Server iRozhlas přinesl další zlomový článek v případu konfliktu zájmů premiéra Andreje Babiše a neoprávněného čerpání dotací ve firmách z jeho svěřenských fondů. Titulek článku vyjadřuje podstatu informace: ‚Boj‘ o 100 milionů na toasty Penam je definitivně u konce. Evropská komise dotaci neproplatí. Reportérka Kristýna Guryčová shromáždila v článku informace z dokumentů Evropské komise i od českých vládních úřadů a klade za sebou jasná fakta. Cenzorská mentalita, která bují v současných mediálních radách, je proti takové novinářské práci ve veřejnoprávním médiu bezmocná.
Andrej Babiš je náš největší pekař. Postupně totiž skoupil celou řadu pekáren, kupříkladu velkou firmu Odkolek a naposledy holding United Bakeries, a tak má rozhodující podíl na českém trhu. Jeho Penam ovládal původně spíše Moravu, kde měl Babiš 11 pekáren a 4 mlýny. Po nákupu United Bakeries od lucemburské firmy získal dalších 13 pekáren především v Čechách. Předseda vlády tak ovládá zhruba 45 procent trhu s pečivem. Hojně se přitom stará o to, aby se i jeho pekárny účastnily čerpání dotací, což je u něj jako u veřejného funkcionáře v rozporu s pravidly Evropské unie. Proto se snaží neúspěšně schovat své vlastnictví za svěřenské fondy.
Stomilionová dotace na novou výrobní linku v premiérově pekárně Zelená louka z firmy Penam obdržela dotaci neoprávněně nejen proto, že je její majitel předsedou vlády, nýbrž i v rozporu s dalšími pravidly. Žadatelé, jimiž jsou zaměstnanci holdingu Agrofert, nepravdivě uváděli, že linka má nárok na dotaci kvůli svému inovativnímu provedení. Jenže Agrofert má stejnou linku již ve své německé pekárně Lieken a o žádnou inovaci nejde. Zatímco auditoři EK již v předběžné zprávě odmítli dotaci na linku proplatit, české úřady stomilionovou dotaci Penamu vyplatily. Je jasné, že by se to nestalo, kdyby úředníci nevěděli, že za firmou Penam stojí jejich nejvyšší šéf Andrej Babiš.
Klíčovou informací je to, že bruselský aparát Evropské komise sdělil české straně: „V závěrečné auditní zprávě byly všechny argumenty a důkazy získané ze strany externích nezávislých expertů popsány vyčerpávajícím způsobem.“ Z toho plyne, že Evropská komise spor o dotaci na nový toastový chléb definitivně uzavřela. Stalo se tak poté, co si evropští auditoři zadali u projektu Penamu posudky u jiných hodnotitelů, než kteří jej hodnotili pro české úřady. Projekt obdržel poloviční počet bodů a i bez premiérova konfliktu zájmů by v dotačním řízení neobstál. Verdikt je tedy jasný: „Komise nadále trvá na tom, že projekt neměl být ze strany českých orgánů vybrán a že je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj.“
Ministerstvo průmyslu a obchodu, v jehož čele stojí Babišův oblíbený ministr Karel Havlíček, by nyní mělo s konečnou platností projekt Penamu zrušit a požadovat zpět od premiérovy firmy 100 milionů. To je opravdu zajímavý test. Dosud se Havlíček v této kauze částečně schovával za svého náměstka pro evropské fondy a částečně se věci vyhýbal s odkazem na nedostatečné informace z EU.
Na celé věci je ostudné, jakým způsobem fungují čeští státní úředníci. Chovají se jako sluhové nějakého sultána, a nikoli jako úředníci demokratické republiky. Zaměňují loajalitu vůči svému státu za loajalitu vůči jedné konkrétní osobě, s níž si spojují i své vlastní bytí. Osoba Karla Havlíčka je pro tento systém symbolická. Je to ovšem velmi krátkozraké. Celý tento neuvěřitelný komplot proti veřejnosti i proti zákonům dozraje jednou na jasné určení zodpovědnosti.