Předání stíhaček F-16 ozbrojeným silám Ukrajiny bude Rusko považovat za jasnou hrozbu ze strany Západu v jaderné sféře, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a obvinil USA a NATO z vytváření rizika přímého ozbrojeného střetu s Ruskem.
„Jen jedním příkladem extrémně nebezpečného vývoje jsou plány USA převést stíhačky F-16 pod kyjevský režim. Informovali jsme americké jaderné mocnosti, Británii a Francii, že Rusko nemůže ignorovat schopnost těchto letadel nést jaderné zbraně. Tady nepomohou žádná ujištění,“ prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro online publikaci Lenta.ru.
Podle Lavrova totiž v průběhu nepřátelství nedokáže ruská armáda zjistit, zda je každé konkrétní letadlo uvedeného typu vybaveno systémem pro nesení jaderných zbraní, či nikoli.
„Samotnou skutečnost, že se takové systémy objeví v ozbrojených silách Ukrajiny, budeme považovat za hrozbu ze strany Západu v jaderné sféře,“ zdůraznil Lavrov a zároveň připomněl, že ruská strana se k tématu použití jaderných zbraní opakovaně vyjadřovala.
„Dokonce bych řekl, že se to vyčerpalo, kdyby Západ nepodnikal kroky, které nás znovu a znovu nutí poukazovat na rizika strategického charakteru, která generuje agresivní protiruská politika,“ prohlásil ruský ministr zahraničí a upozornil, že podmínky pro použití jaderných zbraní Ruskem jsou jasně definovány v ruské vojenské doktríně. „Jsou dobře známé a nebudu je znovu opakovat,“ uvedl Lavrov.
V současné době má Ukrajina dodávku stíhaček F-16 přislíbenu, a to včetně výcviku pilotů. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že ukrajinští spojenci individuálně určí, kdy s výcvikem ukrajinských pilotů na F-16 začnou.
Na summitu NATO ve Vilniusu podepsal ministr obrany Ukrajiny Oleksij Reznikov s 11 kolegy memorandum o vytvoření koalice pro výcvik pilotů stíhaček F-16. Do programu je možné zařadit i další typy stíhaček, nejen F-16. Do zmiňované koalice patří Velká Británie, Nizozemsko, Dánsko, Belgie, Kanada, Lucembursko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko a Švédsko. Výcvik pilotů by podle odhadu expertů mohl trvat šest až osm měsíců.
Ještě před summitem NATO oznámilo Rumunsko, že otevírá regionální výcvikové středisko pro piloty stíhaček F-16, které bude k dispozici jeho spojencům a partnerům v NATO, a to včetně Ukrajiny.
Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba uvedl, že stíhačky F-16 se mohou na Ukrajině objevit v prvním čtvrtletí roku 2024, a potvrdil, že výcvik ukrajinských pilotů by měl začít v srpnu nebo začátkem září.
Stíhačky mají být Ukrajině dodány za podmínky, že je Ukrajina nepoužije k úderům na území agresorské země Ruské federace.