Ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše (ANO) a Ivana Pilného (rovněž ANO) zadlužilo Českou republiku jen za první pololetí roku 2017 o 175 miliard korun, což je asi desetina našeho celkového dluhu nasekaného od vzniku Československa v roce 1918. Ministr a jeho náměstci se hájí, že si půjčují velmi výhodně. Problém však je, že se z vypůjčených peněz neinvestuje. Vládní investice meziročně poklesly zhruba o 50 %, přičemž i vloni byly výrazně podprůměrné.
„Ministerstvo financí využívá již druhým rokem emise státních pokladničních poukázek nikoli jako nástroj financování dluhu, ale jako zdroj příjmů státního rozpočtu. Ke konci letošního roku plánujeme stejně jako loni, že jejich jmenovitá hodnota v oběhu nepřekročí 5 mld. Kč,“ upřesňuje náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Petr Pavelek. „Jejich emisí dochází krátkodobě k růstu státního dluhu a následně k jeho poklesu v období před koncem roku. Touto taktikou se nijak netajíme a transparentně ji komunikujeme,“ doplňuje náměstek.
Ministerstvu se i po ukončení kurzového závazku ČNB daří prodávat i nadále státní dluhopisy za záporný výnos s dobou do splatnosti až 5 let. Celkově tak ministerstvo za první pololetí získalo emisí státních pokladničních poukázek a střednědobých státních dluhopisů za záporný výnos více než jednu miliardu. Dalších přibližně 100 milionů korun získalo ministerstvo z efektivního investování disponibilních peněžních prostředků souhrnných účtů státní pokladny. Celkové čisté příjmy z řízení likvidity státní pokladny a prodeje státních dluhopisů za záporný výnos tak dosáhly v prvním pololetí roku 2017 výše 1,1 mld. Kč, což je přibližně o 0,2 mld. Kč více než za celý rok 2016.
Ministerstvo financí se ve druhém čtvrtletí letošního roku zaměřilo na prodlužování doby do splatnosti vydávaných střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů. Ministerstvo tak v druhém čtvrtletí roku 2017 vydalo na primárním trhu střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě 22,8 mld. Kč s průměrnou dobou do splatnosti ve výši 9,6 roku, což představuje nárůst o 4,6 roku oproti předchozímu čtvrtletí.
Ratingová agentura Moody’s ve své hodnotící zprávě z června 2017 vyzdvihla obezřetnou fiskální politiku, velmi nízké zadlužení a rovněž zavedení nového fiskálního rámce v podobě zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Silná fiskální pozice státu a snižování státního dluhu umožněné jeho efektivnější správou podporují vysoké ratingové hodnocení na stupni A1 se stabilním výhledem pro dlouhodobé závazky České republiky v domácí i cizí měně. Výše uvedené skutečnosti kladně zhodnotila i ratingová agentura R&I, která v červnu 2017 potvrdila ratingové hodnocení na stupni A+ se stabilním výhledem pro dlouhodobé závazky v cizí měně a AA- se stabilním výhledem pro dlouhodobé závazky v domácí měně.
Ratingové agentury však pochopitelně příliš nezajímá zmíněný rapidní pokles vládních investic, který se však v budoucnosti nutně negativně projeví na výkonnosti české ekonomiky a v případě např. oprav komunikací se projevuje už nyní.