Napínavá bitva o hlasy voličů v parlamentních volbách se nepochybně odehraje v Moravskoslezském kraji. Souboj o první místo už je ale podle politologa Ladislava Mrklase v podstatě rozhodnut. Hnutí ANO v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem má totiž na severu Moravy a ve Slezsku tak silnou pozici, že si jen těžko lze představit vítězství někoho jiného. O hodně ale budou hrát především opoziční koalice.
Zatímco v posledních sněmovních volbách kandidovalo ve třetím nejlidnatějším kraji České republiky šestadvacet politických stran a hnutí, letos to je pouze devatenáct. I tak bude volební klání v Moravskoslezském kraji velmi zajímavou podívanou. „V kraji se bude rozdělovat velké množství mandátů, které mohou být zcela zásadní při konečném sčítání,“ vysvětlil pro deník FORUM 24 politolog Ladislav Mrklas.
Podle něj je však o vítězi již rozhodnuto. Hnutí ANO má totiž v problémovém kraji dlouhodobě silnou podporu. V posledních parlamentních volbách zvítězilo se 35,42 procenty a získalo hned deset mandátů z celkových dvaadvaceti.
V letošních volbách proto Babišovo hnutí opět vsadilo na stejného lídra. Tím je dvaašedesátiletý Ivo Vondrák, který je zároveň hejtmanem Moravskoslezského kraje i poslancem parlamentu. I přesto, že premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dlouhodobě na veřejnosti kumulaci funkcí kritizuje, u Vondráka to zřejmě toleruje. „Když máte tak dobrého hejtmana jako pan Vondrák, tak je to přidaná hodnota pro hnutí. A když to zvládá, tak proč ne,“ reagoval premiér na dotaz novinářů při červnové návštěvě kraje.
Co však předseda vlády považuje za zvládání, není jasné. Vondrák se totiž v dolní komoře moc neobjevuje, za současné volební období chyběl hned při 38,8 procentech hlasování. Kontroverzní je také minulost volebního lídra v Moravskoslezském kraji. Těsně před revolucí – v roce 1988 – vstoupil do KSČ. Vondrák, který byl před začátkem politické kariéry rektorem Vysoké školy báňské, se hájí slovy, že se chtěl věnovat vědě a neměl na výběr.
I přesto se o něm mluví jako o možném premiérovi v případě, že by se jím nestal Andrej Babiš. „Pokud bych takovou nabídku dostal, byla by pro mě zajímavá a atraktivní,“ prohlásil Vondrák v rozhovoru pro CNN Prima News.
Na krajské kandidátce hnutí ANO se kromě Vondráka objevily i další známé tváře. O hlasy voličů se uchází například ministr obrany Lubomír Metnar, mandát poslance chce obhájit také Aleš Juchelka, který ještě v letech 2010 až 2014 seděl v ostravském zastupitelstvu za TOP 09. Zajímavostí je jistě poslankyně Andrea Babišová na osmém místě kandidátky. Ta v minulých parlamentních volbách získala druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů, s premiérem však nemá nic společného.
Na osvědčené matadory vsadila v Moravskoslezském kraji také koalice SPOLU, kterou tvoří občanští demokraté, lidovci a TOP 09. Lídrem je současný šéf poslanců ODS a první místopředseda strany Zbyněk Stanjura, který poprvé usedl ve sněmovně v roce 2010. První místo kandidátky pro něj není žádnou novinkou, lídrem – tehdy pochopitelně pouze za občanské demokraty – byl i v letech 2013 a 2017.
O přízeň voličů budou za koalici SPOLU bojovat například také poslankyně Pavla Golasowská z KDU-ČSL, poslanec a bývalý skokan na lyžích Jakub Janda z ODS, primářka popáleninového cenra ostravské fakultní nemocnice Zdenka Němečková Crkvenjaš z ODS nebo místostarosta obce Metylovice Jan Koloničný z TOP 09.
Lehké to však pravicová koalice jistě mít nebude. Občanští demokraté v posledních parlamentních volbách získali od voličů na severu Moravy a ve Slezsku pouze 7,47 procenta hlasů, lidovci 6,45 procenta a TOP 09 skončila pouze se 2,58 procenty. Stanjura však letos věří v lepší výsledek. „Volby budou vyrovnanější, máme ambice vyhrát,“ prozradil lídr koalice.
Barvy uskupení Pirátů a Starostů v Moravskoslezském kraji hájí pirátský poslanec Lukáš Černohorský, v čele kandidátky sociálních demokratů je opět současný ministr kultury Lubomír Zaorálek. Na druhém místě soupisky ČSSD je pak místopředseda poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel, který se proslavil bitkou s poslancem Lubomírem Volným.
Volný, který byl v minulých parlamentních volbách krajským lídrem za SPD, nyní v regionu kandiduje jako jednička za uskupení Volný blok. To jistě dělá vrásky na čele Tomiu Okamurovi, který stojí v čele tamní kandidátky SPD. „Moravskoslezský kraj je bašta SPD, čili je logické, že Okamura kandiduje právě tam. Lubomír Volný s ním bezprostředně soupeří o stejnou voličskou skupinu,“ prozradil deníku FORUM 24 politolog Tomáš Mlejnek. „Volný Okamurovi nějaké hlasy určitě ubere, ale nyní si netroufám odhadovat kolik,“ doplnil.
Do jaké míry však budou mít v Moravskoslezském kraji samotná jména lídrů a další osobnosti na kandidátkách vliv na výsledek voleb, je velkou otázkou. „Určitý vliv na rozhodování osoba lídra mít bude. Na druhou stranu určitě nezpůsobí, že by tradiční volič ČSSD šel volit ODS a podobně,“ myslí si politolog Mrklas.
„Voliči hlasují primárně dle stranické identifikace podpořené hlavně celostátním lídrem. Silný regionální lídr může straně přihrát nějaký bonus, nikoliv ale nějak zásadně zvrátit dlouhodobější rozložení stranických preferencí,“ uzavřel Mlejnek.