V mediální prostoru se objevily spekulace, že se české domácnosti letos nedočkají slibovaného příspěvku až 16 tisíc korun v rámci energetického úsporného tarifu. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) to však odmítá. Podle něj se jedná o dezinformaci a s vysokými cenami energií letos vláda pomůže každé domácnosti. Mimo jiné nedávno schválila také pětitisícový příspěvek na každé dítě rodinám s příjmem do jednoho milionu korun a zvýšila příspěvek na bydlení. Některým lidem však stále není jasné, jak se k penězům od státu dostanou. Přinášíme proto přehled jednotlivých vládních opatření.
Úsporný tarif
Úsporný tarif vláda schválila hlavně kvůli zvyšujícím se cenám plynu a elektřiny. Pomoct by měl firmám i domácnostem. Opatření bude mít podobu dotace ze státního rozpočtu určené dodavatelům energií, kteří pak o tuto dotaci sníží domácnostem platby. Na pomoc s rostoucími cenami energií vláda uvolnila 66 miliard korun. Rozpočet zahrnuje jak úsporný tarif, odpuštění poplatků na obnovitelné zdroje, tak podporu kotelen a centrálního vytápění.
Tarif je pro všechny domácnosti, které využívají plyn či elektřinu. Jde o fixní částku, kterou za zákazníka přímo obchodníkovi z ročního vyúčtování energií zaplatí stát. Její výše se určí podle toho, na co domácnost elektřinu nebo plyn používá. Pokud některá domácnost využívá více zdrojů, získá příspěvek dvakrát.
Výše slevy na elektřinu se bude odvíjet podle distribuční sazby v daném odběrném místě a pro plyn podle odebíraného množství. Konkrétní výši určí na základě svého nařízení vláda. Tarif se nebude vztahovat na firmy, chaty a chalupy, které využívají takzvaný víkendový tarif, či na dobíjení elektromobilů.
Příspěvek v úsporném tarifu spolu s odpuštěním poplatku za podporované zdroje by se mohl podle vyjádření ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) pohybovat až kolem 16 tisíc korun.
Podle Hospodářských novin ale vláda na takovou dotaci nevyčlenila dostatek peněz. Domácnosti by prý letos měly dostat pouze 2500 korun. „Navíc bude pravděpodobně kompenzovat jen zvýšené náklady na elektřinu. Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění, si budou muset počkat na příští rok,“ píše list na svém webu.
Podle ministra Síkely se ale jedná o dezinformaci. „S vysokými cenami energií letos pomůžeme každé domácnosti bez ohledu na to, jestli využívají plyn, elektřinu nebo jiná paliva. Zvolíme řešení, které bude administrativně nejjednodušší a zajistí pomoc všem. Celkem některé domácnosti dostanou až 16 tisíc,“ napsal na twitteru.
Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu bude vše administrativně jednoduché. Nikdo nebude muset o nic žádat, nikdo nebude muset nikam chodit. Stát slevu prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou (OTE) a jednotlivých obchodníků převede na odběratele automaticky a ti ji uvidí na svém účtu za energie.
Pětitisícový příspěvek pro rodiny s dětmi
Pětitisícový příspěvek patří k opatřením, kterými chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by mělo mít nárok na dávku přes 1,6 milionu dětí, což je zhruba 1,1 milionu domácností.
„Chceme cíleně podpořit především rodiny s dětmi s nižšími a středními příjmy, ale také samoživitelky a samoživitele. Ti všichni jsou totiž nyní ohroženou skupinou obyvatel, protože na ně přímo dopadá zdražování energií, potravin i služeb. Příspěvek má rodinám pomoci s výdaji spojenými se začátkem školního roku,“ uvedl šéf resortu práce a sociálních věcí.
Žadatelem je vždy jeden z rodičů, čestné prohlášení o příjmech dává za oba rodiče. Automaticky bude příspěvek v srpnu vyplacen rodičům, kteří mají v červnu nárok na přídavek na dítě. Ostatní rodiče musí podat jednoduchou žádost. Elektronický formulář na klientském portálu ministerstva práce a sociálních věcí bude spuštěn v pondělí 15. srpna. K vyplnění online žádosti je zapotřebí elektronická identita občana. Žádost ale bude možné vyřídit také osobně na vybraných Czech POINTech.
Někteří experti na sociální problematiku ale pětitisícový příspěvek kritizují. Jednorázová podpora podle nich rodinám v potížích příliš nepomůže. Navýšení dětských přídavků a příspěvků na bydlení by prý bylo lepší variantou. Někteří kritici mluví také o uplácení voličů před podzimními volbami.
Příspěvek na bydlení
Vláda mimo jiné schválila také zvýšení příspěvku na bydlení a změnila jeho parametry. Nyní na něj dosáhne více lidí a mají možnost jej využít i na úhradu vyšších faktur za energie. O dávku bude navíc možné požádat online, změnil se také formulář žádosti.
Dosud se žádost podávala znovu každý rok, teď stačí vyplnit formulář online (anebo požádat na Úřadu práce) a následně budou chodit peníze každý měsíc pravidelně. Od 1. ledna 2023 bude stačit aktualizovat údaje o příjmech a nákladech na bydlení jen dvakrát ročně, doposud je to čtvrtletně. Toto bude možné udělat opět v online prostředí bez nutnosti chodit osobně na úřad. Nově také nebude nutné rozepisovat na jednotlivé položky a nebude ani nutné předkládat pravidelné zúčtování zálohově placených služeb.
Odkaz na žádost o příspěvek na bydlení je dostupný přímo na webu ministerstva sociálních věcí. Žadatel se stejně jako u pětitisícového příspěvku musí přihlásit elektronickou identitu, využít lze ale také datovou schránku. Na webu ministerstva je také dostupný zjednodušený papírový formulář. Nově si rodiny můžou také orientačně vypočítat, kolik by od státu jako příspěvek na bydlení měly dostat. Kalkulačka je dostupná na webu ministerstva.