ROZHOVOR / Myslím, že je dobré, abychom si 17. listopad připomínali i my na venkově, protože se to týká nás všech a není to jen svátek Prahy, říká Matěj Hlavatý (STAN), na sociálních sítích známý jako Starosta z Tetína. V rozhovoru pro deník FORUM 24 hovořil o svobodě a demokracii, o připravované akci na podporu Izraele nebo nadcházejících evropských a krajských volbách. Vláda podle něj svými kompromisními rozhodnutími štve úplně všechny a měla by si přiznat, že je potřeba začít plnit své předvolební sliby. Koalice vidí jako degenerativní a motající voličům hlavy.
Jak 17. listopad, svátek demokracie a svobody, chápete jako mladý člověk, který si rok 89 neprožil? Proč je důležité si ho připomínat?
Můj děda i táta mi hodně vyprávěli o tom, jak to prožívali oni sami, a s tím, jak mi předávali informace o věcech, které se děly v historii, to beru jako vzpomínku. Pokud to má mít odkaz do současnosti, pak ten, že v historii byli studenti těmi, kteří vždy dokázali nějakým způsobem zvrátit dění, opřít se do témat a nebáli se postavit zlu.
A čím to podle vás je, že ten odkaz stále přetrvává?
My už svobodu známe a chceme si ji udržet. Chceme cestovat, studovat za hranicemi, svobodně se vyjadřovat. Myslím, že pro svobodu je klíčová demokracie, možnost volby, která je nám blízká a nechceme ji ztratit.
Chceme udělat pochod proti antisemitismu. Je to v plenkách, ale doufám, že se nám ho podaří uskutečnit do konce roku.
Takže si mladí lidé podle vás uvědomují hodnoty, které 17. listopad představuje…
Určitě. Myslím, že právě díky spoustě vyprávění lidí, kteří to prožili, a často jsou to naši nejbližší, dokážeme posuzovat věci a možnosti, které my momentálně máme a oni neměli. Je to odkaz boje za svobodu, ale nejen z roku 89, je potřeba to brát i z událostí před 17. listopadem 1939, kdy se studenti na univerzitách vzbouřili proti nacistickému režimu.
Cítíte dnes nějaké ohrožení svobody a demokracie v Česku?
Myslím, že ohrožení je všudypřítomné a vždy bude. V dnešní době vypětí ve společnosti s příchodem válek nebo ekonomickou krizí roste a začínáme cítit diskomfort. Přichází noví mesiášové, kteří slibují, že tuto dobu zachrání, a to populisticky nebo oklešťováním svobody třeba v cestování a tak dále. Proto je ten boj vlastně nekonečná věc, která tu prostě s námi bude vždy, protože jakákoliv nová hrozba, která se objeví, útočí v první řadě na demokracii a svobodu.
Četla jsem vaše zamyšlení o tom, zda se dokážeme poučit z minulosti. Jak to tedy podle vás je?
Poučení z minulosti je strašně důležité, protože když minulost nedokážeme vnímat, přebarvovat si ji do současnosti a současných hrozeb, nedokážeme tomu tak čelit. Demokracie, a to je známý fakt, má strašně svázané ruce oproti těm, kteří se demokracii snaží zneužít. Sám to vidím, když napíšu, že někdo z těch, jako je například Jindřich Rajchl, pracuje na destabilizaci společnosti a vyvolávání strachu a nenávisti, hned se objeví někdo, kdo mi vyčte, že se snažím omezovat svobodu slova a názoru.
Já si ale myslím, že poukazovat na takové lidi, jejichž posláním je destabilizovat společnost a demokracii, je žádané a není na tom nic špatného. Když to nebudeme dělat a necháme ty rozpoutané ruce, je to cesta do záhuby společnosti.
Uspořádal jste akci na podporu Ukrajiny Vidíme jasně, která proběhla k ročnímu výročí od počátku ruské invaze. Plánujete něco podobného v souvislosti s Izraelem?
