Mluvit v Rusku o nějakých volbách nedává smysl. Kandidáty opozice k nim vůbec nepustí. Všechnu propagandu má v rukou putinovská moc. Nevládní strany jsou opozicí jen na oko. Má vůbec smysl se takové frašky účastnit?
Poslední strategií ruské opozice je takzvané chytré hlasování, které vymyslel Alexej Navalnyj. O co jde? Známý ruský opoziční politik, aktivista a blogger Ilja Jašin na svém Facebooku píše:
„Poprvé po mnoha letech půjdu znovu k ‚volbám‘. Naposledy se mi to stalo v roce 2003. Tehdy jsem měl ‚svého‘ kandidáta, u kterého jsem si upřímně přál, aby vyhrál. V důsledku těch ‚voleb‘ bylo jasné, že ve skutečnosti již žádné volby nebudou. A protože neexistují žádné volby, není se čeho účastnit. Nemá smysl hrát s podvodníky, kteří o všem rozhodli za vás.“
Pak říká, že účast na takovém podniku je to samé jako jít do nějaké podzemní herny, „kde je stůl plný podvodníků, kteří čekají jen na vás“. Jít tam jistě nemusíte, ale „jediným problémem je, že i když tam nepůjdete, hra se bude i nadále odehrávat“.
„A donedávna tu nebylo východisko. Ukázalo se ale, že existuje.“ Podle Jašina jde o to, o co hrajete, co je vašim cílem. „Můžete hrát, abyste maximalizovali své výhry. V této situaci je to strategie zjevně neúspěšná. Můžete hrát, abyste minimalizovali ztráty.“
Jenže jsou tady podle autora i další možnosti, které popisuje na příkladu karetní hry. Píše, že takzvané chytré hlasování, které navrhoval Alexej Navalnyj (momentálně v kriminále), „není nic jiného než hrát s kartami někoho jiného proti favoritovi“. „Chytré hlasování nutí podvodníky navzájem si vzít karty. Ano. Můj kandidát není na seznam. A za současných podmínek ani být nemůže. Zato je tam nějaký idiot z úřadů. Je zřejmé, že je to darebák. Je zpravidla také docela chytrý a chytlavý. Úkolem číslo jedna je nenechat ho projít. Ideální možností by byl konsolidovaný hlas pro Lancelota v bílém brnění. Stejně jako například Ilja Jašin v Moskvě nebo Xenia Fadějevová v Tomsku. A pokud v nabídce žádní takoví nejsou? Nebo tam jsou, ale je to zjevně neprůchodné? Tady přichází klasická ‚hra proti‘.“ Pak by podle strategie chytrého hlasování měl hlasy dostat libovolný jiný kandidát s relativně vysokou šancí. To by pak dávalo šance na zaručenou výhru.
„Co máme na konci? Bank neskončil u podvodníka, ale jednoho z jeho asistentů. A ne každý, podle karetní terminologie ‚blázen‘, bude souhlasit s tím, že předá své vítězství ‚komukoli, kdo to potřebuje‘. A je to tady! Nevyhnutelný konflikt gangů! V ideálním případě by to byl svátek boje. Výsledkem je, že nejvyšší gang nemá ve vládě původní většinu. A toto je již první malý krok ke zhroucení shnilé vertikály. A to je přesně to, za co budu letos hlasovat.“
Tolik známý ruský bloger. Jím popisovanou strategii už opozice v různých místních volbách vyzkoušela a výsledky vypadaly docela slibně. Přinejmenším je to patrné z toho, že Kreml zuřil a „chytré hlasování“ bylo nejspíš ještě vážnějším důvodem, proč Navalného ve vykonstruovaném procesu zavřít, než odhalení Putinova luxusního paláce a zveřejňování případů zkorumpovanosti vrchnosti.
Je to narušení systému, kde má všechno běžet podle představy vládnoucí kliky bez výjimek přesně podle plánu.
Putinova banda u moci o této strategii samozřejmě ví, vždyť je hlásána veřejně. Jinak to z podstaty věci ani nejde, když má dosáhnout nějakých výsledků.
Proto nepochybně proběhnou velké manévry, aby byly volby zfalšované. Takzvané volby se protáhly na několik dní, aby bylo možné, podle toho, jaké budou průběžné výsledky, čísla upravovat. Jenže těmi takzvanými protikandidáty jsou často komunisté a nejpříšernější nacionalisté a další síly, které by za normálních okolností nikdo soudný nevolil. Ty by mohla příliš velká manipulace možná ovšem poněkud podráždit. Prostě se tu sází na to, že by se mocichtiví veleještěři mohli do sebe pustit navzájem.
Může nám to připadat zoufalé, ale jedinou další možností už je, že se všechno nechá v klidu být. Výsledkem nějakého příliš výrazného úspěchu „chytrého hlasování“ samozřejmě může být, že pak jednou vystoupí v dumě poslankyně Těreškovová nebo někdo takový a navrhne, že je zbytečné dělat volby, když všichni (kromě zrádců a zahraničních agentů) Putina milují. Jen naivka by spoléhal na to, že Putin se svými dobře živenými a ozbrojenými gorilami by k něčemu takovému přece nesáhl.
Aspoň bychom ještě lépe viděli, s kým máme tu čest. Pokud tedy někdo nějaké další důkazy vůbec potřebuje.