Formálně je Andrej Babiš celkem skromným podnikatelem, vlastní pouze jedinou společnost – AGABSY. Jeho klíčové koncerny s více než dvěma stovkami firem mu hlídají prostřednictvím svěřenského fondu jeho nejvěrnější souputníci. Na vazby upozornil server Hlídacípes.org.
Když byl Andrej Babiš novelou zákona o střetu zájmů přinucen zbavit se formálně svého holdingu, musel ho výběr lidí, kterým svěří svůj byznys, pořádně potrápit. Potřeboval mít jistotu, že ti, kterým svěří správu skupinu s miliardovými zisky, budou loajální a nezradí jeho důvěru.
Správu nad svým obřím impériem složeném z holdingu Agorfert a koncernu SynBiol tak nakonec Babiš svěřil do rukou čtyř osob – těch nejvěrnějších.
V čele dvou svěřenských fondů, kam své podniky Babiš na počátku letošního roku zaparkoval, tak formálně stojí vedoucí právník Agrofertu Alexej Bílek a předseda představenstva holdingu Zbyněk Průša. Oběma sekunduje mladší, nicméně pro Babiše neméně důležitý právník, Václav Knotek. Nad zmíněnými třemi experty pak dozoruje ještě rodinná pojistka Monika Babišová coby protektorka.
Zatímco v Česku Andrej Babiš formálně v obou koncernech nyní nefiguruje, na Slovensku je situace kvůli evidenci konečných vlastníků firem jiná. Ačkoliv formálně žádnou ze společností nevlastní, faktický stav je v tamním registru jasně pojmenován – Babiš je u dceřiných firem holdingu veden coby „koncový uživatel výhod“.
Babišův chemik
Všechny firmy Babišovy podnikatelské sítě rozdělené na koncern Agrofert a SynBiol nyní spadají pod správu svěřenských fondů AB Private Trust I (vlastní 100 % SynBiolu a 90 % Agrofertu) a AB Private Trust II (pod něj spadá 10 % Agrofertu).
Správcem prvního fondu je současný šéf Agrofertu Zbyněk Průša (64), který prošel Babišovou prověrkou už v roce 2014, kdy si po nástupu do vlády právě jeho zvolil jako svého nástupce v čele holdnigu.
Průša, vzděláním chemik, začínal v tehdejších Urxových závodech (dnešní DEZA). Pracoval ve výzkumném ústavu pro koksochemii, po revoluci v roce 1990 se stal vedoucím odboru výzkumu a technického rozvoje a o tři roky později obchodním ředitelem. Od roku 1999 je předsedou představenstva a generálním ředitelem DEZY, která spadá do Babišova holdingu Agrofert.
Kromě své mateřské chemičky a vedení Agrofertu působí Průša ještě v dalších čtyřech společnostech holdingu – slovenské organizační složce Agrofertu, ve slovenské chemičce Duslo a Fatra a v pardubické Synthesii.
Průša má také vlastní podnikatelskou aktivitu v Rožnově pod Radhoštěm, kde je majitelem Valašského golfového klubu.
Směr Rusko
Správcem druhého svěřenského fondu je vedoucí právní divize Agrofertu Alexej Bílek. Jde o 63letého právníka, který je současně členem představenstva holdingu.
S Babišem jej pojí dlouholeté přátelství datující se od roku 1994. Ještě před Sametovou revolucí působil Bílek na Vysoké škole politické ÚV KSČ na katedře státu a práva.
Z Bílkových aktivit mimo Agrofert lze dovozovat jeho náklonnost k Rusku. V minulosti působil ve více než 20 firmách, v některých podnikal společně s ruskými společníky. Od roku 1993 až do roku 2006 byl společníkem Centra mezinárodní spolupráce – Vostok. Zde působil s právníkem Čestmírem Kubátem, který podle týdeníku Reportér před soudem zastupoval Aloise Grebeníčka, obviněného z mučení vězňů v padesátých letech.
Posléze byl Bílek také členem Česko-ruské společnosti, která se podle jejich oficiálního popisu zabývá navazováním prospěšných kontaktů mezi oběma státy a prezentací ruské kultury u nás a české kultury v Rusku.
V současné době působí Bílek kromě Agrofertu a Babišova svěřenského fondu, coby předseda představenstva jediné firmy, kterou si Andrej Babiš ponechal – AGABSY. Zároveň měl 13,33% podíl ve společnosti spoluvlastněné mimo jiné dvěma ruskými občany – CETRAC, která byla zrušena v likvidaci.
Na místě činu
Také třetí Babišův hlídač svěřenských fondů se rekrutoval z řad právníků. Václav Knotek je sice o generaci mladší než Bílek, ale už si dokázal u Babiše vybudovat pevné postavení.
Knotek (42) působil v šestnácti Babišových firmách. Je také jedním ze tří členů správní rady Babišovy Nadace Agrofert, kde kromě Knotka zasedá už pouze Babiš s manželkou Monikou. O Babišově úzké vazbě na Knotka svědčí například i skutečnost, že mu svěřil svou plnou moc při zastupování na jednání svých firem (například u firmy Kostelecké uzeniny).
Ovšem klíčovou roli sehrál tento právník Agrofertu v kauze Farmy Čapí hnízdo, kvůli které nyní policie chystá obvinění Andreje Babiše a dalších deseti lidí. Podle dřívějšího zjištění HlídacíPes.org účinkoval jak na úplném počátku kauzy, tak v jejím průběhu i na samém konci.
Za Babišovu Imobu například podepsal smlouvu na pozemky, na kterých posléze farma vyrostla. Byl to také Knotek, kdo formálně navrhl přejmenování původní firmy na Farma Čapí hnízdo, a také na valnou hromadu donesl část akcií. Nakonec je to také Knotkův podpis, který stvrzuje fúzi farmy zpět do Babišova holdingu po uplynutí pětileté lhůty pro splnění podmínek čerpání dotace EU.
Nad zmíněnými právníky pak dohlíží z rady protektorů ještě Monika Babišová. Až do letošního léta pouze družka Andreje Babiše, po opulentní svatbě na místě činu v Čapím hnízdě je v současné době jeho zákonitou manželkou. Možná i tento krok mohl mít pro Babiše čistě praktický důvod – vztah s Monikou má nyní právní formu, a hůře by se z něj tak ženě střežící Babišův miliardový majetek odcházelo.