Problémy, které doprovázely letošní olympijské hry v Paříži, pokračují i během paralympijských her. Organizátoři museli kvůli špatné kvalitě vody v řece odložit triatlonové závody. Už předtím je přitom kvůli očekávanému špatnému počasí jednou přesouvali.
Paříž se rozhodla letošní plavecké olympijské a paralympijské závody uspořádat přímo v řece Seině. Představila proto státem podporovaný plán, který trval několik let a město stál 1,4 miliardy eur. Cílem bylo snížit bakteriální kontaminaci řeky fekálním odpadem.
Politici slibovali, že do olympijských her, které se konaly už na konci července a začátku srpna, bude eliminováno 75 procent zjištěného bakteriálního znečištění. Voda v řece měla být zároveň před každou akcí testována.
Už během olympiády ale organizátoři naráželi na problémy, především kvůli silným dešťům, které řeku dál znečišťovaly odpadními vodami. Musely se proto odkládat některé závody.
Stejné komplikace doprovázejí i paralympijské hry, které odstartovaly 28. srpna. V neděli se kvůli poklesu kvality vody v Seině zrušilo všech 11 triatlonových závodů, napsal server BBC. Přesunuty byly prozatím na pondělí, kdy ale mají proběhnout další testy.
Původně byly paralympijské triatlony naplánovány na dva dny, a to neděli 1. a pondělí 2. září. Kvůli předpovědi špatného počasí se později přesunuly jen na neděli. Déšť ale přišel dřív, než se očekávalo, což znamenalo další změny v programu.
Rozhodnutí pořádat plavecké závody v Seině, ve které bylo posledních sto let koupání zakázané, se setkalo s kritikou veřejnosti i sportovců. Starostka Paříže Anne Hidalgová se snažila obavy rozptýlit a v řece si dokonce několik dní před olympiádou demonstrativně zaplavala, aby dokázala, že je bezpečná. Stejný slib dal i prezident Emmanuel Macron, zatím to ale neudělal.