Znovuotevření Národního muzea po letech oprav, slavnostní přísaha vojáků a slib policistů a hasičů, koncerty a pochody dnes připomínaly blížící se 100. výročí vzniku Československa. Do Prahy také při příležitosti výročí, připadajícího na 28. říjen, dorazili představitelé dalších zemí, mimo jiné slovenský premiér Peter Pellegrini. Svůj program v Praze dnes uzavřel francouzský prezident Emmanuel Macron.
Macron přijel do Prahy při příležitosti 100 let od vzniku republiky již v pátek. Dnes dopoledne se s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) prošel po Karlově mostě a navštívil Národní galerii. Babiš se pak dnes také sešel v pražské Kramářově vile s premiéry Slovenska, Polska či Lucemburska a zástupci vlád Chorvatska, Slovinska a Rumunska.
Český a slovenský premiér odpoledne oficiálně zahájili po třech a půl roku oprav provoz historické budovy Národního muzea v Praze, když společně rozezněli zvon. Babiš v projevu ocenil schopnost Československa a Česka generovat světově významné osobnosti, i když po roce 1948, 1968 a dalších historických událostech řada občanů odešla ze země. Pellegrini vyzvedl vzájemný vztah Česka a Slovenska, který je navzdory některým peripetiím vzorem pro zbytek světa. Veřejnosti se muzeum otevře v neděli.
Prezident Miloš Zeman při znovuotevření muzea kritizoval, že se v Praze nedaří stavět nové krásné budovy. Popřál politikům, kteří se ujímají města po komunálních volbách, aby měli odvahu preferovat moderní soudobé architekty. „Vzpomeňte na osud knihovny (Jana) Kaplického na Letenské pláni, mělo to být magické oko nad Prahou, z tohoto oka nezbylo nic kvůli politickým šarvátkám,“ uvedl.
Jeden z hostů před projevem prezidenta vykřikl několik kritických vět na adresu Zemana. Hanba prezidentovi, který lže, řekl mimo jiné. Zeman na to v projevu zareagoval slovy, že každý má takovou úroveň, jakou má.
Při oslavách výročí také u Pražského hradu složily stovky nových vojáků, policistů a hasičů slavnostní přísahu a slib. Prezident i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) poté připomněli nedávná úmrtí českých vojáků v Afghánistánu. Zeman prohlásil, že před teroristy se neutíká a je i v zájmu Česka, aby v Afghánistánu nevzniklo další teroristické centrum.
I členové tělovýchovné organizace Sokol si v Praze připomněli výročí státu, a to příznačně pochodem. Stovky lidí šly v sokolském Pochodu pro republiku z Kampy až na Václavské náměstí. V čele průvodu hrála kapela pochodovou hudbu, za ní šli zástupci České obce sokolské v historických krojích. V průvodu jel vůz, ve kterém seděl herec představující prvního prezidenta ČSR Tomáše Garrigua Masaryka.
V centru Prahy se také konaly k oslavě výročí koncerty. Kvůli jednomu z nich policie musela omezit dopravu u Václavského náměstí, větší potíže to ale podle mluvčí policie Andrey Zoulové nezpůsobilo. V souvislosti s oslavami policisté nezaznamenali v Praze žádné problémy.
Pestrý průvod zahájil oslavy v Ostravě. Zapojilo se do něj na 400 lidí v dobových kostýmech a uniformách a vyjely i historické automobily. V Rudici na Blanensku při příležitosti výročí odhalili repliku sochy Masaryka, která zde stála krátce od roku 1938 a znovu po válce. V 50. letech však zmizela neznámo kam a až nyní se před místní základní školu první československý prezident vrátil. Lidé si rovněž mohli prohlédnout nejstarší české krematorium. Nachází se v Liberci a v provozu je právě 100 let. Patří městu, které památkově chráněnou budovu postupně opravuje.
Oslavy 100. výročí státu vyvrcholí v neděli, kdy se například v Praze poprvé po deseti letech uskuteční vojenská přehlídka. Přípravy na ni trvaly dva roky.