V kauze Čapí hnízdo dochází k dynamickému vývoji. Andrej Babiš ztrácí půdu pod nohama. Hledá viníky všude kolem sebe, zaplétá se do tragikomických lží a tváří se přitom jako oběť „brutálního“ útoku médií a opozice. Když je tedy vše v pořádku, proč nechce – jako bojovník proti anonymním akciím – odkrýt vlastníky farmy?
[ctete]49593[/ctete]
Průlom v televizním zpravodajství
O tom, že situace kolem Čapího hnízda začíná houstnout, svědčí měnící se atmosféra. S eskalací podezřelých okolností, provázejících projekt od počátku až do současnosti, roste zájem celostátních médií, která jej v uplynulých měsících téměř ignorovala.
V neděli 13. března mu věnovalo exkluzívní prostor večerní zpravodajství všech tří hlavních televizních stanic, což je nebývalý počin. Česká televize navíc přidala peprnou reportáž v pořadu „168 hodin“. Zde nachytala na švestkách především exponenty ANO, kteří na dotazy k Čapímu hnízdu reagovali jako soubor ochotníků.
Jaroslav Faltýnek, který působil jako místopředseda představenstva firmy ZZN Agro Pelhřimov z holdingu Agrofert, ze které se krátce před získáním evropské dotace stala společnost Farma Čapí hnízdo, o ničem neví. Prý se věnuje zemědělství.
Martin Komárek, který se sžívá s rolí Babišova klauna, na dotaz odpověděl originálně: „Já nevím, co je na tom vysvětlovat. Jako kdyby třeba vás někdo nařknul, že jste mu snědla psa. Vy byste řekla, nesnědla, a trvala na tom. Je potřeba ještě něco vysvětlovat?“ V Komárkově případě už raději ne.
Andrej Babiš by měl být ovšem mnohem přesvědčivější. Zatím nereagoval na klíčovou otázku: Kdo byl vlastníkem anonymních akcií Čapího hnízda v letech 2008 až 2014 poté, co Agrofert vyčlenil společnost ZZN Agro Pelhřimov, aby mohla dosáhnout na dotaci pro malé a střední podniky, a pouze ji přejmenoval?
Babiš sice vlastníky farmy zná, nechce je ale prozradit. Není divu, pokud je s ní podle otevřených zdrojů spojována řada Babišovi blízkých lidí nebo spolupracovníků. Například místopředseda představenstva farmy Martin Herodes je bratrem Babišovy partnerky Moniky a Adriana Bobeková z dozorčí rady dcerou z prvního manželství.
Nejhorlivější bojovník proti anonymním akciím
Vlastnická struktura je přitom naprosto klíčová pro posouzení, zda nedošlo k dotačnímu podvodu. Babišova mlčenlivost je o to licoměrnější, že se sám pasoval do role nejhorlivějšího bojovníka proti anonymním akciím, které považoval za jeden ze symbolů českého „Palerma“. Stačí si připomenout některé jeho výroky.
„Dnes je v novinách skoro každý den nějaká kauza o korupci. Politici současné koalice přitom nejsou schopni rozhodnout ani o tak triviální věci, jako je existence firem s anonymními akciemi, respektive jejich přístup k veřejným zakázkám. Co jim brání v tom, vyžadovat, aby jakákoliv firma napojená na státní zakázky měla jasného majitele?“ (25. 6. 2011, Lidové noviny: „V českém Palermu je potřeba uklidit“)
V otázce anonymních akcií má Babiš jasno. „Veškeré státní zakázky musí dostat jen transparentní firma, to musíme změnit,“ zdůraznil. (21. 2. 2013, 5 + 2, „Babiš: Nechci jíst polské kuře, chci české“)
„Firmy s anonymními akciemi by měly mít zakázáno obchodovat se státem a pobírat dotace.“ (14. 8. 2013, Právo: „Babiš: Do politiky jdu ze zoufalství. Úspěšné Čechy řídí neschopní“)
„Každá společnost, která bude chtít obchodovat se státem, by měla jasně ukázat, kdo je její beneficial owner (tedy ten, kdo má z firmy zisk), i když půjde o podnik, který sídlí v zahraničí. To není o rušení anonymních akcií, ale o tom, abychom věděli, kdo je vlastník firmy, která obchoduje se státem.“ (14. 9. 2013, Právo: „Babiš: chci být ministrem financí“)
„Chceme se nově podívat i na anonymní akcie. Ta schválená podoba je nesmyslná. Majitelé jsou v nějakém depozitáři, ale to je málo. Stát musí vědět, s kým obchoduje a komu vyplácí dotace.“ (6. 11. 2013, Deník: „Byli za mnou kluci z ČSSD, ale já jsem nelobbovatelný“)
Netransparentní vlastnící? Čapí hnízdo není jediné
Není to však poprvé, co má Babiš problém s prokázáním vlastnické struktury. Příchuť skandálu měly jeho tanečky kolem vlastnictví Agrofertu v době, kdy se schylovalo k první privatizaci Unipetrolu.
