Na pomezí řek Moravy a Dyje vznikne 27. chráněná krajinná oblast Česka. Založení CHKO Soutok ve středu svým nařízením schválila vláda. Po jejím zasedání o tom informoval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Území patří k největším komplexům lužních lesů ve střední Evropě. Oblast o rozloze téměř 120 kilometrů čtverečních je již součástí soustavy Natura 2000 nebo biosférické rezervace Dolní Morava.
Krajina v okolí lužních lesů má bohatou historii. Byla osídlována již od pravěku a zdejší život dosáhl rozmachu v období Velkomoravské říše. Dokladem toho jsou významná sídliště Pohansko nebo nedaleké Mikulčice.
Na konci 20. století byla existence a funkce podstatné části zachovaných luhů ohrožena stavbou Novomlýnských nádrží. Ty začaly regulovat tok Dyje a zdejší vegetaci hrozilo odumírání. Pro její záchranu je každým rokem vyvoláno umělé jednorázové zaplavení celé oblasti Soutoku vypouštěním vody z nádrží.
Moravská Amazonie
Lokalita je domovem mnoha druhů rostlin, živočichů a hub. V roce 2018 v ní byl popsán zcela nový druh brouka – kožojed moravský. Žije tam v tuzemsku nejbohatší populace motýlů nesytek, vzácná můra svlačcová či 80 procent původních druhů ryb. Vyskytuje se v ní také 250 druhů ptáků, z nichž tu 140 druhů hnízdí, například vzácný orel královský. Hladík připomenul, že unikátní části přírody se říká Moravská Amazonie.
Návrh nařízení vyvolal kritiku některých místních obyvatel. Oblast zasáhne do území 20 obcí. Připomínky vznesli vlastníci pozemků, kteří se obávají omezení hospodářské činnosti a procesních komplikací. Několik z nich podalo žaloby, avšak soud dosud rozhodl pouze o tom, že vyhlášení CHKO nelze předběžně pozastavit. Ministerstvo uvedlo, že územní omezení již v současné době existují kvůli začlenění do Natura 2000, a vyhlášení CHKO by tak mělo jen minimální dopad na současné hospodaření.
Zřízení CHKO Soutok by mělo mimo jiné sjednotit správu území pod Agenturu ochrany přírody a krajiny, která zajistí péči o regionální biotopy, vodní režim a lužní lesy. Jednorázové náklady spojené se zřízením správy CHKO, včetně investic do vybavení a označení hranic, dosahují 5,2 milionu korun.
Lákadlo pro turisty
Podle Hladíka by mělo vyhlášení oblasti rovněž zvýšit turistickou atraktivitu regionu. Studie Univerzity Karlovy odhaduje, že roční návštěvnost by mohla stoupnout o 48 procent, což by regionu přineslo navýšení HDP o více než 29 milionů korun ročně.
Oblast bude rozdělena do čtyř zón ochrany přírody s různou mírou regulace činností. Nejvyšší ochrana se bude vztahovat na lužní lesy v oblasti Niva Dyje a Soutok-Podluží, které jsou klíčové pro udržení biodiverzity a kvality vodního režimu. S návrhem související vyhláška o zónách ochrany definuje například regulace stavební činnosti, zásahy do vodních toků či těžby dřeva. Návrh podpořily i ekologické organizace.
Vláda se v programovém prohlášení zavázala, že rozšíří plochu zvláště chráněných území. Hladík ve středu řekl, že stále jedná o CHKO Krušné hory, zákon, který mimo jiné zřizuje národní park Křivoklátsko, čeká na projednání ve Sněmovně.
Ministerstvo životního prostředí zdůrazňuje, že vyhlášení CHKO zajistí vyšší ochranu přírodních i kulturních hodnot, přičemž by nemělo negativně ovlivnit hospodářské využívání území. Náklady na správu nové CHKO mají ročně činit 7,8 milionu korun.