Kreml se podle svého mluvčího Dmitrije Peskova ještě nestihl seznámit s obsahem nové zprávy organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), která se týká bitvy o Mariupol. HRW ve čtvrtek uvedla, že během bojů o toto ukrajinské město zahynulo nejméně 8000 lidí, a vyzvala k vyšetřování a stíhání ruského prezidenta Vladimira Putina a dalších činitelů za jejich roli v podle ní zjevných válečných zločinech spáchaných ruskými silami během bojů o město.
Human Rights Watch zároveň napsala, že se v prosinci obrátila na Moskvu, ruské vládě poslala shrnutí svých zjištění a seznam otázek, nicméně k začátku února nedostala odpověď. „Ještě jsme neměli čas se s tím seznámit a nevíme, nakolik lze tuto informaci považovat za spolehlivou,“ řekl dnes Peskov novinářům podle agentury Reuters.
Kremelský mluvčí zároveň obvinil ukrajinské ozbrojené síly z využívání civilistů v Mariupolu jako lidských štítů a ze střílení do jejich zad. „Víme, že mnoho civilistů zemřelo rukou neonacistů, kteří se tehdy snažili bránit Mariupol. Využili civilisty jako živé štíty a stříleli je do zad. To víme a je to jistě známo,“ poznamenal Peskov, který podle Reuters nezmínil důkazy, které by podložily jeho tvrzení. Kyjev předchozí podobná obvinění popřel.
HRW ve čtvrtek zveřejnila zprávu analyzující boje o ukrajinské přístavní město, jejich následky a ruskou okupaci, kterou vypracovala společně s ukrajinskou organizací Truth Hounds a společností SITU Research. Dokumentuje v ní mimo jiné ruské útoky na civilní infrastrukturu včetně nemocnic nebo divadla.
Na základě satelitních snímků, fotografií a videí z hlavních městských hřbitovů došly organizace k závěru, že mezi březnem 2022 a únorem 2023 bylo v Mariupolu pohřbeno více než 10.000 lidí. Porovnáním nárůstu počtu hrobů s běžnou úmrtností ve městě pak odhadly, že kvůli bojům nebo dalším s válkou souvisejícím příčinám zemřelo nejméně 8000 lidí. Není ale podle nich známo, kolik z nich byli civilisté. Celkový počet mrtvých může být podle HRW výrazně vyšší.
Rusko napadlo Ukrajinu 24. února 2022. Přístavní a strategicky důležité město Mariupol u Azovského moře se krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu ocitlo v ruském obklíčení, které si podle Ukrajinců vyžádalo životy tisíců civilistů. V druhé polovině května 2022 Rusové dobyli poslední baštu ukrajinského odporu v tamních ocelárnách Azovstal a v bojích značně zničený Mariupol tím zcela padl do jejich rukou.
V prosinci 2022 agentura AP napsala, že na troskách Mariupolu vyrůstává nové ruské město, z něhož Moskva odstraňuje veškeré pozůstatky Ukrajiny – společně s důkazy o válečných zločinech pohřbených ve zničených budovách. Dělníci podle AP bourali vybombardované budovy, těla mrtvých odváželi společně s troskami a tisíce Ukrajinců, kteří zemřeli, nebo odešli, nahradili ruští vojáci, lékaři či dělníci.