V říjnu 2021 vyhrály volby strany ze současné vládní koalice pod heslem, že zbaví Českou republiku všudypřítomného vlivu oligarchy Andreje Babiše a jeho lidí, které za dobu své vlády rozmístil po celé státní správě. Babišovi se podařilo vytvořit systém klientelismu, v němž jeho soukromým zájmům sloužily stovky státních úředníků. Dohazovali dotace jeho firmám, prosazovali jeho autoritářské praktiky a omlouvali jeho porušování pravidel a konflikt zájmů před orgány Evropské unie. Říkalo se tomu vláda Agrofertu, protože moc tohoto obřího holdingu byla cítit prakticky všude, přičemž asi nejhorší situace byla (a stále zůstává) zejména v médiích. Vláda Petra Fialy se veřejnosti mimo jiné zavázala k provedení „deagrofertizace“, tedy zlomení moci Babišova molochu.
Když nyní děláme inventuru působení této vlády v poločase jejího mandátu, musíme se smutkem konstatovat, že tento plán z větší části splněný nebyl. Tento závazek přitom na sebe nebral jen premiér a předseda ODS Petr Fiala. Také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) hovořil o tom, že státní správa potřebuje „deagrofertizaci“. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zase sliboval „čistit ministerstva od lidí, kteří nesloužili zemi, ale holdingu“. Také ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) mluvil o nutnosti zbavit se lidí, kteří byli napojeni na Babišovo ANO či na jeho holding Agrofert.
Redakce serveru Seznam Zprávy na konci června mapovala, co se stalo s klíčovými exponenty Babišova podivného režimu, který záměrně smazal hranici mezi soukromými zájmy majitele holdingu a premiéra v jedné osobě. Jednalo se kupříkladu o Erika Geusse z Inspekce životního prostředí nebo o Martina Šebestyána, který řídí Státní zemědělský investiční fond, který příkladně pečuje o finanční zájmy holdingu. Je jasné, že majitel chemického průmyslového kolosu potřebuje ovládat státní orgán, který má chránit životní prostředí. A je také jasné, že největší příjemce zemědělských dotací si potřebuje ohlídat, aby státní úřad, který rozdělování dotací kontroluje, byl rovněž na jeho straně.
Oba úředníci odolávali ve svých funkcích dlouho po nástupu Fialovy vlády. Geuss celý rok a také Šebestyán byl odvolán na základě výrazného veřejného tlaku v srpnu…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.