Starosta lázeňského města Luhačovice Marian Ležák napsal otevřený dopis české vládě. V něm píše o zásadním problému, který řeší – město je v podstatě kompletně závislé na cestovním ruchu a potřebuje pomoc, aby tamní podnikatelé mohli fungovat i nadále. Jeho text zveřejňujeme v plném znění.
OTEVŘENÝ DOPIS STAROSTY LUHAČOVIC VLÁDĚ ČR
Vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády,
jako starosta pětitisícového lázeňského města Luhačovice se na Vás obracím s žádostí o podporu ve věci zachování největších moravských lázní.
V důsledku nutných krizových opatření vlády je cestovní ruch České republiky ekonomicky jedním z nejohroženějších odvětví. Luhačovice jsou v tomto ohledu zasaženy fatálně, protože naše lázeňské město je vlastně synonymem pro oblast lázeňství, ubytování, pohostinství, služeb a obchodu. Současná situace není jednoduchá pro nikoho, ale zatímco celkově je podnikatelské prostředí omezeno zčásti, právě oblast cestovního ruchu je utlumena ze 100 %. V tomto sektoru, který se vládními opatřeními de facto zastavil, pracuje většina místních obyvatel a jsou na příjmech životně závislí. Denně komunikuji s občany, podnikateli, zaměstnavateli, ale i s řediteli městských příspěvkových organizací a vnímám velké obavy ze současného stavu. Potenciální hrozba vysoké nezaměstnanosti může mít dalekosáhlé dopady na celý region a dlouhodobě paralyzovat celé území s dopadem na státní rozpočet. Oblast Luhačovic byla historicky vždy stabilizovaným celkem a případné krachy subjektů cestovního ruchu přinesou zničení odkazu kulturního dědictví. Většina místních zaměstnavatelů se snaží bránit hromadnému propouštění, ale vytvořené rezervy už docházejí a příjmy nejsou momentálně žádné. Celá podnikatelská struktura lázeňského města je vzájemně provázaná, a když se musely zavřít restaurace a hotely, okamžitě se to začalo projevovat i v dalších segmentech.
Také rozpočet města bude radikálně zasažen opatřeními proti šíření nákazy. Pro lázeňské město naší velikosti se nejedná o jednoduchou záležitost, protože došlo k zastavení lázeňského a cestovního ruchu (velice důležitý příjem místních poplatků, parkovného apod.) a zcela jistě se dá očekávat značný propad v daňových příjmech města. Dosavadní nastavení kompenzačního programu Antivirus postrádají podporu zaměstnanosti pro příspěvkové organizace měst, které se ocitají v podobné situaci jako jiné podnikatelské subjekty a města musí finančně kompenzovat výpadky příjmů.
V našem městě se navzdory tomu zvedla vlna solidarity, vzájemné pomoci a spolupráce. Všichni občané bez rozdílu se podřídili přísné karanténě a jistě i zásluhou toho patříme do oblastí s nejnižším počtem nakažených. Všichni jsme se v období této krize semkli a vzdorujeme, ale zároveň víme, že bez pomoci státu se neobejdeme. Očekáváme, jak vláda pomůže zachránit pracovní místa a zabrání tak krachu velké části podnikatelských subjektů, na kterých je naše město postaveno.
Žádáme výrazné zjednodušení žádostí a zrychlení uvolňování finančních prostředků z programů COVID I. a II.
Žádáme zrychlenou podporu živnostníků a firem, které jsou na pokraji existence a potřebují okamžitou úlevu výdajů ve formě dotace stanovené podle počtu zaměstnanců.
Subjekty postižené krizovými opatřeními by neměly přijít o možnost požadovat náhradu škody.
Žádáme zrychlení kompenzačního programu Antivirus a zároveň rozšíření i na příspěvkové organizace měst v oblasti kultury a sportu. Nastavená opatření vlády opomíjejí dopady na města prostřednictvím jejich příspěvkových organizací v oblasti kultury a sportu (informační centra, kina, kulturní a společenské akce, kongresy, sportovní centra, plovárny), jež se dostávají v oblasti výnosů na nulovou hodnotu (výnosy příspěvkových organizací z 60–70 % pokrývaly jejich náklady), a zavedená úsporná opatření ze strany města – zřizovatele – nestačí tento propad výnosů vyrovnat.
Vážnosti situace si je vědom také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, z jehož pohledu je aktuální situace pro Luhačovice tragická, a pokud by omezení, kdy nelze provozovat lázně, trvala dlouho, dopad by pro ně byl smrtící. Jak uvedl pan hejtman: „Restart celého regionu by byl dlouhodobý, protože lidé by se sem také nemuseli v budoucnu vrátit. Nejedná se pouze o klienty a lázeňské hosty, ale také o zaměstnance, kteří se o ně starají a poskytují jim služby a zdravotnickou péči. Ve stávající situaci je potřeba urychleně řešit přímo směřovanou podporu, aby sektor lázeňství a cestovního ruchu v Luhačovicích nezanikl. Lázně jsou založeny nejen na prostředí a pramenech, ale především na lidech.“
S tímto jsem plně ztotožněn, naše lázeňské město potřebuje podporu, která pomůže zaměstnavatelům bezmála 2000 zaměstnanců přežít těch několik zásadních týdnů.
Prosíme Vás tedy o Vaši součinnost a pochopení.
S přátelským pozdravem
Ing. Marian Ležák
starosta města Luhačovice