Pohádka. Představte si větší vesnici, přibližně tisíc obyvatel. Na návsi jsou dvě restaurace. Jedna v domě patřícím obci, podnik provozuje rovněž obec. V protějším rohu rynku je restaurace soukromá. Majitel je tu v nájmu. Do 1. prosince 2016 si oba podniky mohli téměř konkurovat. I když… obec nějakou tu ztrátu v minulosti unesla, soukromník se musel sakra ohánět, aby do ztráty nespadl, protože by jednoduše neměl co jíst.
Tak tomu je konec.
„Starostové, pokud obec svým jménem na svůj účet provozuje hospodu a příjmy plynou obci, tržby se nemusí evidovat,“ oznámil před několika dny vítězoslavně Andrej Babiš. Co to v praxi znamená? Bezprecedentní pokřivení trhu a podnikatelského prostředí. Tedy přesný opak toho, co proklamované EET mělo přinést.
[ctete]90356[/ctete]
Ale pokračujme v pohádce… Zatímco soukromý podnikatel dal před prvním prosincem téměř 20000 Kč za registrační pokladnu a měsíční poplatky za internet a systém EET ho přijdou na 900 Kč, obecní restauraci zavedení EET nestálo ani korunu. Podle Babiše pokladnu mít nemusí. Soukromník tedy kvůli novým nákladům zdražil pivo o korunu, hotová jídla o pětikorunu. Obecní restaurace nechává ceny stejné jako před EET. Štamgasti se od soukromníka, který má sice lepší pivo, ale holt o korunu dražší, přesunují do obecní restaurace. Soukromému restauratérovi klesají tržby, rostou náklady. Až mu jednoho dne dojde, že to nemá cenu. Servírku, se kterou se na „place“ střídá, propouští. Výpověď dostává i kuchař, který v kuchyni pro změnu supluje manželku pana majitele. Restauraci hospodskýzavírá. Je k pronájmu. Měsíc, druhý měsíc, třetí měsíc…
Přijde vám motivující podnikat v České republice? Není jednodušší to zabalit a nechat se zaměstnat v nedalekém masokombinátu Agrofertu? Šéf se o svojí „rodinu“ postará, stačí ho jen volit a bude líp. Fakt. Protože malé podniky, to je blbost. Podle pana ministra financí.
Babiš se rozhodl zlikvidovat střední třídu. Jen to nedělá tak okatě jako komunisté po roce 1948. Nikoho nezavírá, nepopravuje, nekrade obchody, statky a továrny. Zatím.