Pentagon tvrdí, že ukrajinská armáda obdržela nová válečná letadla. Mluvčí ministerstva obrany Spojených států amerických John Kirby však podle agentury Reuters odmítl sdělit další podrobnosti o tom, které země letadla poskytly, ale potvrdil nové transfery. Ochotu přenechat Ukrajině starší letouny MiG-29 a náhradní díly pro jejich opravy projevilo v posledních týdnech Slovensko, Polsko a Bulharsko.
„Obdrželi (ukrajinská armáda, pozn. red.) další letadla a letecké díly, které jim pomohou dostat do vzduchu více letadel,“ řekl Kirby na úterním tiskovém brífinku. Doplnil také, že Ukrajina má více provozuschopných stíhacích letounů než před dvěma týdny.
Podle Reuters Ukrajina předčila očekávání spojenců a vojenských expertů tím, že téměř dva měsíce po zahájení ruské invaze udržela své letectvo v provozu, opravila letadla a zřejmě také doplnila jejich počet.
Ukrajinská strana to, že by od svých partnerů dostala nové stroje, popírá. „Ukrajina nedostala nová letadla! S pomocí vlády USA obdrželo ukrajinské letectvo náhradní díly a komponenty pro obnovu a opravu letadlového parku, což umožní uvést do provozu další techniku,“ uvedlo na twitteru ukrajinské letectvo.
„Pomohli jsme s překládkou některých náhradních dílů, které pomohly s jejich leteckými potřebami, ale nepřepravili jsme celá letadla,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.
Spekuluje se o tom, že nové letouny mohou být sovětské nadzvukové stíhačky MiG-29, které Ukrajině už dříve nabídlo Slovensko, Polsko a Bulharsko. Slovenský premiér Eduard Heger v rozhovoru s listem Sme, který byl zveřejněn v pondělí 11. dubna, ohledně Migů řekl, že pokud má tato technika někde posloužit, tak je to právě na Ukrajině. Podle ministra obrany Jaroslava Nadě ale Slovensko s Ukrajinou o předání svých stíhaček MiG-29 nejednalo.
Další vojenskou pomoc v hodnotě asi 800 milionů dolarů se Ukrajině podle Reuters chystají poskytnout Spojené státy. Prezident Joe Biden by to měl oznámit pravděpodobně v následujících dnech. Hodnota nové pomoci by měla být přibližně stejně vysoká jako předchozí, ale na podrobnostech se prý stále pracuje. Pokud výše balíku splní očekávání, přesáhne celková hodnota americké vojenské pomoci tři miliardy dolarů.