To, co nyní vyplouvá na povrch kolem pana Hlubučka ze STAN, Redla a dalších, považujeme za nepřijatelné. Požádali jsme STAN o jednání, aby nám příští týden vysvětlili všechno ohledně těchto kauz, napsal v sobotu 18. června předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Reaguje tak na kauzu exnáměstka pražského primátora Petra Hlubučka, který měl ovlivňovat zakázky v městském dopravním podniku.
Piráti po svém koaličním partnerovi požadují také vyjasnění situace kolem ministra školství a tělovýchovy Petra Gazdíka a upřesnění dalších kroků, které Starostové udělají, aby u nich bylo vyloučeno jakékoliv další působení lidí napojených na rozkrytou mafiánskou strukturu.
„Při vzniku koalice jsme se ptali hnutí STAN na jejich historické vazby na pana Redla, který patřil do skupiny kolem Radovana Krejčíře. Byli jsme ujištěni, že jde o dávnou minulost. Chceme tedy slyšet, jak to skutečně bylo,“ napsal v sobotu na sociální síť facebook Bartoš. „Pokud se potvrdí, že šly nějakým způsobem špinavé peníze z kauzy na podporu hnutí STAN, musí se do poslední koruny vrátit. A všichni lidé, kteří se na tom podíleli, vyvodit odpovědnost,“ doplnil.
Zásah na pražském magistrátu
Kauza dnes již bývalého náměstka pražského primátora odstartovala ve středu 15. června, kdy detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali na několika místech v Praze. Policisté ještě ten den obvinili jedenáct lidí kvůli hospodaření pražského dopravního podniku.
Ještě v ten samý den Petr Hlubuček rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva. O den později odstoupil z funkce náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Starostou pražských Lysolají je však stále.
K rezignaci byl opozicí vyzván také předseda vládního hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) doplnil, že by premiér Petr Fiala (ODS) měl post přidělit jinému koaličnímu partnerovi, nikoli hnutí Starostové a nezávislí. Předseda vlády ale k rezignaci Rakušana nevidí důvody. Hnutí podle něj kauzu kolem Hlubučka vyřešilo razantně.
V noci ze čtvrtka na pátek se na jednání pražských zastupitelů v reakci na současnou situaci opozice pokusila na návrh Tomáše Portlíka (ODS) neúspěšně odvolat primátora Hřiba. Toho ještě předtím vyzvala k rezignaci.
Ještě v pátek poslal soud Hlubučka do vazby. Dozorující státní zástupce Adam Borgula uspěl i s dalšími dvěma návrhy na vazbu. Podle některých médií se první z nich týkal podnikatele Zakaríi Nemraha, ve druhém jde podle obsahu obvinění patrně o zlínského podnikatele a lobbistu Michala Redla. V případu informovali žalobci o obvinění 11 lidí a celkem je stíháno již 13 lidí.
Rakušan chce obměnu vedení STAN
Podle předsedy hnutí Starostové a nezávislí Víta Rakušana je nutné, aby si vládní strana zvolila nové vedení, které nebude zasaženo kauzami, které ji v posledních měsících potkaly. Podle slov ministra vnitra by se zásah do vedoucích stranických orgánů mohl týkat i ministra školství Petra Gazdíka.
Rakušana velmi překvapilo, že se právě člen vlády a jeho doposud dlouholetý spojenec také účastnil schůzek s lobbistou Michalem Redlem. Ten má být hlavní postavou „Dozimetru“. Jak vicepremiér v rozhovoru pro Seznam Zprávy sdělil, vazby na Redla mělo hned několik členů STAN. „Kdo podle mých informací byl v přátelském styku k rodině Redlových, byl europoslanec Stanislav Polčák, který jako právník zastupoval jeho otce. Ten s ním v kontaktu historicky byl,“ řekl Rakušan.
„Teď se ukázalo, že v rozsáhlém kontaktu byl i Petr Hlubuček, se kterým jsem o tom všem v jedné osobní konfrontaci hovořil. A Petr Hlubuček říkal, že ho zná jen po společenské linii. No a Petr Gazdík skrze to, že je blízkým přítelem Stanislava Polčáka a oba pocházejí ze stejného kraje,“ dodal. Sám Rakušan se podle svých slov s Redlem nezná a ani jím nikdy nebyl kontaktován.
Hnutí vrátí 300 000 korun, které dostalo v darech
V souvislosti s kauzou Starostové a nezávislí prověřují obdržené dary. Plánují, že vrátí všechny dary spojené s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi trojici obviněných s uvalenou vazbou. Spojitost s Redlem zatím našlo hnutí u daru 300 000 korun z roku 2020, uvedlo v sobotu v tiskové zprávě.
Deník N dnes uvedl, že Starostům od roku 2016 dorazily více než tři miliony korun od lidí a firem spojených s rodinou Redlových. Vedle zesnulého otce stíhaného podnikatele šlo i o lidi působící v orgánech společností spojených s Redlovými, napsal server. Částka 300 000 korun pak předloni dorazila od podnikatele Pavla Manďáka, který následně založil firmu s Redlovou partnerkou a Nemrahem, napsal Deník N.