Do čtvrteční stávky studentů se zapojí více než stovka vysokých a středních škol po celé České republice. Akci podpořily i desítky divadelních institucí, členové senátu a veřejně známé osobnosti. Výstražná stávka si klade za cíl upozornit na porušování ústavních hodnot od nejvyšších politických představitelů.

Svou účast už v tuto chvíli vyjádřili studenti většiny vysokých škol z celé republiky, včetně DAMU, UK, VŠE, ČVUT, Masarykovy univerzity, JAMU, Palackého univerzity, Ostravské univerzity, Vysoké školy Báňské a dalších. Podporu výzvě oficiálně vyhlásila také děkanka FHS UK Ing. arch. Mgr. Marie Pětová, Ph.D., a studentské kluby a studentské komory akademických senátů nejméně šesti různých fakult UK. K výzvě se přidávají také střední školy, organizátoři momentálně evidují aktivitu na více než 60 gymnáziích z více než 25 českých měst. Celkově je přihlášeno 120 lokálních organizátorů, více než 9 tisíc lidí pak vyjádřilo zájem se akce zúčastnit na facebookovém profilu události.

„Šlo o spontánní nápad, který spustily události, jakou byla volba komunisty Ondráčka do čela výboru pro kontrolu GIBS nebo opětovné pověření trestně stíhaného Andreje Babiše sestavováním vlády. Prakticky denně vidíme, že si vedoucí představitelé našeho státu v čele s prezidentem dál a dál posouvají mantinely a ohýbají ústavní zvyklosti. Jako studenti s tím zásadně nesouhlasíme,“ řekl iniciátor stávky #VyjdiVen Luboš Louženský.

„Nejsme usmrkánci, jak nás někteří označují, nejsme ani nikým financováni, vše děláme na svou čest, protože to je důležité téma. Jednotlivé školy si stávku organizují samy, my jim jen poskytujeme zastřešení a koordinaci. Jsme hrdí, že se nám dostává podpory z tolika škol. Je potřeba se včas postavit na obranu ústavních zvyklostí a morálních hodnot. Než bude pozdě,“ dodal Louženský.

Studenti středních a vysokých škol po celé zemi ve čtvrtek přesně v poledne vyjdou na půl hodiny z budov škol, aby vyjádřili nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k české Ústavě. Během stávky studenti symbolicky stvrdí svůj souhlas s tezemi sjednocujícími výzvu, ať už formou podpisu jejího psaného znění, anebo jen zveřejněním fotografií a videí z protestní akce na sociálních sítích.

„Svůj souhlas se zněním výzvy můžou studenti i ostatní účastníci stávky stvrdit svým podpisem, a to jakýmkoli způsobem. Na transparent, křídou na chodník, na tvář, ve videu. Důležité je aktivitu následně zdokumentovat a publikovat s hashtagem #VyjdiVen. Všechny fotografie budou následně tvořit důkaz o tom, že studentům není lhostejný osud této země, a současné popírání ducha ústavy a morálních hodnot považují za bezprecedentní,“ dodává Václav Strýček, další z organizátorů výzvy.

„Jde o výzvu, nikoliv petiční akci. Peticí na podobné téma už existuje několik a přijde nám zbytečné jejich úsilí rozmělňovat,“ upozorňuje Strýček.

Studenti DAMU budou po skončení stávky pokračovat na náměstí Václava Havla, kde se uskuteční krátký happening s živou hudbou kapely Circus Brothers. Na akci promluví, některé významné osobnosti, které iniciativu studentů ocenily a zaštítily, mj. také děkanka DAMU MgA. Mgr. Doubravka Svobodová. Dostaví se také někteří studenti mimopražských škol, kteří organizátorům symbolicky předají podepsané výzvy. Účast studentů dalších škol na odpoledním happeningu i na večerní diskuzi v divadle Jatka 78, které akci rovněž podpořilo, je vítaná.

Podpora divadel

Stávku podpořily a nezřídka se k ní přidají na dvě desítky divadel, mezi jinými pražské Divadlo na Zábradlí, brněnská Husa na provázku nebo členové souboru činohry Národního divadla. Podporu vyjádřily také osobnosti jako režisér a umělecký ředitel činohry Národního divadla Daniel Špinar, herec Ivan Trojan, herečka Ilona Svobodová nebo herečka a čerstvá držitelka Českého lva Petra Špalková.

„Máte mou podporu. Vzhledem k tomu, že jsem se velmi aktivně zapojovala v tzv. Sametové revoluci a před ní v petici Několik vět, mi na stavu demokracie v naší zemi velmi záleží. Podpořím vás a jsem ráda za každého člověka, kterému není jedno, co se tu v poslední době děje,“ vzkázala organizátorům herečka Ilona Svobodová.

Podpora senátu

Studenti se dočkali podpory i od několika senátorů, např. Jiřího Šestáka nebo Václava Lásky. Láska zmiňuje hned dva důvody, proč s podporou neváhal:

„Za prvé je dobře, když mladí lidé vyjadřují svůj názor a není jim lhostejné, co se kolem nich děje. Za druhé mají organizátoři akce #VyjdiVen požadavky, se kterými naprosto souhlasím. A pro mě jako senátora je strašně fajn vidět, že hodnoty, které sdílím, sdílí i další lidé. Dává to mé práci smysl,“ vysvětlil senátor Václav Láska.

 

Požadavky pořadatelů stávky:

Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty.

  • Požadujeme, aby prezident České republiky plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou.
  • Požadujeme, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky.
  • Požadujeme, aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.
  • Ve čtvrtek od 18.00 proběhne v divadle Jatka78 diskuse studentů a přizvaných hostů na téma obrany demokracie a ústavních hodnot. Účast předběžně přislíbily také některé významné osoby angažované v událostech listopadu 1989, jejich jména zveřejníme poté, co bude definitivně potvrzena účast.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora