Před 108 lety se narodil Jan Hrubý, člen výsadku Bioscop a voják, který 18. června 1942 padl v boji s nacistickou přesilou v kryptě kostela v Resslově ulici v Praze. Dnes jej připomíná několik pamětních desek a ulic, které nesou jeho jméno.
V Kunovicích v ulici Jana Hrubého, jež dříve nesla jméno Zálužanská, je na domě číslo 3 umístěna pamětní deska, která připomíná, že právě zde se 4. března 1915 narodil Jan Hrubý, účastník výsadku Bioscop a jeden ze sedmi padlých parašutistů z krypty kostela v pražské Resslově ulici.
Otec Jan Hrubý (nar. 1879) pracoval jako pomocný dělník v cihelně v Kunovicích, matka Kateřina (roz. Komínková, nar. 1876) byla v domácnosti. Přestože byl malý Jan vynikajícím žákem, musel se vzhledem k nepříznivé finanční situaci rodiny vyučit. Ve Zlíně se tak stal číšníkem a v různých podnicích pracoval jako číšník či vrchní až do října 1937, kdy nastoupil prezenční vojenskou službu u hraničářského praporu v Trebišově. Po okupaci byl v dubnu 1939 z armády propuštěn. Vrátil se domů, ale hned se přihlásil dobrovolně na práci do Německa, protože se touto cestou chtěl dostat z protektorátu do československé zahraniční armády.
Šest měsíců pracoval v Kielu a v prosinci 1939 se během dovolené pokusil spolu s kamarády odejít přes Strážnici na Slovensko a dále do Francie. Jenže byli v Maďarsku počátkem ledna 1940 zadrženi a vráceni zpět za hranice. Okamžitě se pokusili o další přechod hranic a tento pokus už byl úspěšný. Jan Hrubý se přes Bělehrad, Řecko, Turecko a Bejrút dostal do Francie, kde byl v červnu 1940 zařazen k 1. pěšímu pluku, s nímž se účastnil bojů. Po porážce Francie přijel v červenci 1940 do Anglie.
V srpnu 1941 prošel základním sabotážním kursem a poté pokračoval parašutistickým výcvikem a kursem průmyslové sabotáže. Po úspěšném absolvování výcviku byl v hodnosti četaře zařazen do výsadku Bioscop, kterému velel rotný Bohuslav Kouba. Třetím členem skupiny byl četař absolvent Josef Bublík. Společně byli 27. dubna 1942 vysazeni u Požárů na Křivoklátsku. Měli však smůlu a žádná ze záchytných adres nefungovala. Proto spolu s Josefem Bublíkem odjeli na Zlínsko, kde se pohybovali po Hrubého rodném kraji, a po navázání se na odbojové struktury se následně přesunuli do Prahy.
Po pobytu na několika konspiračních adresách se po útoku na Reinharda Heydricha ukryl spolu s Josefem Bublíkem do krypty v Resslově ulici, která se stala jejich posledním útočištěm.
Když byl 18. června 1942 ve 4.15 strážním praporem SS Prag a náhradním praporem Deutschland kostel obklíčen, byl Jan Hrubý v kryptě, zatímco jeho přítel Josef Bublík měl službu na kůru a empoře kostela. Josef Bublík tak padl o pár hodin dříve než jeho přítel Jan Hrubý, který svůj život ukončil výstřelem ze své zbraně krátce před jedenáctou hodinou dopolední.
V roce stého výročí jeho narození byl v rodných Kunovicích vztyčen pomník, který připomíná památku tohoto statečného parašutisty.