KOMENTÁŘ / Ukrajinci po celé zemi se v pondělí probudili do masivního ruského útoku. Ruská armáda v noci na Ukrajinu poslala dvě vlny dronů. Později zahájila raketové údery z různých směrů. Škody vznikly v 15 z 24 ukrajinských oblastí, útok za sebou nechal raněné i mrtvé a poničil ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Je pravděpodobné , že rakety, které v pondělí létaly po ukrajinském nebi, obsahovaly i komponenty vyrobené ve Spojených státech amerických. Web LIGA.net už dříve napsal s odkazem na dokument expertní skupiny Jermak-McFaul věnující se protiruským sankcím, že až 81 procent zahraničních komponentů nalezených v ruských raketách pochází právě ze Spojených států.
Americké komponenty se do Ruska dostávají i přes přísné sankce administrativy amerického prezidenta Joea Bidena. V ruských zbraních použitých proti Ukrajině byly nalezeny polovodiče a další součástky americké výroby, potvrdili už v únoru odborníci před americkým senátním výborem.
„Američtí výrobci pohánějí a podporují rostoucí a gargantuovskou ruskou válečnou mašinérii,“ řekl senátor Richard Blumenthal při slyšení senátního výboru pro vnitřní bezpečnost a vládní záležitosti. „Náš systém sankcí je jako řešeto, náš režim kontroly vývozu je smrtelně neúčinný a je třeba s tím něco udělat.“
Blumenthal, předseda vyšetřovacího výboru, uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mu během návštěvy Ukrajiny předal složku obsahující důkazy o použití amerických komponentů proti Ukrajincům. Její součástí byl podle senátora seznam 211 čipů, polovodičů a dalších technologií zabudovaných do raket a dalších vojenských výrobků, které Rusové používají k zabíjení Ukrajinců.
Polovodiče jsou „mozkem“ téměř všech moderních zbraní a Spojené státy jsou jejich nejsofistikovanějším výrobcem. V ruských raketách se objevují polovodiče vyrobené ještě před invazí, stejně tak ale i ty, které byly vyrobeny po 24. únoru 2022.
Je to absurdní situace. V pondělí na Ukrajinu pravděpodobně útočily ruské rakety ovládané americkým „mozkem“. Ukrajina ale na druhé straně nemůže v reakci na to zasáhnout místa, ze kterých Rusko tyto rakety odpaluje, Západem – především Spojenými státy – dodanými zbraňovými systémy a raketami.
Ukrajina bojuje s rukou svázanou za zády
Ukrajinci už nějakou dobu podobný útok očekávali, jako součást odvety za pokračující neúspěchy a ponížení v Kurské oblasti. Americké velvyslanectví už minulý týden vydalo prohlášení, ve kterém varovalo před zvýšeným rizikem útoku v souvislosti s ukrajinským Dnem nezávislosti, který si Ukrajina připomněla v sobotu. Kyjev také zintenzivnil útoky dálkovými drony na Rusko, aby se pokusil Moskvě vrátit úder.
Už více než 900 dní, které uplynuly od zahájení ruské invaze, Ukrajina útočí na ruské území. Zpočátku šlo o tiché a sporadické útoky, později i o odvážnější a hlasité, které vyvrcholily údery bezpilotních letounů v centru Moskvy a útokem na ruskou Kurskou oblast, kde Ukrajina ovládá přes 1250 kilometrů čtverečních ruského území.
Ukrajinu však trápí omezení, které jí brání využívat svůj arzenál Západem dodaných zbraní k útokům dále uvnitř Ruska. V důsledku toho je Ukrajina nucena bojovat s jednou rukou svázanou za zády, když Spojené státy stále stojí za svým zákazem použití západních řízených střel dlouhého doletu, jako jsou americké ATACMS, na ruském území.
Ukrajina může sice tyto střely dlouhého doletu používat na svém svrchovaném území, což zahrnuje i regiony zabrané Rusy, ale nemohou být použity k úderům uvnitř Ruska. To zabraňuje útokům na letiště a vojenskou infrastrukturu hluboko v ruském týlu.
A ačkoliv americká administrativa uvolnila pravidla a zmírnila zákaz pro Ukrajinu používat americké zbraně na ruském území, aby pomohla zemi bránit severovýchodní Charkovskou oblast před útokem, stále omezuje jejich dosah natolik, že Ukrajině brání zasáhnout klíčová letiště. Tato letiště využívají ruská letadla, která shazují smrtící klouzavé bomby, jež nyní způsobují největší škody na vojenských pozicích a civilním obyvatelstvu.
Kam může Rusko celou situaci ještě eskalovat?
Podle vedoucího analytika a experta na ruskou armádu ve švédské agentuře pro obranný výzkum FOI Johana Norberga je jedním z důvodů, proč Rusko v současnosti dosahuje úspěchů, jeho dominance ve vzduchu. „Rusko je schopno používat bomby shazované proudovými letadly s ničivým účinkem,“ řekl už dříve rádiu Svobodná Evropa.
Ukrajina nebyla schopna se bránit kvůli nedostatku robustní protivzdušné obrany, jako jsou například systémy Patriot americké výroby. Se západními zbraněmi a schopností zasáhnout ruská letiště by Ukrajina měla být schopna omezit schopnost Ruska účinně útočit.
Pro Ukrajinu by neměly existovat žádné limity, pokud jde o útoky na ruské území. Strach z eskalace, kterým se ohánějí různí západní představitelé, je přitom jen falešným argumentem. Moskva měla během války na Ukrajině řadu červených linií. Po jejich překročení – ať už Západem, nebo samotnou Ukrajinou – ale slibovaná reakce nepřišla. Kam dál navíc může Rusko celou situaci ještě eskalovat, když se neostýchá útočit například na dětské nemocnice?
Ukrajina by měla mít možnost zasáhnout lučištníka, a ne pouze vystřelený šíp. Nejlepší obranou proti velkým ruským útokům, jako byl ten pondělní, by bylo, kdyby Západ umožnil Ukrajině útočit na letecké základny a odpalovací stanoviště raket a dronů v Rusku zbraněmi dodanými Západem. Strach z eskalace ale jednoduše umožňuje Putinovi beztrestně stupňovat ruské útoky.