Iniciativa Jsme fér, která bojuje za manželství pro všechny, zveřejnila otevřený dopis dětí z „duhových rodin“. V dopise adresovaném všem poslancům a poslankyním vyjádřily svou podporu a zdůraznily význam uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. V České republice žijí tisíce dětí v takových rodinách.
„Dnes je to právě 34 let od přijetí mezinárodní Úmluvy o právech dítěte. Ta ustanovuje občanská, politická, ekonomická, sociální a kulturní práva dětí. Mezi tato práva patří také právo každého dítěte na rodinu,“ napsala iniciativa Jsme fér na sociální síti X.
„A povinností státu je poskytnout pomoc rodičům se zabezpečením životních podmínek dítěte. To by mělo platit i pro duhové rodiny. Poslanci a poslankyně: vy můžete napravit postavení tisíců rodin s dětmi. Je čas na manželství pro všechny páry,“ vzkázala.
V otevřeném dopise děti odmítly argumenty, které se často používají proti manželství pro všechny páry. „Oceňujeme, že o nás má tolik lidí v politice strach a že se bojí, aby výchova dvěma ženami nebo dvěma muži děti neohrozila. S klidným srdcem Vám říkáme: bojíte se zbytečně. Nenechte se zmást fakticky nepřesnými argumenty založenými na předsudcích. Naše osobní svědectví i celá řada odborných výzkumů potvrzují, že my duhové děti ve svých rodinách šťastně prospíváme,“ napsaly.
„Tím, že dosud párům stejného pohlaví bráníte v přístupu ke společným rodičovským právům, nás stavíte do nejisté pozice,“ stojí pak v dopise. „Doma jsme vyrostli v úplné rodině, ale mnozí z nás mají na papíře jen jednoho rodiče,“ upozorňují děti.
Na závěr apelovaly na poslance jako voliči, které zajímá budoucnost země. „Jde nám o osudy všech lidí, kteří chtějí a budou chtít vstoupit do manželského svazku s tím, koho skutečně milují. Chápeme snahy o podporu instituce manželství a rodiny. Tento zákon je rozhodně neoslabí, naopak jejich význam ve společnosti posílí,“ myslí si.
Manželství pro stejnopohlavní páry by měl ve středu projednávat sněmovní ústavně-právní výbor. Současně s tím ale řeší i návrh na ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy.
Kromě těchto dvou návrhů ještě existuje další, se kterým přišel lidovecký poslanec Navrátil. Jde o novelu registrovaných partnerství, která by párům přiznala pouze některá další práva. Vypadlo by například slovo „registrované“ a změna by se týkala také matrik či majetkových poměrů, nevyřešila by se ale rodičovská práva. „Návrh kolegy Navrátila není narovnání práv, protože všechna práva neobsahuje,“ řekla dříve poslankyně Barbora Urbanová (STAN) na dotaz deníku FORUM 24.
Podle informací Seznam Zpráv je pak na stole ještě další úprava, a sice, že se narovnají práva stejnopohlavních párů, ovšem jejich svazek se bude jmenovat partnerství. Takový kompromis jako řešení prosazují šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a poslanec Josef Bernard z hnutí STAN. Mezi politiky ale není ani na jedné z verzí úplná shoda, rozchází se i názory uvnitř stran.
Na uzákonění manželství pro všechny je ve společnosti většinová podpora. Ukazují to průzkumy veřejného mínění z posledních let. Například průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění z června letošního roku zjistil, že sňatky osob stejného pohlaví podporuje nadpoloviční většina Čechů a více než tři čtvrtiny si myslí, že by homosexuálové měli mít právo na adopci dětí svého partnera. Dvě třetiny lidí také podporují adopci dětí z „ústavů“.