Kdo je za současné vlády největším nepřítelem státu? Živnostník. Speciálně pak hospodský a vinárník. Právě pro provozovatele restaurací a vináren se toho za poslední socialistickou tříletku změnilo opravdu hodně. Sobotko-Babišova vláda jim zavádí jedno omezení za druhým.
Tak například administrativní zbytečnost jménem kontrolní hlášení. Další vyhozené peníze za účetní kroky. Další nepříjemnost, na kterou podnikatelé musí myslet místo toho, aby dělali svoji práci.
[ctete]89411[/ctete]
V roli pokusných králíků pak musejí testovat Elektronickou evidenci tržeb, protože podle současné vlády jsou to právě hospodští, kvůli kterým stát přichází ročně o desítky miliard. Že je to nesmyslná úvaha nechme stranou. Tento krok jde přímo proti vládou proklamovanému heslu o narovnání podnikatelského prostředí a vytváří tlaky mezi jednotlivými skupinami podnikatelů podle známého výroku: Proč my musíme a oni ne? O vytváření prostředí třídního boje, kdy je třeba aktivovat občany, aby hlásili každou nevydanou účtenku zlodějským hospodským, ani nemluvím.
Řada restaurací a vináren čeká další důležitý zásah do svobody podnikání. Tím je zákaz prodeje sudového vína. Proti tomu se postavili svým podpisem desetitisíce lidí. Hospodský by tak měl nově nabízet na místo vína v sudech pouze vína ve skleněných lahvích, nebo (možná) v bag in boxu. Krajně neekologické řešení. Další omezení svobody.
[ctete]89232[/ctete]
Podnikatele se však nesnaží „podojit“ jen pan Babiš a pan Sobotka. Přidal se také Ochranný svaz autorský. „Oblíbená“ OSA přišla od ledna 2017 se zvýšením měsíčních poplatků. A nárůst? Ne 5 %, ne 10 %. Po živnostnících bude chtít až o 50 % více než v roce 2016. Co to znamená pro hospodského? Že opět sklopí hlavu a zaplatí. Nebo má jinou možnost. Tou je ticho. Třeba si zákazníci zazpívají. To se ještě smí a je to zatím zdarma.
Čerstvou a velmi zásadní regulací je v pátek odsouhlasený zákaz kouření v restauracích. Hospodský si od května 2017 nemůže vybrat, jestli bude mít kuřácký nebo nekuřácký podnik. Stát to rozhodl za něj. A zákazníci už si k pivu cigaretu nedají. A o ty tady jde.
[ctete]89187[/ctete]
Protože, kdo na restrikce vlády doplatí? Není to překvapivě hospodský. Ten svůj podnik zavře a půjde se nechat zaměstnat, nebo se přihlásí na úřad práce. Tím, na koho uvedená omezení dopadnou, je občan. V tom lehčím případě je pozná pouze na vyšších cenách, do kterých musejí hospodští zvýšené náklady promítnout. V tom horším případě přijdou lidé o oblíbenou hospůdku na rohu, útulnou kavárnu v podloubí, nebo o jediné pohostinství ve své malé obci.
Podle posledního údaje zavřelo po zavedení EET 700 hospod. Jen tak dál vládo. V likvidaci podnikání jste neúspěšnější od roku 1989.