
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Poslanci ve středu schválili „superdávku“, která má být zjednodušením a zefektivněním celého systému sociálních dávek. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale současně varoval, že superdávka není pro každého a stát bude důsledně kontrolovat váš majetek.
Do jedné superdávky se nově slučují čtyři dávky (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení). Žadatelé tak budou podávat pouze jednu žádost místo čtyř a na úřad s ní ani nemusí chodit. Stačí ji poslat online z domova. Stát se postará o to, aby dávku dostali jen ti, kteří ji skutečně potřebují a také zohlední, jestli lidé pracují.
„V rámci celkové finanční situace domácnosti bude zohledňován počet vlastněných nemovitostí, automobilů i výše úspor na účtech, do které však nebudou započítávány investiční produkty s podporou státu, např. stavební spoření či doplňkové penzijní připojištění. Zároveň platí, že Úřad práce nebude sledovat jednotlivé transakce na účtech, ale půjde primárně o aktuální stav na účtu kvůli posouzení, zda má žadatel na dávku státní sociální pomoci nárok,“ sdělila ve středu tisková mluvčí ministerstva Kateřina Procházková.
„Lidé, kteří mají své úspory a majetky, nejsou cílovou skupinou pro příjem sociálních dávek. Chceme, aby byla pomoc cílena na ty, kteří to skutečně nejvíce potřebují,“ vysvětlil Jurečka.
Starý systém je podle něj nepřehledný. Většina domácností čerpá kombinaci několika různých dávek, což může být ve výsledku komplikací jak pro domácnosti samotné, tak pro stát kvůli administrativní zátěži. Navíc současný systém neobsahuje dostatek motivačních prvků pro lidi k aktivnímu zlepšování své životní situace.
Pracujete? Staráte se o děti?
Superdávka kombinuje jak pomoc s úhradou nákladů na bydlení a živobytí, tak i aktivní podporu v podobě bonusů za práci a řádnou výchovu dětí. Zjednodušeně řečeno bude tedy odměňovat lidi, kteří se snaží. Výše dávek bude záviset na tom, jestli se členové domácnosti skutečně chtějí vymanit ze závislosti na sociálních dávkách.
„Zásadní novinku v dávkovém systému představuje tzv. pracovní bonus. Ten podpoří pracovně aktivní rodiny. Nezapomínáme ale ani na ty, kteří z objektivních důvodů pracovat nemohou a patří mezi zranitelné osoby. Typicky jde například o seniory, samoživitele s malými dětmi nebo osoby se zdravotním postižením. V případě, kdy v domácnosti nebude žádný práceschopný člen a lze tedy předpokládat, že z objektivních důvodů nikdo nemůže pracovní bonus získat, bude tato domácnost zvýhodněna ve složce bydlení, případně ve složce dítě,“ dodala mluvčí.
Nový zákon by měl fungovat od 1. října 2025.