Na sociálních sítích se šíří video, ve kterém ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví o zázračné investiční aplikaci a zve občany, aby do platformy investovali své peníze. Podle videa mohou lidé každý měsíc vydělat až stovky tisíc korun. Jde ale o podvrh, který byl vytvořen pomocí umělé inteligence. Původní video pochází z ledna, kdy ministr mluvil o valorizaci penzí. Není to poprvé, co se podobné falešné „investiční rady“ od politiků na internetu objevily.
Video má vypadat jako televizní vysílání stanice CNN Prima News. Na začátku videa moderátorka informuje o rozhořčení občanů, kteří zjistili, že ministr si již několik měsíců vydělává „kolosální částky“ za pomoci investiční aplikace miliardáře Elona Muska. Díky ní by údajně každý mohl získat až 800 tisíc korun v prvním měsíci.
Stanjura má potom říkat, že aplikaci chtěl napřed sám otestovat, aby neriskoval peníze občanů, a nyní se může „osobně zaručit za spolehlivost“. Poděkoval Muskovi za to, že zvolil Česko jako první zemi, kde aplikace bude vydělávat.
Pravdivost videa vyvrátila platforma Demagog.cz. Upozornila na pohyby úst jak moderátorky, tak ministra financí, které neodpovídají tomu, co říkají. Obličeje obou navíc nejsou přirozené a působí „vyhlazeně“.
„Ve videu dále nelze přeslechnout nepřirozený zvukový záznam. Projev jak moderátorky, tak ministra Stanjury nedává v několika momentech smysl. Např. když moderátorka představuje Zbyňka Stanjuru, používá nesprávný tvar jeho jména: ‚Rozhodli jsme se Zbyněku Stanjura zeptat na komentář a uslyšet jeho verzi…‘,“ upozornila platforma. Původní video podle ní pochází z ledna, kdy ministr v televizi vystoupil kvůli valorizaci penzí.
Deepfake se díky rozvoji umělé inteligence šíří zejména na sociálních sítích stále častěji. V některých případech lze tuto technologii snadno rozeznat, v některých už je ale tak pokročilá, že to nedokáže ani odborník.
V minulosti se terčem umělých videí a nahrávek stali i další politici. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš často vystupuje ve falešných videích, která jsou většinou zaměřena na lákání lidí k investici. Sám Babiš už dříve kvůli jednomu videu varoval, že jde o podvod.
Kromě těch s Babišem vznikla také videa s šéfem ČEZ Danielem Benešem nebo prezidentem Petrem Pavlem. „Já, Petr Pavel, oficiálně oznamuji spuštění nové platformy. Můžete vydělávat kdekoliv a kdykoliv, dokonce i v době spánku,“ znělo například v jednom z nich.