V pondělí v Česku probíhá údajně největší stávka za posledních 30 let. Proti plánovanému financování školství protestuje více než 70 procent škol v celé republice. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) i ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se proti celé akci vymezili s tím, že odbory nepředložily konkrétní požadavky, berou si společnost jako rukojmí a že od snahy ozdravit veřejné finance neustoupí. Za Fialou a Bekem stojí i další členové vládní koalice, kteří plánované financování školství pro příští rok obhajují.
Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí ke stávce znovu zopakoval, že od snahy o ozdravení veřejných financí neustoupí ani pod takovým tlakem. „Ustoupili bychom od dobré budoucnosti,“ řekl a zároveň použil slova svého kolegy, ministra školství Mikuláše Beka (STAN), který se v neděli omluvil rodičům za to, že se jejich děti staly rukojmím odborů. Podle premiéra odbory drží jako rukojmí celou zemi a její zdravou budoucnost a jde jim pouze o vlastní politické ambice.
Pevný postoj Fialy i Beka zastávají i jejich koaliční kolegové, kteří se pokoušejí situaci vysvětlovat nebo kroky vlády obhajovat. Ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) postoj odborů mrzí, ale o správnosti opatření, proti kterým se stávkující vymezují, je přesvědčený. Chybu udělala vláda podle něj zřejmě v komunikaci s veřejností, když se jí o nutnosti penzijní reformy a konsolidace veřejných financí nepodařilo významnou část společnosti přesvědčit.
„Chápu obavy učitelů z nedostatku financí a snížení kvality vzdělání. Ale Mikuláš Bek udělal hodně pro to, aby tyhle obavy rozptýlil,“ uvedl a připomněl, že Bek pro školství nakonec dokázal zajistit nárůst školského rozpočtu, i když relativně malý, a diskutované PH maxy chce nastavit tak, aby školám, které pracují buď s nadanými, nebo naopak s jakýmkoliv způsobem znevýhodněnými žáky, umožnily individualizovanější výuku. Rakušan organizátorům stávky vyčetl symbolické propojování se stávkou z roku 1989. „Tehdy šlo přece jen o trochu jiné hodnoty než jsou zaměstnanecké benefity nebo výše platů,“ podotkl.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodl zrušit svůj program a vyrazit do ulic mezi stávkující, a to proto, aby obhájil svůj názor, protože protestům příliš nerozumí: „Ještě nedávno bych protestům odborů rozuměl, ale teď, když je to nejhorší za námi?“ uvedl s tím, že se situace objektivně mění k lepšímu. „Přestože jsme udělali ozdravný konsolidační balíček, tak jsme za tu historii třiceti let snad jediná vláda, která rozšířila pomocnou síť sociálního systému,“ obhajoval rozhodnutí vlády.
Situaci nepedagogických pracovníků ve školách Jurečka prý chápe, vůči těmto lidem je podle něj nutné prosazovat cesty, jak jim pomoci, jak jejich platy zvýšit. „Ale učitelé jsou jediná skupina lidí v této republice, kteří mají zákonem garantováno to, že jejich výše platů bude na úrovni sto třiceti procent průměrného platu,“ řekl s tím, že školství je jedna ze čtyř rozpočtových kapitol, kde vláda rozhodla o navýšení rozpočtu.
Předsedkyně poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se ke stávce vyjádřila prostřednictvím souhlasu s poslancem a místopředsedou TOP 09 Matějem Ondřejem Havlem, který je zároveň bývalým ředitelem gymnázia v Hradci Králové. Ten uvedl, že stávku respektuje, ale ta dnešní je podle něj bohužel ve vleku populistů a politicky angažovaných odborářů.
„Žádná odpovědná vláda nemůže ignorovat rozpočtovou sekeru ve výši čtvrt miliardy. Proto jsme přišli s konsolidačním balíčkem. Ten jednak snižuje výdaje státu, ale zároveň je i silně protiinflační,“ vysvětlil a zeptal se, co po vládě vlastně vedení odborů chce? „Nešetřit, ignorovat rozpočtový schodek a ideálně ještě navýšit plošně mzdy. Že bychom takovým krokem nastartovali řeckou cestu, státní bankrot, a navíc by všichni reálně ještě více zchudli, už bohužel neřeknou,“ odpověděl si.
Náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jiří Nantl uvedl, že stávku respektuje a bere ji jako důležité upozornění na problémy, které dopadají na řadu profesních skupin zaměstnanců ve školství i jinde. Upozornil ovšem, že rozpočet školství bude příští rok historicky nejvyšší, a „přesto je pod vnitřním tlakem a vnímáme to jako krizi provázenou stávkou“, dodal s tím, že tento paradox ukazuje, že v systému je nějaká chyba. „O úspěchu pro školství ale rozhodne schopnost nás všech postavit se nejen proti něčemu, ale i za dohodu o určitých změnách,“ napsal.