Ministr zdravotnictví Jan Blatný navštívil v pátek dopoledne chebskou nemocnici, aby se poradil o jejím stavu a dohodl další kroky. Ochotu sousedního Německa pomoci znovu odmítl, extrémně přetížené nemocnici však slíbil tři lékaře a možnost použít pro případné převozy pacientů helikoptéry letecké záchranné služby. Jednání popsal na svém facebooku starosta Chebu Antonín Jalovec.
Problémy přetížené nemocnice v Chebu přetrvávají již několik týdnů. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se proto rozhodl město osobně navštívit, aby tam jednal jak s vedením nemocnice, tak s vedením Karlovarského kraje. Ministr má v kompetenci případné schválení pomoci z Německa, které opakovaně nabízí pomocnou ruku.
Na schůzce byl přítomen i starosta Chebu Antonín Jalovec (Volba pro město Cheb). Na svůj facebook pak napsal několik poznatků, kterými setkání zhodnotil.
„Jsem rád za příslib konkrétních kroků ke zlepšení kritické situace – zajištění atestovaných lékařů na interním oddělení, posílení kapacity převozů. Zároveň mě ale nemile překvapil odpor k aktivaci převozu pacientů do Německa. Leccos naznačil Blatného výrok: ‚To by znamenalo, že se Česká republika nezvládá postarat o své občany,‘“ uvedl Jalovec s tím, že ministrovi Blatnému předal petici s podpisy 16 starostů Chebska a Ašska, kteří vyzvali k okamžitému řešení situace.
To pak budeme muset pro změnu pomoci my jim
Ten podle jeho slov „nejznepokojivější“ moment návštěvy ministra Blatného v Chebu pak popsal starosta v dalším příspěvku. „Bylo evidentní, jak moc nikdo z ministerského týmu nechápe, že my tu s Němci už desítky let nežijeme ve stylu ‚my a oni‘, že tu hranice lidé už vůbec nevnímají, že přes ně zcela volně jezdíme nakupovat, pracovat, sportovat, studovat,“ poznamenal starosta.
„Že nabídku německé pomoci bereme úplně stejně, jako když nám ji nabízí Praha nebo Plzeň. Že tady už dávno (kromě pár extremistů) nemá nikdo z Němců strach. Že si tu nehrajeme každý na své straně hranice na svém písečku, ale organizujeme společné slavnosti, realizujeme evropské projekty, stavíme cyklostezky. Připadalo mi (a byl bych moc rád, kdyby to byl klamný dojem), že celý ministerský tým stále vnímá Němce jako v lepším případě konkurenci, v horším… raději ani nedomýšlet,“ pokračoval.
„Co mě k té dedukci vede? Jedna otázka, která padla od člena delegace v průběhu jednání. Zněla následovně: ‚A uvědomujete si, že když aktivujeme přeshraniční pomoc, může se stát, že až se situace u nás zlepší a v SRN zhorší, budeme muset pro změnu pomoci my jim?‘ Myslím, že tou otázkou a obavou, s níž byla pronesena, bylo řečeno vše,“ dodal chebský starosta Antonín Jalovec.
Reagoval na to, že Blatný namísto přijetí německé pomoci nabídl tři lékaře s atestací z interny a případný letecký přesun pacientů dvěma vrtulníky do dalších nemocnic v zemi.
Podle Blatného jde o určitý symbol, že se naše země dokáže o své pacienty postarat. „Je jasným signálem pro občany této země, postará se o vás Česká republika, není třeba za každou cenu cestovat do zahraničí. Česká republika si váží každého života, každého českého občana a o každého z nich se postará,“ řekl ministr novinářům.
Proti jeho tvrzení se ohradila odborná veřejnost a stejně tak i signatáři petice Otevřete hranice sanitkám.