
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

V pátek startují přijímací zkoušky na střední školy. Letos jsou termíny rozdělené víkendem, takže se žáci mohou oproti starším spolužákům připravovat přes něj, jelikož do druhého termínu už budou mít k dispozici úlohy z toho prvního. O místa na školách se bude ucházet téměř 160 tisíc dětí. Kapacity jsou ale omezené, největšímu náporu budou tradičně čelit velká města.
Podle dat Cermatu, který je zodpovědný za přijímací řízení, si letos přihlášku na střední školy podalo zhruba 159 250 uchazečů, z toho asi 132 700 se hlásí na čtyřleté a kratší obory. Alespoň jednu přihlášku do maturitního oboru si podalo zhruba 77 procent uchazečů o čtyřleté obory nebo nástavby. Maturitní obory tvoří asi 66,5 procenta nabízené kapacity čtyřletých a kratších oborů.
Děti si mohly letos podat až tři přihlášky na obory bez talentové zkoušky plus další dvě na obory s talentovou zkouškou. Na přihlášce si závazně zvolily pořadí škol podle jejich priority.
Jednotná přijímací zkouška se skládá ze dvou písemných testů: z českého jazyka a literatury, který trvá 60 minut, a z matematiky, na který mají žáci 70 minut. Varianty testů jsou různé pro čtyřleté obory, pro šestiletá gymnázia a pro osmiletá gymnázia. Maximální možný počet dosažených bodů v testech z matematiky i českého jazyka a literatury je 50 bodů. Minimální hranice úspěšnosti není centrálně stanovena, školy si ale mohou minimální hranici stanovit samy v rámci kritérií pro přijetí.
Při zkoušce mohou žáci používat pouze modře nebo černě píšící propisovací tužku, u matematiky navíc obyčejnou tužku a rýsovací potřeby. Zakázané je používat slovníky, Pravidla českého pravopisu, kalkulačku či matematicko-fyzikální tabulky. Cermat testové úlohy večer po zkoušce zveřejňuje na svých webových stránkách.
Dobře se vyspi a vyraz včas
Vzdělávací organizace EDUin k přijímacím zkouškám připravila Manuál pro deváťáky, ve kterém radí, jak se připravit na klíčový den nebo jakou mají zvolit strategii při psaní testu.
„Noc před přijímačkami se pokus dobře vyspat. V den testování vyraz do školy s dostatečným předstihem, aby tě nerozhodilo například zpoždění dopravy nebo nepříznivé počasí,“ radí analytička EDUinu Nikola Šrámková.
Důležité je podle ní také naplánovat čas během testu. „V rychlosti si projdi celé zadání, označ si úlohy na tři kategorie – lehké, střední a těžké. Začni s těmi lehkými a těžké si nech na konec, pokud ti zbyde čas. Pokud bys to udělal naopak, zbytečně ztratíš čas,“ popisuje.
Pomocnou ruku rodičům deváťáků nabízejí i další organizace, například Centrum Locika, které radí, jak dětem před zkouškami pomoct. Svá doporučení zveřejnilo i ministerstvo školství.
Hlásí se vaše dítě na střední školu?
— Centrum LOCIKA (@centrumlocika) April 6, 2025
Přijímačky s sebou můžou přinášet velký stres😖.
Je důležité se v náročných situacích starat o svou psychiku a proto jsme pro připravili rady a tipy, jak se na přijímací zkoušky připravit.
1/8 pic.twitter.com/zlFcooJatm