic. Myslím, že Starostové mají šanci lidi oslovit, zvláště proto, že jsou schopni se personálně rozkročit a reálně otevřít své kandidátky i dalším osobnostem. Nepochybně také proto, že chceme reálně po dalších parlamentních volbách zasednout ve vládě, ale ne s trestně stíhanou osobou.