Za normálních okolností by zpráva, že detektivové z pražské hospodářské kriminálky, vyšetřující podezřelou dotaci pro luxusní farmu místopředsedy vlády, našli ve svých kancelářích štěnice, vyvolala politické zemětřesení. U nás jsme zatím svědky zamlžování skandálu, jehož podstatou není nic menšího, než pokus o zastrašování policistů.
[ctete]57945[/ctete]
Štěnice a skrytá kamera
Třaskavou informaci, že vyšetřovatelé Čapího hnízda byli odposloucháváni, přinesl jako první deník Právo (7. 5. 2016). Potvrdily ji dva na sobě nezávislé zdroje z prostředí bezpečnostních složek. Štěnice včetně skryté kamery, zabírající celou místnost, objevili detektivové v uplynulých dnech. Prostorové odposlechy byly nalezeny i v kanceláři ředitele odboru hospodářské kriminality Pavla Klučky.
Zatím není oficiálně známo, kdo odposlechy u členů týmu, vyšetřujícího podezření z padesátimiliónového dotačního podvodu, instaloval. V úvahu připadají Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), vyšetřující trestnou činnost policistů, zpravodajské služby nebo Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).
GIBS celý případ nasazení odposlechů vyšetřuje a svoji účast vyloučila. „Inspekce byla na místě hned po ohlášeném nálezu a konstatovala, že jde o profesionální práci, nicméně někoho jiného,“ řekl k tomu Právu dobře informovaný zdroj.
A jak deník dodává, nejčastěji se v souvislosti s možným odposloucháváním kolegů z pražské hospodářské kriminálky v zákulisí bezpečnostních složek hovoří o Šlachtově protimafiánském útvaru.
Bizarní konstrukce s vyšetřováním Randáka
Pozoruhodný byl ovšem i následující vývoj. Česká televize, kde působí Šlachtův spojenec investigativní novinář Jiří Hynek, téhož dne zveřejnila krátkou zprávu, že ÚOOZ podezřívá jednoho z kriminalistů, že měl údajně na pokyn lidí z okolí Jany Nagyové ovlivňovat vyšetřování bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka. Ten byl spolu s bývalou pracovnicí Úřadu vlády obžalován z neoprávněného nakládání s osobními údaji, když zveřejnil výplatnice tehdejší ředitelky kabinetu. Tento kriminalista se v současné době zabývá i vyšetřováním Čapího hnízda.
Jak tato čtyři roky stará kauza souvisí s aktuálně nalezenými odposlechy je naprostou záhadou. V této věci už proběhl soud, který před dvěma lety pravomocně rozhodl, že Randák sice citlivé informace vynesl, ale nespáchal přitom trestný čin. Tím také padá argument, že někdo mohl případ účinně ovlivňovat. Proto je spekulace, že jde o starou kauzu, která náhle vyplula na povrch, krajně nevěrohodná.
Není myslitelné, aby byl někdo odposloucháván dva roky poté, co byla údajně související kauza pravomocně rozhodnuta. Lidé z branže považují za absurdní, aby policie v kancelářích ponechala operativní techniku i po ukončení vyšetřování. Štěnice i kameru by Útvar zvláštních činností, pokud šlo o legálně povolenou aktivitu, musel dávno demontovat. Pokud není ve hře jiná trestná činnost, která ovšem nebyla avizována.
Mimochodem stojí za zmínku, že profesionální sběrač kompromitujících materiálů Karel Randák v době, kdy byl v kontaktu se zmíněnou zaměstnankyní Úřadu vlády, spolupracoval s Andrejem Babišem. A do rozhodnutí soudu tvrdil, že se zveřejněním osobních údajů nemá nic společného.
Babišův motiv
Lze se domnívat, že tato bizarní spekulace byla do mediálního éteru účelově naroubována se záměrem rozmělnit hrozící skandál, přímo či nepřímo směřující k Babišovi. Jistou logiku této konstrukci ovšem upřít nelze a jistě se s ní předem počítalo. Vnějšími příznaky nese Šlachtův rukopis.
Především ÚOOZ používá v posledních letech ve vybraných případech metodu plošného nasazování operativní techniky s nadějí, že pospojováním někdy vzájemně nesouvisejících větviček vyloví nějaké vytěžitelné informace. Pokud se oficiálně potvrdí předpoklady, že za nasazením odposlechů je právě protimafiánský útvar, vzniká řada otazníků.
Už dříve se psalo o nadstandardních vazbách Roberta Šlachty a jeho pobočníka Marka Foglara z ÚOOZ na Andreje Babiše. Jejich kontakty se datují už několik let zpětně a nikdo je nezpochybnil. Aktuálně je na stole výbušné téma, které může vážně poškodit místopředsedu vlády. Babiš může stokrát tvrdit, že o štěnicích nic neví a osobně je šroubovákem neinstaloval. Nicméně motiv na jeho straně nezpochybnitelně existuje.
Pokud byly odposlechy instalovány legálně, bude na místě se ptát, kdo o jejich nasazení rozhodl. Povolení musí dát v první řadě státní zástupce.
Bylo by opravdu tristní, pokud by se zjistilo, že byl v této věci zopakován Ištvanův model kauzy Vidkun, kde jsou někteří olomoučtí policisté podezřelí z porušování zákona. Jejich vyšetřování však neprováděla ze zákona příslušná Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ale zcela nestandardním rozhodnutím vrchního státního zástupce právě Šlachtův protimafiánský útvar. Přesmyčka je o to podezřelejší, že od počátku působí jako odveta za vyšetřování Šlachtových blízkých spolupracovníků kvůli podezření z korupce právě generální inspekcí.
Zájem nevyšetřit
Podle zdrojů z bezpečnostní komunity existuje významný zájem, aby se kauza Čapí hnízdo nevyšetřila. Nejde tedy jen o její očividnou bagatelizaci ze strany Babišova spojence, prezidenta Miloše Zemana. Z rozhodnutí Městského státního zastupitelství Praze vyšetřování neprovádí specializovaný útvar, ale pražská hospodářská kriminálka, která není pod vlivem vrchních státních zástupců Lenky Bradáčové a Ivo Ištvana, jako Šlachtův ÚOOZ.
O vlivu vyšetřování Čapího hnízda se spekulovalo už při výměně celého vedení pražského městského státního zastupitelství v čele s Janou Hercegovou začátkem letošního roku. Bradáčová na její místo dosadila svého člověka Martina Erazíma. Podle kuloárových zpráv nechtějí být státní zástupci těmi, kdo případně odloží citlivou kauzu, pokud by policejní vyšetřování dospělo k závěru, že byl porušen zákon, a navrhlo obvinění konkrétních osob.
Ačkoli nyní nelze předjímat, zda byl skutečně zákon porušen, taková hypotetická situace by mohla přímo ohrozit pozici Andreje Babiše, který je dnes největším spojencem vlivných žalobců.
Jako nejvhodnější se proto jeví řešení, kdy sama policie dospěje k závěru, že zákon při čerpání evropských dotací porušen nebyl, a sama kauzu uloží k ledu. Jelikož je v „nových poměrech“ ring volný, nemůže překvapit, že dochází k pokusům vyšetřovatele citlivé kauzy zastrašovat.
Skutečnost, že se odposlechy mediálně provalily, tento pokus poněkud komplikují. Nezbývá než věřit, že vyšetřování nebude nepřijatelným způsobem ovlivňováno a detektivové se zastrašovat nenechají. A že zcela nepřevládnou bezskrupulózní praktiky, které jen posilují nepříznivý dojem východních poměrů s nadvládou všehoschopné oligarchie.
[ctete]57361[/ctete]