Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nehodlá kvůli policejní razii ve svém úřadu rezignovat, šéf ČSSD Jan Hamáček ji podržel. Premiér Andrej Babiš, sám trestně stíhaný, na ni útočí, že svůj resort nezvládá. Zároveň kryje záda loajální ministryni Kláře Dostálové, vyšetřované policií. Co je v pozadí této hry?
Policejní zásah na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) přichází Babišovi nesmírně vhod. Hnutí ANO se od počátku roku potýká s problémy a skandály, které nemají konce. Ať už se týkají evropských auditů, situace v resortech dopravy a obrany nebo chaosu vytvářeného daňovým kutilstvím ministryně financí Aleny Schillerové.
Maláčová nezvládla úkol
V takto prekérní situaci jistě přichází jako na zavolanou, když je možné přehodit mediální pozornost na potíže koaličního partnera. Zatím je o případu podezřelé IT zakázky na systém výplaty sociálních dávek známo velmi málo, a jakkoli může být závažný, nelze v této chvíli o jeho podstatě nic seriózně usuzovat.
Jisté je jen to, že policie zadržela a obvinila dva zaměstnance MPSV: náměstka pro řízení sekce ekonomické a ICT Jana Baláče, pravou ruku ministryně Jany Maláčové, a manažera kybernetické bezpečnosti Karla Macka. Jsou podezřelí z trestného činu pletich při přípravě veřejné zakázky a přípravy zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.
Babiš využil této situace k ostrému útoku. „IT zakázky na MPSV jsem dlouhodobě kritizoval. Byl to zároveň klíčový úkol paní ministryně Maláčové, který očividně nezvládla. Napsal jsem jí deset dopisů. Upozorňoval jsem v nich na problémy IT zakázek a v dopise loni v červnu dokonce i na to, že výběr Jana Baláče na post náměstka pro řízení ekonomické sekce neodpovídá zásadě vysoké odbornosti,“ komentoval pondělní razii.
O rezignaci neuvažuji
Premiér považuje situaci za vážnou a požaduje po ministryni vysvětlení. Sociální demokracii tato akce zaskočila. Objevily se už i úvahy o rezignaci Maláčové, ta o ní však nepřemýšlí. Šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček ji podržel a na hodnocení případu je podle něj ještě brzy.
Maláčová se proti Babišově kritice ohradila. Uvědomuje si závažnost problému kolem zakázky, kterou zdědila po svých předchůdkyních Marksové (ČSSD) a Němcové (ANO), ale nemyslí si, že při její přípravě došlo k pochybení.
„Útoky jsou nesporné, ale premiér by měl uplatňovat stejná pravidla a presumpci neviny,“ reaguje Maláčová na výpady šéfa ANO v rozhovoru pro Novinky. „Sám je obviněný, tak to jistě chápe. Přála bych si, aby se mnou jednal, místo toho, aby mi psal dopisy. A přála bych si, aby se v takto závažných věcech aktivně angažoval.“
Kauza bude pravděpodobně pokračovat v Poslanecké sněmovně, kde se jí chce věnovat opozice. Zahrnuje ovšem i odpovědnost premiéra Babiše, který se z ní chce vyvléci, přičemž na apely Maláčové, která s ním chtěla problémy kolem IT zakázek osobně řešit, nereagoval.
Nahradí Hamáčka?
Dnes jsou vzhledem ke strohým informacím podstatnější politické souvislosti a dopady. Vždycky je nutné se ptát, komu to slouží. To je tentokrát zjevné a nejde jen o odklánění pozornosti od kauz spojených s hnutím ANO.
Jana Maláčová je dnes nejviditelnější tváří sociální demokracie. Jediná z Hamáčkova týmu Babišovi a Schillerové oponuje a provádí autentickou sociálně demokratickou politiku, i když si kvůli tomu vysloužila pejorativní přezdívku „Venezuela“. Jestli je někdo schopen přetáhnout zpět část levicových Babišových voličů, je to jedině ona, což si šéf ANO jistě uvědomuje.
V kuloárech se už objevují informace, že by mohla v brzké době nahradit vyhořelého Hamáčka, s jehož bezbarvým a až příliš tvárným působením ve vztahu s nenasytným predátorem roste uvnitř sociální demokracie nespokojenost. Policejní zásah a uvrtání do problému s IT zakázkami s nejasným vyústěním ji však může oslabit.
V neposlední řadě si může Babiš dovolit vyhrotit situaci, což už v minulosti učinil několikrát, ale pružný Hamáček pokaždé cuknul. Nyní je však celková situace akutnější. Ekonomika zpomaluje, nečekaně vysoko stoupá inflace a zdražuje se, zdroje došly a rozpočtový schodek může dramaticky narůstat. Vláda jede z kopce.
V takové situaci by se Babišovi hodily předčasné sněmovní volby, nejlépe spojené s letošními krajskými a senátními volbami. Za rok může být stav ekonomiky ještě horší a výchozí pozice ke klíčovým volbám do Poslanecké sněmovny komplikovanější. Proč to tedy nerisknout a s využitím kauz nedonutit ČSSD k odchodu z vlády?
Dvojí metr
V současných poměrech je příznačný dvojí metr premiéra Babiše. Vytváří nátlak na Maláčovou, která je dnes jen v pozici svědka, sám je trestně stíhaný, a současně ho nezajímají problémy jeho extrémně loajální ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, která je vyšetřovaná policií.
Policie provedla při předloňské razii prohlídky v sídle Ministerstva pro místní rozvoj, jemu podřízené státní agentury CzechTourism a jedna z prohlídek se odehrála u samotné Dostálové, odkud si policie odvezla její služební počítač.
Policie podezírala ministryni z dotačního podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Vyšetřovatelé prověřovali trestnou činnost z roku 2016, tedy z doby, kdy byla náměstkyní své předchůdkyně Karly Šlechtové. Letos v září se kauza posunula, když policie obvinila celkem deset lidí. Hlavní podezřelý, bývalý manažer agentury CzechTourism a spolupracovník Dostálové Aleš Pangrác, byl obviněný z přijímání milionových úplatků. Ministryně je nadále vyšetřována samostatně a její obvinění zatím nepadlo.
Opozice vyzvala po policejní šťáře Dostálovou k rezignaci. Tehdy se za ni ve Sněmovně vehementně postavil premiér Babiš. Prý si není vědoma žádného pochybení, a proto nevidí žádný důvod, proč by měla odstoupit. Proč ta vstřícnost, která nebyla patrná u jiných členů vlády, třeba u exministra dopravy Vladimíra Kremlíka?
Dostálová tuto podporu Babišovi opětuje. Její úřad je odpovědný za čerpání evropských dotací a hraje klíčovou roli při řízení s auditory Evropské komise. Sama tvrdí, že nenašla důvod, proč by měl být předseda vlády ve střetu zájmů, a bojuje za něj jako lev. O čem to vypovídá?
Premiér Babiš dělí členy vlády na nedotknutelné, kteří mu mohou nejvíce posloužit (Dostálová, Schillerová, Havlíček, Toman), kdykoli vyměnitelné (Kremlík, Metnar, Plaga…) a potížisty. Mezi nimi dominuje Maláčová, která má ještě jeden vroubek. Je přímým protipólem Dostálové a sestavila už seznam dvou set firem dominantně z Agrofertu, které nemají kvůli potenciálnímu střetu zájmů nárok na dotace.
Proto sedí Klára Dostálová pevně v ministerském křesle a může být, na rozdíl od Jany Maláčové, zcela v klidu.