O tom, jak lze ovlivnit kognitivní stárnutí mozku, vypovídají nové vědecké poznatky z aktuálních studií. V procesu stárnutí hraje důležitou roli především náš životní styl.
Přehledový článek publikovaný v časopise Genomic Psychiatry, jenž vychází ze studií Lothian Birth Cohorts ve Skotsku, naznačuje, jaké faktory hrají zásadní roli v kognitivním stárnutí lidského mozku. U některých lidí lze prý příčiny hledat již v dětství.
Přesto můžeme z velké části tento proces sami ovlivňovat svým životním stylem. „Stárnutí mozku lze účinně zpomalovat udržováním fyzické a mentální aktivity. Můžeme se například učit cizí jazyky nebo hrát na hudební nástroj. Ke kognitivnímu stárnutí naopak přispívá vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol. Zcela jistě bychom se měli vyvarovat kouření,“ řekl pro CNN autor zmíněného článku a ředitel Lothian Birth Cohort Studies na University of Edinburgh Simon Cox.
Dále pak dodal, že právě životní styl ovlivňuje až 20 procent rozdílu v kognitivních poklesech u lidí ve věku 70 až 82 let. Mezi další faktory, které ovlivňují výkon mozku, patří také kvalita spánku a duševní nastavení. Odborníci pro zpomalení stárnutí doporučují například pravidelnou meditaci.
Další studie zveřejněná v časopise Frontiers in Neurology odkazuje na to, že proces stárnutí mozku souvisí s tím, jak se člověku daří ve 12 uvedených bodech. Těmito body jsou krevní tlak, hladina cukru v krvi, cholesterol, index tělesné hmotnosti, výživa, konzumace alkoholu, kouření, aerobní aktivity, spánek, stres, sociální vztahy a nalezení smyslu života.