Plánujeme, chceme udělat pochod proti antisemitismu. Je to v plenkách, ale doufám, že se nám ho podaří uskutečnit do konce roku. Chceme to pojmout ve stylu jako ve Francii nebo v Londýně. Poprosíme všechny politické strany a uskupení, aby ukázaly, že základní hodnoty ve společnosti nám nejsou cizí, ač máme mezi sebou rozpory v politických nebo ekonomických tématech a třeba i v nějakém směřování České republiky. Aby ukázaly, že základ v naší historii a kultuře je pro nás všechny stejný. Myslím si, že nejdůležitější je společnosti ukazovat právě témata a hranice, za které se nedá jít, a že se nebudou tolerovat nadávky na Židy, ničení židovských památníků. To se v naší kultuře a historii nemá oživovat.
Myslím, že každý cítí nějakou vlnu nenávisti nebo společenské skepse, která tady vládne, a že je potřeba něco udělat. Tak jsem kontaktoval ten stejný tým, který jsem měl na Pochod pro demokracii nebo pro Vidíme jasně.
A máte zpětnou vazbu od zástupců politických stran?
Máme teprve hotový koncept celé události a samozřejmě nejdřív ho budeme probírat s Židovskou obcí a budeme rádi, když budou tím hlavním partnerem. Společně to pak budeme rozesílat politickým stranám. Samozřejmě už s některými politiky komunikuji a ti se k tomu staví velmi pozitivně.
Každá strana by měla přinést svým voličům něco, s čím šla do voleb.
A co na to Židovská obec?
Čekáme na vyjádření. Každopádně byli prý rádi, že se někdo chce této iniciativy chopit.
A jak by tedy akce mohla vypadat?
Určitě můžeme říct, že to bude neděle, ale ještě nevíme, která. Budeme se snažit, aby se to stihlo za světla, takže můžeme počítat, že to bude třeba od 12 do 16 hodin. Konkrétní termín, trasu a program musíme dofinalizovat.
Co říkáte na aktuální fungování hnutí STAN?
Já jsem spíše na regionální úrovni, kde řešíme přípravu na krajské volby. To hodnotím velice dobře, začínáme pracovat na srozumitelných věcech, které u nás v kraji chceme dál dělat. Máme spoustu nových mladých lidí, kteří se zapojují a přinášejí nové vize a potřeby, to je určitě důležité.
Co se týče celostátní politiky, říkám od začátku, že je to velký kompromis. Všech pět stran se snaží dělat kompromisní politiku. Musí se shodovat a to je vlastně možná problém této vlády. Je rozkročená od středoleva až doprava, což je záběr na většinu populace České republiky, a každým rozhodnutím vlastně nenaštve jednu část obyvatel, ale kompletně všechny. Myslím, že kompromis už tady byl dlouho, a je vidět i na výsledcích predikcí, že vláda oblíbená není, a musíme si to přiznat. Když si to nepřiznáme, nenajdeme klíč k tomu, abychom se odpíchli a začali dělat to, co po nás voliči chtějí.
Nejdůležitější je společnosti ukazovat hranice, za které se nedá jít, a že se nebudou tolerovat nadávky na Židy, ničení židovských památníků. To se v naší kultuře a historii nemá oživovat.
A co by tedy podle vás bylo potřeba?
Každá strana by měla přinést svým voličům něco, s čím šla do voleb. Líbí se mi, jak funguje německá politika, kde každá ze stran musí cítit vítězství z toho, že dokázala udělat něco, co opravdu chtěla.
A jaký krok by mělo udělat hnutí STAN?
My tam máme jasně danou korespondenční volbu, manželství pro všechny nebo Istanbulskou úmluvu. Jsou to věci, které jsou pro nás hodnotově důležité a nyní selhávají právě na tom, že máme rozdílné názory uvnitř koalice. Myslím, že by o prosazení svých priorit měla mít zájem každá ze stran, aby svými tématy zaujímaly voliče.
Stane se to podle vás v příštích dvou letech?
Samozřejmě nejsem poslanec, ale byl bych rád, kdyby se něco takového podařilo. Myslím, že to je v zájmu přežití všech politických stran, které tam nyní jsou, a ve STANU myslím, že je to proces, ke kterému docházíme a všichni nad tím přemýšlíme.
Blíží se eurovolby a k hnutí STAN se přidala Danuše Nerudová. Co na to říkáte?
