
Janek Kroupa FOTO: Pavel Hofman
FOTO: Pavel Hofman
Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo novináři Janku Kroupovi za odposlechy prováděné někdejším protimafiánským útvarem. Kroupa byl odposloucháván dvakrát, v roce 2011 i v roce 2012. Kroupa se zabýval aférou kolem nákupu obrněných transportérů Pandur. Policii zajímalo, kde se Kroupa dostal k informacím, které uvedl ve svém článku. V něm se psalo o údajné korupci lobbisty Marka Dalíka. Článek vyšel v Mf DNES. Zprávu přinesl server iROZHLAS.cz.
„Česká republika – ministerstvo spravedlnosti se omlouvá panu Janu Kroupovi za to, že jeho telekomunikační provoz byl nezákonně předmětem odposlechu a záznamu, a za to, že nebyl o této skutečnosti v souladu se zákonem včas informován,“ píše se v dokumentu z července 2019, který resort zaslal novináři.
„Novináře policie poslouchala celkem pět měsíců. Spolu s ním mělo napíchnutý telefon několik vysoce postavených lidí, třeba dnes už bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, jeho tehdejší náměstek Libor Grygárek, exředitel protikorupční policie Tomáš Martinec nebo třeba bývalý detektiv František Zahálka. Ani navzdory odposlechům ale policie nepřišla na to, že by někdo z nich informace vynesl,“ píše irozhlas.cz.
Podle verdiktu Nejvyššího soudu ze září loňského roku by bylo možné odposlouchávat novináře jen výjimečně a soud by měl zdůvodnit, proč porušuje právo na ochranu zdroje. Odposlech Kroupy označil za nezákonný.
Konkrétně podle Nejvyššího soudu porušil zákon ostravský soud, který odposlech povolil. „Okresní soud v Ostravě rovněž pochybil, pokud se v rámci odůvodnění příkazů k odposlechu nezabýval také přiměřeností takového zásahu s ohledem na právo novináře na ochranu novinářského zdroje,“ napsal v odůvodnění soudce Jiří Pácal.