Vlastenci neměli peníze, a tak si půjčili u ruské banky. Jenže jí nebyli schopni splácet a skončilo to u moskevského soudu. Jde o francouzskou stranu Národní shromáždění, kterou vede Marine Le Penová. Předsedkyni Marine náš přední politický demagog Tomio Okamura rád označuje za svou přítelkyni. Jenže jak je vidět, vlastenci by rádi řídili státy, a pokud možno celou Evropu, ale neumí si pohlídat ani vlastní pokladničku.
Jak uvádí server The Moscow Times, ve středu došlo k dohodě mezi Národním shromážděním a ruskou firmou, která je žalovala kvůli velké nesplacené půjčce. Sdělil to moskevský soud. „Mezi stranami bylo dosaženo smírné dohody. Soudce to schválil,“ řekla mluvčí soudu agentuře AFP.
Dokumenty podané v prosinci loňského roku u rozhodčího soudu v Moskvě ukazují, že společnost Aviazapchast obchodující s leteckými součástkami zažalovala stranu Marine Le Penové kvůli dluhu 639,8 milionu rublů (10,1 milionu dolarů). Tyto peníze si strana půjčila od někdejší První česko-ruské banky, která zkrachovala a pohledávka nakonec skončila u Aviazapchastu. Dokumenty ukazují, že tato částka mezitím narostla na 734 milionů rublů, ačkoli není úplně jasné, jak k tomuto navýšení došlo. V roce 2019 měla strana po zaplacení úroků jednorázově zaplatit devět milionů eur (10 milionů amerických dolarů).
Žaloba na vymáhání pohledávek byla podána u ruského soudu koncem loňského roku a strana Národní shromáždění byla informována v prosinci dopisem, že soud bude rozhodovat 2. června.
Pokladník strany Wallerand de Saint-Just se pro agenturu AFP odmítl ke středečnímu rozhodnutí vyjádřit. Soud uvedl, že do pěti pracovních dnů bude zveřejněn dokument upřesňující úplnou dohodu.
Francouzská krajně pravicová strana zápasí s finančními problémy už řadu let. V roce 2014 si půjčila od zmíněné První česko-ruské banky. Francouzské banky jí totiž peníze půjčovat nechtěly.
Zkrachovalá První česko-ruská banka vznikla v polovině 90. let minulého století na podporu obchodu mezi Českem a Ruskem.
Zprávy o tom, že si strana půjčuje od Rusů, vedly k úvahám, jak to ovlivní její zahraničněpolitické postoje. Šéfka Le Penová kritizuje západní sankce uvalené na Rusko za jeho roli v ukrajinské krizi, což nikoho nepřekvapuje. Zavázat si západní politiky penězi je známá taktika putinovského Ruska.
Peníze Le Penové nepomohly k tomu, aby se stala francouzskou prezidentkou, a místo toho se její strana dostala do vleku dosti temného podsvětí ruských financí. To ji spojilo s lidmi obviněnými z vazeb na ruský organizovaný zločin, praní špinavých peněz a vojenské operace. První česko-ruská banka se sama dostala v roce 2016 kvůli špatným úvěrům do potíží a zkrachovala. Předtím ale ještě v březnu 2016 pohledávku strany převedla na firmu Conti (ta půjčuje auta) a nakonec skončila u společnosti Aviazaptchast, vedené vojáky.
Tomio Okamura, také údajně velký vlastenec, má skutečně povedené přátele. Jemu to ale nevadí, je také velký přítel Moskvy. Když došlo na kremelské vyhrožování starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi kvůli odstranění pomníku maršála Koněva, Okamura napsal: „Rusko si svoje účty vždy vyrovná. Bohužel součástí tohoto účtu nemusíte být, pane starosto, pouze Vy sám, zatáhl jste do toho celou Českou republiku. A pokud si myslíte, pane starosto, že Vás budou bránit ti, pro které jste to udělal, tak se velmi mýlíte, pro ty jste pouze užitečný idiot.“
Tak zatím vidíme, že Rusko si vyrovnává účty s paní Le Penovou. Pokud má Tomio takové přítelkyně, a k tomu navíc přátele, jako je italský politik Matteo Salvini, co chodí v tričku s Putinem, přejeme tedy hodně štěstí.