
Karel Havlíček FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

„Tato vláda svým aktivistickým postojem v podstatě přibrzdila export, a když se podíváte, tak se v podstatě vůbec nehýbe,“ prohlásil o současném vztahu České republiky k Číně místopředseda poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). Kritická slova na adresu koaliční vlády Petra Fialy (ODS) padala v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.
Bývalý místopředseda vlády Andreje Babiše a někdejší ministr průmyslu a obchodu v televizní debatě zdůraznil, že je nezbytné v postoji k Číně rozlišovat politický a ekonomický postoj. „Mám pocit, že z ekonomického úhlu pohledu se začínáme stávat čínskou rohožkou. Musíme se na to dívat z pohledu exportu a importu,“ řekl Havlíček.
Silně zkritizoval skutečnost, že zatímco čeští ministři bývalých vlád byli v pravidelném kontaktu s čínskými představiteli vlády, za celou dobu trvání současného kabinetu ani jeden ministr tuto zemi nenavštívil.
„Řekněte mi, proč nebyl za poslední čtyři roky jediný vládní činitel v Číně? Přitom vidíme, že se tam střídají francouzský prezident Macron, německý kancléř nebo vrcholoví představitelé Evropské unie,“ vyjmenovával Havlíček. Varoval zároveň, že takový postoj je nebezpečný a dříve či později na něj Česká republika doplatí.
„Soustřeďme se na to, abychom tam byli schopni dotlačit více zboží, protože nám to pomůže i v rámci hrubého domácího produktu,“ vyzval své politické oponenty. Podle něj nás totiž s Čínou spojuje jeden z největších obchodních deficitů v rámci Evropské unie – zatímco do Česka se z Číny dle Havlíčkových slov doveze zboží v hodnotě zhruba 550 miliard korun, náš vývoz dosahuje hodnoty pouhých 55 miliard.
Okamura: Kvůli Fialově vládě raději Číňané jezdí jinam
S kritikou Fialovy vlády se ztotožnil i šéf SPD Tomio Okamura a ve svých tvrzeních šel ještě dál – podle něj současný kabinet obchodní vztahy s Čínou zcela zničil. „Já jsem na to odborník, dovezl jsem sem přes milion asijských turistů,“ zopakoval několikrát s tím, že z utrácených peněz těchto turistů zde žilo spoustu lidí. Nyní však prý Číňané raději masově cestují do jiných zemí. „Vy jste to úplně zničili, jezdili jste na Tchaj-wan, místo toho, abyste pracovali na normálních vztazích s Čínou,“ dodal.
Ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek (TOP 09) se proti kritice obou politiků ohradil. Současný postoj vlády vůči Číně rozhodně za chybu nepovažuje. Jak podotkl, investice Číny v České republice nejsou natolik vysoké, jako se očekávalo za dob prezidentství Miloše Zemana, a právě Tchaj-wan se řadí mezi značné investory. „Považuji za zcela normální, že jsme v kontaktu s těmi, kteří u nás investují a investovat i dále chtějí,“ dodal.
Neutrálnější postoj vyjádřil ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Souhlasil s tím, že by se měla oddělovat politika od obchodu, aby tak neutrpěly zájmy naší země. „Myslím si, že jde zahraniční politiku dělat tak, že dáme najevo, že nesouhlasíme se stavem lidských práv a politickým režimem v Číně, ale zároveň je možné s ní, pokud to je pro naši zemi výhodné, jednat racionálně o obchodních podmínkách,“ míní.