Už první den, kdy ministerstvo zdravotnictví konečně umožnilo čtvrtou posilovací dávku vakcíny, nastaly zásadní problémy. Přesně ty problémy, které nastat následkem absence registrace prostě musely. Naše čtenářka nám popsala – nepřekvapivou – situaci v očkovacím centru motolské nemocnice. Vzpomněla si tam na socialismus. Po třiatřiceti letech po revoluci zase viděla opravdu dlouhou frontu. Tak dlouhou, že prostě neměla čas si booster vyčekat. Takže – přestože je vážně nemocná – odešla bez očkování. A plánuje, kdy si udělá den volna – aby mohla s karimatkou na sezení a termoskou kafe pár hodin vydržet ve frontě na vakcínu. Pan ministr Válek něco nezvládl.
Registrační systém očkování proti covidu-19 byl naprogramován v době, kdy se počítalo s tím, že tam bude mít každý očkovaný dva zápisy – první a druhou dávku. V průběhu vakcinace se však virus do té míry měnil, že jsme museli zavést i třetí dávku. A programátoři řešili, jak do registračního systému přidat i třetí dávku – a zvládli to.
Takže postup, jak do softwaru a databází dostat jednu položku navíc, zvládli a vyřešili. Už loni na podzim, kdy jsem si třetí dávku trochu v předstihu sehnal já, fungoval i na třetí položku. Po vakcinaci boosterem – tou třetí dávkou – mě paní doktorka zapsala bez jakýchkoliv problémů do systému už loni na podzim. Takže technické řešení, jak „přidat další“, je hotové. Ministerstvo sice umožnilo booster, čtvrtou dávku, od 18. července. Ovšem rezervační systém chtějí znovu zprovoznit až 15. srpna. Měsíc je v online světě věčnost. Vzhledem k tomu, že téměř identický problém programátoři spravující rezervační systém už řešili, šikovný programátor by upgrade systému na čtvrtou dávku zvládl za noc či za weekend. Od momentu, kdy jsem se to dozvěděl, jsem totiž věděl, jak očkování bez registrace dopadne.
Zpráva z reality
Naše čtenářka – kterou dokonce osobně znám – se hned v pondělí 18. července vydala bez rezervace do očkovacího centra. Zážitky popsala takto: „Někteří vpředu cosi vyplňují… Stařenky neví, kam by si sedly. Ostatně to budu řešit za chvíli, i já. Na to, že má být hlavně pro ohrožené jedince, super organizace. Válek se nám opět vyznamenal. Prý budou očkovat do 15.30, tudíž neví, kolik ten jeden lékař stihne naočkovat lidí. Bomba! Proč je to pořád dokola stejně = blbě? Nějak se nedokážu přesvědčit, že je to jen neschopnost a blbost. Takže jdu domů a zkusím to jindy? Teď nevím. Jako že si vezmu rybářskou židličku a budu tu třeba v 6 ráno nebo radši dřív?! Nebo to nechám plavat? Asi počkám až na registraci.