V listopadu 2001 Babiš oznámil, že většinovým vlastníkem Agrofertu se stala švýcarská firma Ameropa, která získala 55 procent akcií, zatímco Babišovi připadl zbytek. Do té doby měla majoritu v Agrofertu jiná švýcarská společnost, O.F.I, která podle Babišových slov zajistila peníze na jeho rozjezd. Dodnes není zcela průkazné, o jaký kapitál se jednalo, a vlastníci O.F.I stále zůstávají v utajení. Novou majetkovou strukturu v čele s Ameropou oficiálně představil Babiš proto, aby Zemanovu kabinetu a všem pochybovačům ukázal, že jeho společnost je transparentní, a má v kolonce hlavní akcionář vyryto jméno tradiční západoevropské firmy.
Zemanova vláda o měsíc později přiklepla Unipetrol Agrofertu za 11,7 miliardy korun, ačkoli privatizační komise doporučila nabídku společnosti Rotch Energy, nabízející o dvě a půl miliardy víc. Babiš tehdy tvrdil, že má slíbený úvěr ve výši 11 miliard korun.
Po půl roce však vyšlo najevo (8. 6. 2002, MF DNES: „Babiš jen předstíral, že většina Agrofertu patří švýcarské Ameropě“), že Ameropa nikdy nevlastnila většinový podíl v Agrofertu. Babiš, který vládu uvedl v omyl, tehdy pouze konstatoval, že z avizované smlouvy s Ameropou sešlo. O její vlastnickou strukturu se tehdy zajímal i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. A aby toho nebylo málo, Babiš obelhal vládu ještě jednou. Za Unipetrol nezaplatil a požádal o ukončení privatizační smlouvy.
Babiš zakrývá vlastníky i svoji minulost
Andrej Babiš se od chvíle, kdy se rozhodl vstoupit do politiky, neustále ohání transparentností čerpání veřejných prostředků. Kauza Čapí hnízdo ukazuje, že to jsou jen prázdné fráze. V první řadě by měl přestat zatloukat a doložit vlastníky této firmy, kterou považuje za „nejlepší projekt, co kdy vymyslel“. Pokud se prokáže už jen to, že lidé stojící za touto firmou jsou s ním osobně nebo s Agrofertem propojeni, měl by vyvodit osobní odpovědnost. Pokud se tak nestane, je řada na koaličních partnerech, aby jej vyzvali k rezignaci.
V dobách nedávných se odstupovalo kvůli nesrovnatelně menším banalitám, než je porušení dotačních pravidel u projektu za 54 milionů korun. Už dnes z řad ČSSD zaznívají hlasy, že kauza poškozuje celou vládu. Myslí to opravdu vážně a podpoří mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, svolávanou pravicovou opozicí?
Babiš vstupoval do politiky s heslem „všichni lžou a kradou, zatímco já nelžu a nekradu“. Tato konstrukce se mu nějak bortí. Svoji minulost chce zakrývat podobně, jako anonymní vlastnictví Čapího hnízda. To je však jen špičkou ledovce. Podezřelých transakcí se v minulosti Agrofertu najde víc.
Pozornost zaslouží nejen Čapí hnízdo, ale i Babišovy obchody se státem zejména v éře Miloše Zemana (který v něm dnes vidí klíčového spojence) a Stanislava Grosse. Není možné vyzývat k transparentnosti ostatní, a sám se chovat přesně naopak. To jej diskvalifikuje nejen z role samozvaného bojovníka proti „Palermu“, ale i z účasti ve vládě.
[ctete]50286[/ctete]