Pracovníci úřadů práce dosud vyplatili mimořádnou okamžitou pomoc po povodních ve výši 74,4 milionu korun. Více než polovina žádostí je z Moravskoslezského kraje, přes třetinu z Olomouckého, které záplavy postihly nejvíce. Na úterní tiskové konferenci to oznámil vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Vláda se podle Jurečky bude zabývat další pomocí lidem po povodních, například s výdaji spojenými s demolicí domů či se zajištěním provizorního ubytování. Ideálně by chtěl mít vicepremiér jasno do konce týdne.
Úřady práce obdržely k úterku 2453 žádostí o tři typy mimořádné okamžité pomoci. Z důvodu mimořádně vážné události přijaly 2216 žádostí o pomoc, z toho 1508 jich dosud bylo schválených. Platby se podle úřadu pohybují od 3000 korun ve čtyřech procentech případů do maximální výše 72 900 korun, která se týkala 57 procent žádostí.
Mimořádná okamžitá pomoc má tři podtituly. Povodňová se týká lidí, kterým voda prošla bytem či domem, tam se úřady snaží podle Jurečky poskytovat peníze v maximální možné výši. Další tituly jsou určené pro osoby v hmotné nouzi, kdy mají lidé nižší příjem a situace se jim zkomplikovala, a pak na další náklady související s důsledky záplav.
O využití veřejně prospěšných prací při odstraňování následků povodní projevilo zájem 79 obcí, oznámilo ministerstvo. Mobilní týmy úřadu práce navštívily šest desítek nejpostiženějších lokalit.