Čínský režim obrací v postoji ke koronaviru. Sotva počty nově nakažených začaly klesat, komunističtí aparátčíci začali hnát lidi zpátky do práce. „Podniky by měly postihovat zaměstnance, kteří nepřijdou do práce ze strachu z nakažení koronavirem či jiného abnormálního důvodu,“ odhalily úřady novou strategii ve městě Chang-čou. DPH je zjevně důležitější než lidské životy, poznamenala k tomu čínská aktivistka Jennifer Zeng.
Propad ve výrobě kvůli koronaviru dělá vrásky komunistickým plánovačům. Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli epidemii snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 procenta z dosavadních šesti procent, s nimiž počítal ještě v lednu. Jakmile tedy začal klesat počet nově nakažených, dostali Číňané pod hrozbou sankcí nařízeno, aby chodili opět do práce, neboť obava z reálného rizika nakažení smrtelnou chorobou neomlouvá, a pokud se tak stane, beztak se podle nejnovějšího vládního nařízení nejedná o pracovní úraz. Na cynický přístup vládnoucích komunistů, kteří nadřazují výkon ekonomiky nad lidský život, upozornila čínská aktivistka Jennifer Zeng.
#COVID2019 inspection officially ends. Employees who refuse to go back to work will be punished. In the meantime, gov. says if you get infected, it is not a work-related injury. You are on your own. #GDP is more important than human life in #China. #Coronavirus pic.twitter.com/vMLVobbx3S
— Inconvenient Truths by Jennifer Zeng 曾錚真言 (@jenniferzeng97) February 21, 2020
V pevninské Číně podlehlo nemoci způsobené koronavirem již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je 76 288. Počet nově onemocněných se v pátek snížil na 397 ze čtvrtečních 889, informovaly čínské zdravotnické úřady. Minulý týden úřady oznámily, že mezi nakaženými koronavirem je 1716 členů zdravotnického personálu a sedm už zemřelo.
Nehledě na to, že epidemie zůstává dál životu nebezpečná, vedení země nasadilo represi a propagandu, jen aby lidi dostalo do práce. Na čínských sociálních sítích v pátek vlnu kritiky vyvolalo video, na němž zdravotní sestra ve vysokém stupni těhotenství pečuje o pacienty v nemocnici ve městě Wu-chan, kde se nemoc poprvé objevila. Státní televize CCTV vykreslila ženu jako hrdinku, přestože je zjevné, že nemocnice zdravotnici jen zneužívá k propagandě a riskuje její zdraví.
Nervozita komunistického vedení plyne z propadu ekonomiky, který následkem vylidněných ulic a prázdných továren následoval. Mnoho továren v Číně zůstává zavřeno a ty, které jsou otevřené, nedosahují plné kapacity,“ uvedl čínský analytik firmy Ducker Frontier Po-jang Sü. „Protože mnoho projektů nové Hedvábné stezky získává vybavení a stroje od výrobců sídlících v Číně, narušení průmyslové výroby a dodavatelských řetězců způsobí další zpoždění.“ Čínský svaz osobních automobilů (CPCA) informoval, že v Číně se v první polovině února kvůli epidemii koronaviru meziročně propadl prodej osobních automobilů o 92 procent.
Omezení cestování, které má zabránit šíření koronaviru, způsobilo nečinnost ekonomiky, píše agentura Reuters. Číňané se nemohou dostat do zahraničí, aby zde pracovali na projektech, a továrny jsou odříznuté od dovozu z Číny.