„To, co se dnes děje v Kurské oblasti, asi nepotřebuje další komentáře,“ píše ruský web Dzen.ru/verastar. Jde o proniknutí ukrajinských jednotek na ruské území. Od 6. srpna se ruské armádě nepodařilo Ukrajince vytlačit, ti naopak postupují. Novináři se ptají, jak k tomu mohlo dojít. Nechtějí prý dělat předčasné laické závěry, ale upozorňují na to, jak dnes již mrtvý šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin před rokem předpověděl současnou situaci v pohraničí a současní vysocí činitelé předstírají, že nechápou, jak se to mohlo stát.
Loni na jaře vydání listu Moskovskij komsomolec s odvoláním na důvěrné informace popsalo, jak se Kurská oblastní rozvojová korporace, která od regionálního odboru investiční výstavby dostala zakázky za 3,2 miliardy rublů na výstavbu opevnění v příhraničních oblastech regionu, těchto peněz zbavila.
„Na konci března 2023 obdržela společnost Kurská oblastní rozvojová korporace jako dodavatel několik zakázek v celkové hodnotě přes 3,2 miliardy rublů. Samozřejmě se jedná o peníze z rozpočtu… Zadavatelem byl regionální odbor investiční výstavby, který je státní agenturou. Podrobnosti se z řady důvodů nezveřejňují. Je známo pouze to, že Rozvojová korporace má do 5. července 2023 postavit opevňovací objekty na pohraničních územích v rámci kraje,“ uvedl tehdy zdroj z krajské správy.
Již tehdy vyvstala otázka: jak hodlá organizace s pouhými 20 zaměstnanci vybudovat opevnění tak potřebné pro boj s nepřítelem? A druhá otázka – proč byla tato mise svěřena regionálními orgány právě Rozvojové korporaci?
I na to dal zdroj z regionální správy odpověď.
„Rozvojová korporace sama nic stavět nebude. Vedení si prostě najme subdodavatele z řad cizích stavebníků a vydělá na tom slušnou sumu. Aritmetika je velmi jednoduchá. Například fiktivní firma, která zakázku získala, si podle oficiálních dokumentů za své služby naúčtuje 180 milionů rublů. Pak si najde subdodavatele a dohodne se s ním na provedení stejné práce, ale za 120 milionů rublů. Výsledkem je, že subdodavatel se zabývá stavbou, zatímco dodavatel si namastí kapsu 60 miliony, aniž by cokoli udělal. V případě zakázek v hodnotě 3,2 miliardy rublů se použije stejné schéma, jen částky budou mnohem vyšší. Proč svěřili realizaci ‚zlatých‘ zakázek místní Rozvojové korporaci? Je to jednoduché. Její šéf se úzce zná s Alexejem Smirnovem, předsedou regionální vlády.“
Nejen to, přibližně ve stejné době vyšlo najevo, že se Rozvojová korporace kromě výstavby opevnění zabývala i dodávkami prostředků určených k boji s bezpilotními letouny. Celková částka zakázky činila devět milionů rublů.
„Velmi zajímavý příběh, nemyslíte? Koho by kdy napadlo svěřit Rozvojové korporaci, která nemá zkušenosti ani s výstavbou veřejných záchodků, výstavbu strategicky důležitých objektů během speciální operace. Copak v Kurské oblasti neexistovaly seriózní stavební organizace s normálním personálem specialistů, speciální technikou a tak dále?“ píše se v článku.
Hned po podpisu smlouvy se Rozvojová korporace rozhodla zakoupit sedmimístný minivan Hyundai Staria Premium za pouhých osm milionů 810 tisíc rublů. Zřejmě proto, aby bylo možné bojovat proti chocholům (hanlivý výraz pro Ukrajince, pozn. red.) na hranicích, bylo takové auto zapotřebí.
Autor také píše, že loni 23. května dostala redakce listu Moskovskij komsomolec dopis adresovaný Prigožinovi s následujícím obsahem:
„Proč a jak se budují opevnění v pohraničních oblastech Kurské, Brjanské a Belgorodské oblasti, když nijak nechrání před nepřítelem? Bohužel regionální úřady, včetně Kurské oblasti, zadaly mnohamiliardové zakázky na výstavbu obranných objektů společnostem, které mají daleko nejen k vojenskému byznysu, ale i ke stavebnictví obecně, zato však velmi blízko k regionálnímu vedení. Jevgeniji Viktoroviči, velmi rád bych slyšel váš autoritativní názor: je oprávněné svěřovat výstavbu obranných objektů regionálním orgánům?“
Prigožin na to tehdy odpověděl.
„Mohu s jistotou říci, co se děje… Místo toho, aby zajistili bezpečnost země, jedni peníze propíjejí, druzí blbnou. Chybí řízení, chybí chuť a chybí jednotlivci připravení bránit svou zemi. Prostě neexistují. Opakovaně jsem o tom mluvil jak v Kurské, tak v Belgorodské oblasti. Ale bohužel je to tam stále.“
Prigožin pak osobně navštívil Kurskou oblast a nabídl svou pomoc při přípravě obranné linie a výcviku domobrany. Pak však „byly jeho služby hrubě odmítnuty“.
Sám Prigožin to následně komentoval.
„Když jsem prohlásil, že budu cvičit bojovníky v Kurské a Belgorodské oblasti, stalo se několik věcí. Za prvé mi zavolal Šojgu a řekl: ‚Nevměšujte se, Jevgeniji Viktoroviči, kam nemáte. Armáda je sama schopna bránit hranice.‘ Za druhé jsem měl několik schůzek s šéfy regionů a ti to také odmítli. Ale tohle je naše vlast! Za to, že nepřítel proniká skrz, mohou byrokraté… Pokud nezačneme vytvářet sanitární zónu v Charkovské oblasti, bude muset být vytvořena v Kurské a Belgorodské oblasti.“
Článek pak ještě cituje reakce lidí na sociálních sítích.
„No jo, jako vždycky, naši proroci jsou už mrtví. I Žirinovskij a Prigožin. A proč je živé nikdo nechtěl poslouchat a smáli se jim a zacpávali jim ústa? Mezi zloději a defraudanty je pravda zakázaná. Pravda jim brání hromadit majetek pro deset příštích generací. Poctivý ministr nemůže mít za náměstky zloděje. V naší rodině je něco špatně, ne budova by se měla zbourat, ale děvečky by se měly vyměnit.“