Dlouhé vládnutí bez důvěry poslanecké sněmovny a další kontroverzní aspekty osoby premiéra Andreje Babiše, jako je kupříkladu trestní stíhání pro dotační podvod, se podepsaly na sníženém kreditu a částečné izolaci České republiky na evropské scéně. Nově to dokazuje zjištění deníku FORUM 24 o tom, že Babiš nebyl pozván, aby na plénu Evropského parlamentu představil českou vizi budoucnosti Evropské unie.

Od počátku roku 2018 je na plenární zasedání Evropské unie pravidelně zařazován bod týkající se její budoucnosti, v rámci něhož vystupují lídři členských zemí. Jsou přitom vyzváni, aby prezentovali názor svého státu na další směřování Evropské unie. Protože je zvykem, že nejprve vystupují zástupci menších států, jako první už v lednu hovořil k tématu irský premiér Leo Varadkar. Prosazoval projekt společných celounijních kandidátních listin ve volbách do Evropského parlamentu.

Následovala vystoupení chorvatského a portugalského premiéra. Až po nich předstoupil před evropské poslance Emmanuel Macron se svou vizí silnější Evropské unie a několik dalších lídrů. Podle dlouhodobého plánu Evropského parlamentu, který si redakce deníku FORUM 24 vyžádala, budou i nadále každý měsíc vystupovat tito představitelé členských zemí: premiér Nizozemska Rutté, premiér Polska Morawiecki, premiér Řecka Tsipras, premiér Estonska Ratas, premiér Rumunska Johannis a na konci roku vystoupí kancléřka Merkelová a budoucí premiér Španělska. Plán počítá i se začátkem roku 2019, kdy má vystoupit rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Jméno Andreje Babiše na tomto seznamu není. (Na rozdíl od některých jiných seznamů.) Ukazuje se, že několikaměsíční vláda bez parlamentního mandátu a trestní stíhání ponížilo Českou republiku před evropskou politickou veřejností.

Česká republika přitom není vyřazovaná z rozmaru orgánů Evropské unie. Naopak se s ní počítá. I Andrej Babiš si snadno může pořídit fotografie ze summitů, na které jsou zvány všechny členské země. Podle informací deníku FORUM 24 se česká diplomacie o vystoupení Babiše na plénu Evropského parlamentu opakovaně snažila, ale nedostalo se jí vůbec žádné odpovědi.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora