Vláda nadále trvá na tom, že stát nebude odškodňovat firmy postižené zákazem provozu kvůli koronaviru. Ministryně financí Alena Schillerová je kvůli tomu pod ostrou palbou kritiky opozice, podnikatelů i právníků. První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura vyzval Schillerovou, aby rezignovala. „Vláda nesmí hledat cesty, jak se vyhýbat odškodnění podnikatelů postižených koronavirovou krizí,“ řekl Stanjura.
Vláda totiž tento týden použila podivný a zákeřný trik, aby se stát vyhnul náhradám škod způsobených podnikatelům po 23. březnu. Od vyhlášení nouzového stavu 12. března postupovala podle krizového zákona. V tomto týdnu však vše zrušila, veškerá opatření stáhla pod ministerstvo zdravotnictví a věří, že se tím vyhne platbám za ušlý zisk a další pomoci firmám.
„Krizový zákon předpokládá, že když dojde kvůli krizovým opatřením ke škodám, že se nahradí. Teď se ale zavedla nová opatření, vesměs ve stejném rozsahu, jako byla ta původní, a to podle zákona o ochraně veřejného zdraví, který žádnou náhradu škody nepředpokládá,“ řekl serveru iROZHLAS advokát Daniel Zinrák, který se specializuje na náhradu škod.
Alena Schillerová kritiku odmítá a tvrdí, že podnikatelům musí stačit to, co vláda schválila. Tedy například pozastavení EET na tři měsíce. „Náhrada škody za ušlý zisk v době, kdy byl (podnik) na nějakém ekonomickém výkonu, s tím se nedá počítat, protože by to byly biliony a ohrozilo by to fungování státu,“ prohlásila podle ČT24 Schillerová.
Jenže řada právníků se domnívá, že kličkou se vláda nevyhnula povinnosti náhrady vyplatit. „Paragraf 36 krizového zákona zcela explicitně říká, že stát odpovídá za škody, které vznikly v přímé souvislosti s krizovým opatřením. Jevilo se tedy v zásadě jako zcela nepochybné, že ten, kdo přijde s příčinnou souvislostí, jako je třeba zavření hospody, tak může jednoznačně nárokovat škodu,“ říká Tomáš Sokol.