Odborový předák Josef Středula si na sociální síti postěžoval, že koaliční strany ve sněmovně schválily snížení valorizace důchodů. Krok označil za protiústavní. Na to však mají jiný názor i někteří ústavní právníci. Na slova Středuly následně reagoval expremiér a bývalý šéf občanských demokratů Mirek Topolánek. Podle něj by se odbory měly starat o něco jiného.
„Vláda dnes ve sněmovně protlačila snížení valorizace důchodů. Nejen podle právníků odborů protiústavním způsobem. Teď bude zajímavé sledovat postup senátorů, kteří se označují za strážce ústavnosti, jak budou postupovat. Záchrannou brzdou pak může být prezident Petr Pavel,“ napsal na sociální síti předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Naznačoval tím fakt, že snížení červnové valorizace důchodů ještě mohou zastavit senátoři nebo nově zvolený prezident, který se v příštím týdnu ujme funkce.
Středulův příspěvek okomentoval bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. „Nemají se odbory starat o platy odborářů? Nehrají si tady na další mocenské centrum s politickými ambicemi? Neměly by naopak odbory zatáhnout za záchrannou brzdu a samy vládě navrhnout zmrazení platů státních zaměstnanců?“ ptal se odborářského bosse.
„Jsem to ale hlupák. To by se to pak nejmenovalo odbory,“ odpověděl si sám Topolánek.
Soudy by rozhodovat neměly
S protiústavností, na kterou narážel šéf odborářů, nesouhlasí někteří ústavní právníci. „Rozumím argumentům, které byly vzneseny, a chápu i tlak vůči této změně, ale domnívám se, že postup vlády protiústavní není, a pravděpodobně by k tomuto názoru dospěl i Ústavní soud po případném přezkumu,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Novinky.cz ústavní právník Ondřej Preuss.
Pokud jde o případnou ústavní stížnost, kterou opoziční strany avizují v případě, že prezident Petr Pavel zákon podepíše, označil ji Preuss za výsostné právo navrhovatelů. „Nelegitimní mi to nepřijde. Je to součást systému a Ústavní soud by měl mít poslední slovo,“ prohlásil ústavní právník.
Ale obecně není správné přenášet toto břemeno na soudy. „Politickou odpovědnost za tento krok nesou poslanci,“ prohlásil Preuss. „O těchto otázkách by neměly rozhodovat soudy, protože tuto odpovědnost nenesou. Předpokládám, že Ústavní soud bude zdrženlivý, nelze ale vyloučit, že zasáhne,“ doplnil v rozhovoru.
Nás odtud nedostanete
Ústavou a zákony se poslanci oháněli také při samotném schvalování zákona. Opoziční kluby hnutí ANO a SPD se netajily tím, že chtějí přijetí změny zablokovat, nebo aspoň co nejvíc ztížit. Jednání sněmovny proto kvůli rozsáhlým obstrukcím ze strany opozice trvalo od úterního dopoledne až do soboty.
Atmosféra v dolní komoře nejvíce zhoustla poté, co vládní poslanci omezili dobu, po kterou mohou vystupovat řečníci s přednostním právem. Těmi jsou členové vlády, předseda a místopředsedové poslanecké sněmovny, šéfové poslaneckých klubů a předsedové politických stran.
Rozhodnutí koaliční většiny ve sněmovně dvakrát odmítl respektovat šéf hnutí ANO a neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš. Po omezení řečnické doby odmítl opustit řečniště. „Nemáte právo mě omezovat v mém vystoupení. Proto v mém vystoupení budu pokračovat,“ prohlásil Babiš s poukazem na zákon o sněmovním jednacím řádu.
Kolem Babiše se následně shromáždili poslanci opozice, aby zabránili případnému Babišovu vyvedení ze sálu. Předseda SPD Tomio Okamura nazval počínání koalice protiústavním politickým pučem. „Nás odtud nedostanete, klidně tady na nás pošlete ty antony, tu policii,“ prohlásil. Schůze byla několikrát přerušena. Po protestech opozice sněmovna své rozhodnutí omezit dobu pro řečníky s přednostním právem po půlnoci zrušila.
Neplní žádný pozitivní účel
Podle ústavního právníka Jana Wintra však koalice omezením jednací doby jednací řád neporušila. „Jednací řád umožňuje omezit řečnickou dobu na pět minut a počet vystoupení na dvě. Zatím byl úzus, který ale není napsaný v jednacím řádu, že poslanci s přednostními právy mohou hovořit neomezeně. Myslím si ale, že tento úzus je velmi špatný. Má obrovský obstrukční potenciál a neplní žádný pozitivní účel,“ prohlásil v pátečním vysílání České televize.
Babiše, který odmítal opustit řečnický pultík, Wintr přirovnal k exposlanci Lubomíru Volnému. „Dělal to v minulém období poslanec Volný, ale to byl izolovaný poslanec a myslím si, že jsme překročili další mez tím, že to dělá bývalý předseda vlády a prezidentský kandidát,“ vzkázal ústavní právník.