Sterilizace už nebude podmínkou úřední změny pohlaví. Současná právní úprava byla v úterý zrušena Ústavním soudem s platností od poloviny roku 2025. Požadavek chirurgického zákroku a kastrace kvůli „statusové“ změně pohlaví je podle něj v rozporu s lidskou důstojností. Současný stav považoval za neudržitelný a upozornil na dlouhodobou nečinnost politiků. Ti nyní musejí projednat a přijmout novou úpravu.
Na soud se obrátil člověk, který je úředně evidovaný jako žena, nicméně usiluje o změnu pohlaví a nehodlá podstoupit chirurgický zákrok, a proto na matrice ani u správních soudů neuspěl. Jeden ze tříčlenných senátů ÚS jeho podnět postoupil plénu, tedy sboru všech ústavních soudců a soudkyň. Plénum mu vyhovělo výraznou většinou. Odlišná stanoviska uplatnili dva soudci z 15, konkrétně Josef Fiala a Milan Hulmák.
„Podle ÚS jsou ovšem zákonné požadavky chirurgické přeměny pohlavních orgánů a znemožnění reprodukční funkce v přímém rozporu se základním právem trans lidí na ochranu jejich tělesné integrity a osobní autonomie, především proto, že porušují jejich lidskou důstojnost,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy.
Z občanského zákoníku škrtl Ústavní soud větu, že „změna pohlaví člověka nastává chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce a přeměně pohlavních orgánů“. V zákoně o specifických zdravotních službách zrušil větu, podle které „změnou pohlaví transsexuálních pacientů se pro účely tohoto zákona rozumí provedení zdravotních výkonů, jejichž účelem je provedení změny pohlaví chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce“.
„Dnešní den je důležitým milníkem na cestě k větší důstojnosti a ochraně vašich práv. Mám obrovskou radost,“ vzkázala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
„Věřím, že připravená legislativa ke zrušení podmínky sterilizace/kastrace při úřední změně pohlaví u transgender lidí v naší zemi půjde co nejdříve na vládu. Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu je skvělou zprávou a obrovskou podporou pro společné úsilí všech, kdo se snažili tuto nedůstojnou praxi v České republice z legislativy odstranit,“ dodala.