Během tiskové konference na summitu G7 v Hirošimě americký prezident Joe Biden potvrdil, že USA nebudou nadále bránit dodávkám moderních stíhaček na Ukrajinu. Spojené státy se podle něj nebojí, že by tento krok situaci na Ukrajině eskaloval.
„Spolu s našimi spojenci a partnery můžeme začít s výcvikem ukrajinských pilotů na letounech čtvrté generace, včetně F-16, s cílem posílit ukrajinské letectvo v rámci dlouhodobého posilování obranyschopnosti Ukrajiny. V minulém roce jsme zajistili vše, co bylo potřeba, pro zvládnutí aktuálních výzev, nyní směřujeme k tomu, abychom učinili Ukrajinu schopnou bránit se jiným hrozbám než těm, s nimiž se musela potýkat dosud,“ řekl novinářům Joe Biden.
Připomněl, že v minulém roce byly důležitější typy zbraní, které Ukrajina potřebovala. Zvláště obrněná vozidla a prostředky protivzdušné obrany. V současné době však již nastává chvíle i pro dodávky moderních letadel.
„Pokud jde o F-16, nejsou potřeba třeba v Bachmutu, kde nepomůžou. Ale jsou schopny pomoci se zatlačením přední linie a vyvinout a zvýšit tak rozsah budoucích útoků,“ poznamenal americký prezident a dodal, že tyto letouny nebudou potřeba při očekávané protiofenzivě, ale hned poté „v blízké budoucnosti, kdy bude nutné bojovat s Rusy, kteří sídlí ve velké vzdálenosti, kam se nelze aktuálně dostat. Je to podobné jako s tanky. Dříve nebyly potřeba, ale nyní potřeba jsou. Tak se všechno mění.“
Na otázku, zda se USA neobávají reakce Ruska, které vydalo prohlášení ústy ministerstva zahraničí, že jde o „scénář eskalace“ a „riziko pro západní země“, neboť Rusko „má všechny potřebné prostředky k dosažení cílů vojenské operace na Ukrajině“, odpověděl, že stíhačky samozřejmě rizikem budou, ale „pro Rusy“.