V první řadě vnímám to, co paní profesorka dokázala udělat po prvním kole prezidentské volby, kdy sehrála roli, na kterou jsme nebyli v politice zvyklí, a hlavně ne u prezidentských voleb. Většinou se tu vyjadřovaly podpory na půl pusy, ale ona se zapojila přímo, objížděla krajská města, darovala své podporovatele a pomocníky, a to chce hodně, to paní Nerudová zvládla velice dobře a ukázala tím, že je člověk, který je hodně založený na hodnotách, a když o něco jde, tak je schopná pro to udělat maximum.
Já to vnímám velice dobře. I to, že dokáže komunikovat s mladými, myšleno s prvovoliči, což je důležitá skupina lidí, o kterou se moc lidí nezajímá. Sice se tu točí úplně trapná videa na TikToku, ale nezajímá se o to, co vlastně ti lidi chtějí, kdežto paní profesorku to zajímá, komunikuje s nimi a snaží se tomu i přizpůsobovat program.
Myslíte si, že koalice SPOLU bude silný protikandidát?
Koalice SPOLU bude mít ten problém, o kterém jsem mluvil u současné vlády. Bude to prostě koalice kompromisu, kde se setkávají lidi od liberálů po konzervativce, takže budou muset najít vždycky kompromis v tom, aby se první nebo druhá skupina nenaštvala. Těžko si dáte do kandidátky „chceme přijmout euro“ a „nechceme přijmout euro“.
Myslím, že to je přínosem pro KDU-ČSL a TOP 09, ale že by to bylo přínosem pro voliče… Podle mě to pro ně nebude lehké a možná si zažijí kroužkovací šílenost, která se stala nám, uvidí to v plný parádě a rozdají to voliči.
A co argument, že chtějí porazit hnutí ANO?
Jenže hnutí ANO bude mít jasnou politickou názorovou shodu, protože tam je jeden muž, jedna strana a jeden názor, kdežto SPOLU jsou tři strany, v proevropské politice jsou někteří až eurohujeři, někteří euroskeptici a je to na jedné kandidátce, takže se jim to bude komunikovat daleko hůř a lidem, kteří politice trochu rozumí, to nebude dávat smysl.
Ráda bych se zeptala i na krajské volby. Je pode vás spolupráce s panem Vondrákem správné rozhodnutí?
Je to koalice mezi STAN a Osobnostmi pro kraj a já vždy říkal, že jde o další věc, která pro lidi není vůbec pochopitelná. Jsou to podle mě úplně degenerativní koalice, které vznikají a motají voličům hlavy, protože by na vládním půdorysu nikdy nevznikly. V regionu jsou politici vnímaní jako regionální osobnosti a nekoukají na svoji stranickou příslušnost. Tam se dějí ty největší problémy, kdy pak vznikají povolební koalice s ANO a někdy i s podporou SPD nebo KSČM.
Chápu Moravskoslezský kraj, že tam pan Vondrák má výsledky, je mezi lidmi oblíbený a je silný regionální politik, který má tah na branku. Ačkoliv je z partaje, kterou já prostě neuznávám, nemůžu říct, že neudělal dobré výsledky. Pro mě je to spojenectví praktický krok, který má vyústit v to, že vznikne vedení, které bude pokračovat v rozvoji kraje, který má problémy. Beru to tak, že to je prostě něco, co je potřeba udělat, aby se kraj dál rozvíjel.
Zapojíte se vy sám do krajských voleb?
Určitě to plánuji v Královéhradeckém kraji. Beru to jako další pokračování mé politiky. Devět let jsem byl na komunální úrovni a myslím si, že z větší části jsem si splnil to, co jsem chtěl přinést do komunální politiky, a nyní je dalším schodem krajská politika.
A co je vaším cílem a čemu byste se chtěl věnovat?
Vyhrát volby. Chtěl bych se věnovat hlavně regionální politice. Myslím si, že to ke mně sedí. Jsem z regionu, vidím problémy regionů a jak říkám, kraj může být tak silný, jako je nejslabší region, takže musíme vyrovnat rozdíly, abychom byli silní celkově, protože rozdíly, když jde například o Úpicko, jsou opravdu velké.