Vlastně mi vadí to, že nikdy nic není připraveno a rozmyšleno. Že vlastně sama nevím, jestli s očkováním počkat na novější vakcínu. A nikdo mi kompetentně neporadí. Byla jsem na 3. očkování loni v říjnu. Chtěla bych zdravá odletět za necelý měsíc za dcerou, která žije trvale ve Skandinávii. Jsem těžký diabetik s inzulínovou pumpou. A před očkovacím centrem jsem za pitomce. Chce se po lidech, aby se očkovali, chovali zodpovědně? Při setkání s realitou to moc nevypadá. Jsem ani nepočítala, že by to s očkováním dnes mohlo vyjít, zastavila jsem se to okouknout po cestě domů. Ale ti staří lidé ve frontě, na rozpálené dlažbě, často s respirátory, v okolí asi 3 lavičky. Koho v tom očkovacím centru asi čekají? Mladé, odolné jedince?!? A to je mi líto i toho lékaře a personálu, ti si asi vyslechnout svoje, aniž by za tuhle situaci mohli. Výsměch všem zúčastněným.“
Válek chybuje v nesprávnou dobu
Nemám žádný osobní vztah k motolské nemocnici a nevynechám ji z odpovědnosti kvůli nějaké protekci. Ale za popsaný stav motolské vakcinační centrum (a ani žádné jiné očkovací centrum, pokud to tam vypadalo podobně) opravdu nemůže. Odpovědnost padá na vedení resortu. Tyto potíže byly plně předvídatelné. Dokonce i mnou samotným, vždyť jsem zde před pár dny nemožnost se registrovat kritizoval. Tahle až zásadní chyba – nemožnost se registrovat k očkování a tím celou proceduru zkrátit na 10 minut na aplikaci + 30 minut čekání, zda nepřijde alergická reakce – zvýšila práh dostupnosti posilovací dávky pro všechny lidi kromě osamělých starobních důchodců. Ti jediní si mohou booster vyčekat v několikahodinové frontě. Tedy když jim přistaví židle. Ale tato špatná dostupnost očkování přichází v momentě, kdy by se stát měl naopak snažit umožnit absolvovat očkování co nejsnadněji.
Jsme světoví, máme nové kmeny
Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění (NRL) sekvenací potvrdila v České republice první případ nákazy subvariantou BA.2.76. Testy v Česku dosud neprokázaly subvariantu kentaur (BA.2.75). Z 96 procent pak ve vzorcích z diskriminační PCR dominují subvarianty BA.5.x (případně BA.4). Pozorujeme také nárůst subvariant omikronu s označením BE a BF. Ty převažují v Německu nebo v Británii.
Takže zde máme spoustu nových kmenů. Proč jsou nebezpečné, když máme tři dávky vakcíny? „Subvarianta BA.2.76 se podobně jako kentaur s označením BA.2.75 řadí do rodiny mutací, jejichž vývoj považujeme za dobré sledovat, ostatně tu s označením kentaur už Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zařadilo mezi varianty zájmu. Podle dostupných informací ze zahraničí by BA.2.76, která ještě nemá vlastní pojmenování, mohla podobně jako kentaur patřit do skupiny, které dobře unikají virus neutralizačním protilátkám. To znamená, že proti ní není dostatečná imunita po prodělání nemoci, a to ani po infekci omikronem, především variantou BA.1,“ řekla k prvnímu záchytu vedoucí NRL RNDr. Helena Jiřincová.
„Za současné situace, kdy rostou počty infikovaných, považuji za důležité připomenout doporučení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Nošení ochrany úst a nosu, ideálně respirátorů alespoň třídy FFP 2, má smysl všude tam, kde je vysoká koncentrace lidí a špatné větrání, a také tam, kde jsou lidé více náchylní k nákaze kvůli svému zdravotnímu stavu. Týká se to tedy především prostředků hromadné dopravy, zdravotnických zařízení a domovů seniorů. Respirátory nejsou povinné, ale jejich nošení tam, kde se koncentruje větší počet osob nebo třeba v blízkosti seniorů a lidí s oslabenou imunitou, je výrazem osobní odpovědnosti a ohleduplnosti každého z nás,“ dodává ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.
Zpět do Válkovy reality
Naše čtenářka pokračuje: „Nikdy jsem si na naše zdravotnictví nestěžovala, naopak. Vděčím doktorům, sestrám i tomu, jak je dostupné. Za tohle, co se kolem 4. dávky děje, může totální organizační neschopnost a nepředvídavost (při xté vlně ne moc pochopitelná). Trochu mrzí, že jsem se ocitla ve skupině lezoucí ostatním na nervy: nejenže do MHD, výtahu a podobná místa nosí stále respirátor, ale nosí si dezinfekci a používá ji… a někdy ji nutí ostatním. A čeká, že kdo prská a kašle, bude k okolí opatrný, roušku si nandá… Jsem naivní…“
Já myslím, že není naivní. Naivní byl team, který navrhl na post ministra zdravotnictví pana ministra Válka – protože ten současnou situaci nezvládá. Opravdu nemá team Petra Fialy na post ministra zdravotnictví někoho šikovnějšího?