Severokorejští vojáci by se stali „potravou pro děla“, pokud by se připojili k ruským silám na Ukrajině. Na tiskové konferenci to řekl mluvčí Pentagonu Patrick Ryder. Reagoval tak na rozhodnutí Ústřední vojenské komise Severní Koreje, že spojí své síly s ruskou armádou. Rusko s KLDR nedávno podepsalo dohodu o komplexním strategickém partnerství.
„Myslím, že kdybych byl na místě vedení severokorejského vojenského personálu, zpochybnil bych své rozhodnutí poslat své síly jako potravu pro děla do nelegální války proti Ukrajině,“ prohlásil mluvčí Pentagonu na tiskové konferenci. „Viděli jsme, jaké ztráty mají ruské síly,“ dodal s tím, že Washington bude celou věc sledovat.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un minulý týden podepsal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dohodu o komplexním strategickém partnerství. Rusko na základě dohody nevylučuje vojensko-technologickou spolupráci s KLDR. Podle Kima má nicméně dohoda obranný a mírový charakter. „Nepochybně urychlí vytvoření nového multipolárního světa,“ podotkl Kim.
Putinův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov řekl, že nová dohoda nahradí předchozí smlouvy z let 1961, 2000 a 2001. Potřeba nové smlouvy je podle Ušakova dána vývojem geopolitické situace ve světě a v regionu a také změnami, ke kterým v poslední době došlo v bilaterálních vztazích mezi Ruskou federací a KLDR.
Šéf Kremlu přijel na první návštěvu KLDR za posledních 24 let se slibem, že s izolovanou komunistickou zemí prohloubí obchodní a bezpečnostní vazby a podpoří ji v jejím odporu proti Spojeným státům.
V rámci spojenectví severokorejská armáda oznámila, že její ženijní jednotka se již příští měsíc připojí k ruským pozemním silám v Doněcké oblasti.
V dohodě mezi Kimem a Putinem se píše, že „v případě, že se některá z obou stran ocitne ve válečném stavu v důsledku ozbrojeného vpádu jednotlivého státu nebo několika států, poskytne druhá strana neprodleně vojenskou a jinou pomoc všemi prostředky, které má k dispozici“.
Severní Korea se stala od začátku války na Ukrajině dodavatelem zbraní do Ruska. Moskva se potýká se sníženými vojenskými zásobami a výrobní kapacitou, kterou současně omezují západní sankce. Interní ruské obchodní údaje, které získal deník The Washington Post, ukazují, že Rusko mohlo během šesti měsíců obdržet od Severní Koreje 1,6 milionu dělostřeleckých granátů.