Podle náčelníka štábu amerického letectva generála Charlese Browna by mohla západní letadla brzy zamířit na Ukrajinu. Oznámil to ve čtvrtek na bezpečnostním fóru v Aspenu. Jednat by se mělo o letadla vyrobená ve Spojených státech nebo v jiných západních zemích. Americká sněmovna reprezentantů tento týden zároveň schválila financování výcviku ukrajinských pilotů k používání amerických letadel ve výši 100 milionů dolarů.
„Jsou tu americké stíhačky, jsou tu švédské gripeny, je tu eurofighter nebo rafale. Je tu několik různých platforem, které by mohly zamířit na Ukrajinu,“ uvedl Brown. Dodal také, že je nepravděpodobné, že by Ukrajinci dostali letadla MiG, protože by pro ně bylo těžké získat z Ruska náhradní díly.
O letadla měli Ukrajinci zájem hned od počátku ruského vpádu, když Západ odmítal vyhlášení bezletové zóny nad druhým největším státem Evropy. O stíhací letouny F-15 a F-16 americké výroby žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už od března. Ukrajinští piloti zvyklí na stárnoucí letouny MiG-29 a Suchoj ale nebyli vycvičeni k používání amerických stíhaček, což je proces, který může trvat měsíce.
Republikán Adam Kinzinger uvedl pro server DefenseNews, že byl v kontaktu s Kyjevem a že jako pozměňovací návrh k návrhu zákona o obraně tento týden přidal 100 milionů dolarů na výcvik. Usnadnit by se tak měl případný odklon ukrajinské vojenské techniky od techniky ještě ze sovětské éry.
„Nepochybuji o tom, že až tato válka skončí, Ukrajina bude muset být vybavena západní vojenskou technikou. Navíc už prostě nezbývají žádné MiGy a žádné jejich další dodávky,“ doplnil Kinzinger.
Spojené státy jsou prý připraveny zahájit výcvik ukrajinských pilotů na letecké základně Columbus v Mississippi a možná také v Texasu. Jejich výcvik pro létání na stíhačkách F-15 a F-16 na základní úrovni by trval asi tři měsíce. „Dali jasně najevo a ukázali to na zbraních, které mají, že se nesnaží rozpoutat válku s Ruskem uvnitř Ruska,“ okomentoval situaci Kinzinger. „Chtějí jen bránit svou vlast,“ dodal.